Ide najmä o miesto rodinnej oslavy. Britská kráľovská rodina po celé stáročia slávila vianočné sviatky v paláci Windsor, a to aj kráľovná Alžbeta II., keď ešte ani netušila, že sa raz stane panovníčkou. Neskôr, už ako kráľovná, sa na vianočné sviatky začala s rodinou presúvať do Norfolku, do vidieckeho sídla v Sandringhame. A od chvíle, kedy tam v roku 1988 bola vykonaná nová elektroinštalácia, už kráľovská rodina trávi sviatky tam.

Zdroj: profimedia.sk

Slávia od Štedrého dňa
Začínajú na Štedrý deň ráno, kedy rodina vyrazí na omšu do neďalekého kostola Márie Magdalény. Kostol zo 16. storočia mala v obľube Alžbetina praprababička, kráľovná Viktória, a ani Alžbeta II. nevynechala jeho každoročnú návštevu. Na omšu sa chodí ráno, polnočnej omše sa britská kráľovská rodina nezúčastňuje.

Zdroj: HENRY NICHOLLS

Zdobia stromček?
Áno, tento zvyk v britskej kráľovskej rodine zaviedla Charlotte, manželka kráľa Juraja III. koncom 18. storočia a mimoriadne si ho obľúbila jeho vnučka - neskoršia kráľovná Viktória. Práve za jej vlády sa zdobenie stromčeka stalo súčasťou vianočných sviatkov väčšiny obyvateľov britských ostrovov.

Zdroj: profimedia.sk

Na počesť predkov
Členovia kráľovskej rodiny píšu list pre Father Christmas alebo Otca Vianoc, čo je obdoba amerického Santy Clausa. Oproti väčšine Britov, ktorí k stromčeku bežia 25.12. ráno, si kráľovská rodina vymieňa darčeky na počesť nemeckých predkov rovnako ako my 24. 12. večer. Väčšinou sa tak deje po slávnostnej večeri a podáva sa pri tom čaj.

Zdroj: Profimedia.sk

Tradíciu zaviedli princovia
Mnohí z nás majú nejakú tradíciu, niekto chodí pre Betlehemské svetlo, iný kupuje kapra a niekto napríklad športuje. Tak je to aj v britskej kráľovskej rodine, kde pred viac ako dekádou princovia William a Harry zaviedli štedrodenný futbalový turnaj, kedy sa s priateľmi a susedmi zo Sandringhamu postavili proti sebe na vianočný zápas. Vzhľadom na to, že Harry sa pred časom premiestnil s rodinou do USA, a tento rok sa podľa britských médií s najväčšou pravdepodobnosťou nezúčastní, futbal hrá už len princ William.

Zdroj: TASR

A teda áno, syn zosnulej panovníčky chce väčšinu zvykov, ktoré mala jeho matka v obľube, dodržať.

Zdroj: Jonathan Jackson

Fotky k článku nájdete v našej galérii