Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vianočné PEČIE CELÉ SLOVENSKO bude VESELÉ: Ako si poradia CELEBRITY s vianočnými koláčikmi?

Vianočný špeciál Pečie celé Slovensko vás pobaví, ale aj niečo nové naučí. Rovnako ako aj známe tváre, ktoré sa podujali spolu na Vianoce niečo napiecť.

Zdroj: RTVS/ Pečie celé Slovensko

Reklama
Petra Mitringová

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Fanúšikovia šou Pečie celé Slovensko sa môžu tešiť na špeciálnu vianočnú epizódu obľúbenej relácie, ktorú odvysiela Jednotka v nedeľu 17. decembra o 20.30 h. Toto vás v nej čaká...

Na Vianoce do pekárskeho stanu aj tento rok zavítajú známe tváre z televíznych obrazoviek: speváčka Katarína Koščová, moderátor Martin Nikodým, herečky Dominika Kavaschová a Jana Kovalčiková, herec a scenárista Andy Kraus a herec a zabávač Peter Marcin.

Zdroj: RTVS/ Pečie celé Slovensko

Vianočný špeciál Pečie celé Slovensko vás pobaví, ale aj niečo nové naučí. Rovnako ako aj známe tváre, ktoré sa podujali spolu na Vianoce niečo napiecť.

O titul vianočného majstra pekára zabojujú v dvoch pekárskych výzvach. V technickej výzve sa potrápia s prípravou včelích úlikov a  v kreatívnej výzve ukážu svoje nápady a originalitu pri príprave vianočných rolád od výmyslu sveta. Čo myslíte, ako to dopadne?

Včelie úliky

30 kúskov

NA SUŠIENKY: 100 g hladkej múky ● 30 g práškového cukru ● 30 g mandľovej múky ● vanilínová aróma ● 50 g masla ● kôra z 1/2 citróna ● 2 žĺtky

NA ÚLIKY: 100 g práškového cukru ● 160 g pomletých sušienok ● 60 g mletých lieskovcov ● 40 g masla ● 2 PL rumu ● 60 g tmavej čokolády 70 % ● 40 ml sladeného kondenzovaného mlieka ● kakao a práškový cukor na vysypanie formičiek ● práškový cukor na posypanie

NA KRÉM: 125 g masla ● 80 g práškového cukru ● 3 PL vaječného likéru

Na sušienky preosejeme múku a práškový cukor do misy, pridáme mandľovú múku, pokrájané maslo, vanilínovú arómu, nastrúhanú citrónovú kôru a žĺtky. Vypracujeme cesto, ktoré necháme 15 minút odležať. Potom rozvaľkáme na hrúbku 2 mm, vykrajujeme kolieska, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 180 °C do svetlohneda. Po upečení odložíme 30 koliesok a zvyšné zomelieme. Na úliky dáme do misy práškový cukor, pomleté mandľové sušienky, pomleté oriešky, maslo, rum, čokoládu nasekanú najemno, kondenzované mlieko a vypracujeme na súdržnú hmotu. Navážime si 15 g guľky, ktoré dáme zachladiť. Na krém všetky suroviny spolu vyšľaháme nahladko. Formičky na osie hniezda vysypeme kakaom a práškovým cukrom. Naplníme vychladenými guľkami, do stredu urobíme pomocou tvarovača dierku, vyklopíme z formy, uložíme do stojana na úliky, naplníme krémom a priložíme koliesko sušienky. Keď úliky stuhnú, preklopíme ich a pred podávaním zľahka posypeme práškovým cukrom.

Čas prípravy: 45 minút

Čas pečenia: 12 minút

Zdroj: MILAN_KRUPCIK/RTVS

Pečie celé Slovensko - včelie úliky

Vianočný cannoli stromček od Lucie

1 kus

NA CESTO: 500 g hladkej múky ● 40 g bravčovej masti ● 30 g kryštálového cukru ● 4 g mletej škorice ● 1 g soli ● 200 ml sladkého vína Marsala ● 1 l oleja na opekanie

NA INSERT (želé): 3 červené jablká ● 4 g škorice ● 40 g cukru ● šťava z 1 pomaranča ● 50 ml rumu na flambovanie ● 200 g čerstvých sliviek ● 50 g kryštálového cukru

NA KRÉM: 1 200 g ricotty ● 360 g práškového cukru ● 10 g škorice ● 10 g perníkového korenia

NA KARAMEL: 150 g cukru ● 40 ml smotany sladkej 40 % ● 20 g masla

NA KROKANT: 300 g blanšírovaných lieskovcov ● 120 g cukru

Na cesto roztopíme bravčovú masť. Všetky ingrediencie zmiešame a vypracujeme hladké cesto. Rozdelíme ho na dve polovice, zabalíme do fólie a dáme do chladničky vychladiť. Na mäkký karamel upálime cukor, pridáme ohriatu smotanu a za stáleho miešania aj maslo. Hladký karamel dáme bokom vychladiť. Na krokant opečieme lieskovce v trúbe pri 160 °C asi 10 minút. Z cukru upálime karamel a cikcakovito nalejeme na orechy. Po stuhnutí polámeme a nasekáme nahrubo. Nasypeme do vychladnutého karamelu, premiešame a do zmesi budeme namáčať hotové upečené cannoli trubičky ešte pred plnením. Na krém necháme ricottu v utierke cez noc stiecť, aby sa zbavila prebytočnej vlhkosti. Potom si ricottu a cukor rozdelíme na polovicu, do jednej polovice primiešame škoricu a do druhej perníkové korenie. Nezabudneme na soľ. Všade jej treba aspoň štipku. Na insert povaríme slivky s cukrom, rozmixujeme a na miernom ohni varíme do konzistencie lekváru. Očistené jabĺčka nakrájané na menšie kúsky dáme na panvicu, pridáme ostatné ingrediencie okrem rumu, podusíme, nech trochu zmäknú, zredukujeme, a potom prilejeme rum a oflambujeme. Zapaľujeme pomocou špajle a mimo variča, len výpary. Olej na vyprážanie zohrejeme na 180 °C. Cesto rozvaľkáme asi na hrúbku 3 mm a vykrajujeme kolieska. Tie postupne navinieme na trubičky a pomocou vody zlepíme do tvaru trubičiek. Vyprážame zo všetkých strán dozlatista a vyberieme. Po vychladnutí namáčame kraje trubičiek v karameli s krokantom a naplníme. Do stredu nastriekame insert. Kde dáme slivkový, tam z bokov plníme ricottu s perníkovým korením, a tie s jablčným insertom plníme ricottou so škoricou. Canolli ukladáme do tvaru stromčeka vzostupne a priečne prekladáme. Karamel, do ktorého sú namáčané okraje canolli, pomáha pri zlepovaní a stabilite stromčeka.

Čas prípravy: 45 minút

Čas opekania: 2 minúty/1 kus

Zdroj: MILAN_KRUPCIK/RTVS

Pečie celé Slovensko - Vianočný stromček z canoli

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
Nový Čas pre ženy má sprevádza skoro celý dospelý život. Ako mnoho z vás aj ja som s ním vyrástla. Začínala som tu ako mladé dievča hneď po vysokej škole a som tu dodnes. Za ten čas som sa niekoľkokrát zamilovala, vydala a stala sa dvojnásobnou mamou. A ako som rástla, menili sa aj moje záujmy. Dnes pre vás vyberám tie najchutnejšie dobroty na stranách o varení, poradím ako schudnúť a prezradím nejakú tú pikošku o svetových celebritách. Písať pre vás a možno vám tak spríjemniť deň ma totiž veľmi baví.