VIDEO: Karel Gott má dnes 70 rokov
14. 7. 2009, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:13)

Zdroj: Anna Olvecká
Aj keď sa celý rok 2009 ponesie v znamení osláv toho najlepšieho, čo doma máme – Karel Gott je a zostane česko-slovenským artiklom, deň „D“ je práve dnes.

Zdroj: anc

Zdroj: Blesk

Zdroj: Blesk
Galéria k článku
Remeslo má zlaté dno
Neuveriteľných 70 rokov uplynulo od chvíle, čo šťastní rodičia malého Karla po prvý raz začuli jeho plač v plzeňskej nemocnici, v rodisku svetovej speváckej hviezdy. Nikto vtedy nemohol ani len tušiť, čo z malého chlapca vyrastie. Karel bol jedináčik a maminka podporovala jeho umelecké vlohy. Paradoxne to nebolo spievanie, ale maľovanie. Sklamaný Karel sa nedostal na umeleckú školu zameranú na jeho záľubu, no nikdy na maľovanie nezanevrel.
Pragmatický otec rozhodol, že syn musí mať v rukách výučný list, pretože remeslo má zlaté dno, a tak Karel pokračoval v učení za elektromontéra. Odbor úspešne ukončil a chvíľu sa ním aj živil, ale to sa už do jeho života vkrádala muzika, o ktorú v rodine nebola núdza. Pravidelné vystúpenia v pražskej kaviarni Vltava spôsobovali nesústredenosť Karla pri strojoch a bolo sa treba rozhodnúť. Karel presne vedel, akým smerom sa bude uberať jeho budúca životná dráha. Určite nie medzi rachotom továrenských strojov, ale spleťou jemných tónov uchu i duši lahodiacich melódií.
Karel Gott a Lucie Bílá: Co sudičky přály nám
Sudičky mu do hrdla nadelili poklad
Hoci si na jeho tenor vo svete panujúcich barytónov Milana Chladila a Rudolfa Cortésa mnohí poslucháči museli zvykať, čas dal za pravdu Karlovi. Sudičky mu do hrdla nadelili poklad a očaril ním nielen pražskú Lucernu, ktorú ako jediný spevák dokázal vypredať 5x za sebou, ale dojatiu a obdivu sa neubránili ani v Las Vegas, v newyorkskej Carnegie Hall, v mekke country v Nashville, či v moskovskom Kremli.
V ktoromkoľvek kúte sveta sa objavil, jeho účinkovanie bolo sprevádzané vždy ováciami, úspechom a ponukami na ďalšie vystúpenia. Americkí manažéri ho presviedčali, že jedine v ich krajine je dosť priestoru pre jeho talent, no Karel sa nikdy nenechal zlákať vidinou sladkého života a zostal verný publiku v krajine, z ktorej pochádza. O tom, že urobil dobre niet pochýb. Napokon jeho majetok sa odhaduje na 900 miliónov českých korún a možno v Amerike by to bolo v dolároch, ale doma je doma.
Svetové úspechy mu nemožno uprieť a Karel sa nebránil za nimi cestovať zo stovežatej Prahy. Špeciálne obľúbeným spevákom je v nemecky hovoriacich krajinách, kde mu vyšla celá tretina zo 700 doposiaľ vydaných albumov a singlov. Tridsať miliónov predaných nosičov, ale i 12 filmov, v ktorých účinkoval – aj taká je bilancia životného jubilea „božského Káju“, ako ho dôverne, niekedy možno ironicky, oslovujú státisíce fanúšikov. A za touto dlhou úspešnou cestou nasledujú slová pokora a úcta k fanúšikom. A pokora k životu samotnému.
Karel Gott - Být stále mlád
Život si užíva naplno
Karel je presvedčený, že presne toto je správny vek, kedy si dokáže život užívať naplno, vnímať všetky jeho radosti a farbičky a nemalú, alebo možno dokonca tvrdiť najväčšiu zásluhu na tom má jeho manželka Ivana Gottová, ktorá mu porodila v krátkom čase dve dcéry Charlotte a Nelly. Práve im venuje svoj voľný čas, o ktorý stále viac bojuje. Samozrejme rovnako miluje aj svoje dve staršie dcéry z krátkych vzťahov - Dominiku a Luciu, ale tie už majú svoj vlastný život. Dominika žije s priateľom vo Fínsku a Lucie sa minulý rok vydala. Aj napriek sedemdesiatke, Karel stále nie je starým otcom, ale naopak – mladne pri svojich maličkých ratolestiach.
Obrazy nie sú napredaj
Ako sme spomenuli, nezanevrel ani na maľovanie – doteraz namaľoval 24 obrazov a len jeden predal. Aj to len preto, aby sa presvedčil, či sú ľudia naozaj schopní zaplatiť za jeho dielo toľko, ako sa hovorilo. Od zberateľa tak na Karlovo konto pribudlo za jediný exemplár milión štyristotisíc českých korún a Karla to uspokojilo a zároveň presvedčilo, že jeho obrazy budú cenné hlavne, ak si ich ponechá. Niekoľko daroval, ale ostatné sú uchované v jeho vile na Bertramke, kde čakajú na svoj ďalší osud.
Karel Gott po vzore velikánov svetového šoubiznisu má i svoju kolekciu vína, ktoré sa donedávna ešte predávalo v Gott Gallery restaurant v Prahe, tá však bola zatvorená, nakoľko jej prevádzkovateľ a veľký fanúšik Karla Gotta, realitný mág Jan Moťovský záhadne a bez stopy zmizol. Rovnaký osud stihol aj múzeum Karla Gotta, ktoré založil v jeho vile v neďalekých Jevanoch. Škoda.
Oslava aj v podobe 3 CD výberovky
Oslavy mu pripravili aj jeho vydavateľstvá, špeciálne Supraphon, v ktorom Karel Gott vydal v rokoch 1960–1992 celkom 63 albumov (vrátane kompilácií) a 182 singlov. V roku 1992 odovzdal Supraphon Karlovi Gottovi Diamantovú platňu za 13 miliónov predaných nosičov a za 30 rokov spolupráce, počas ktorých pre toto vydavateľstvo nahral 748 piesní - väčšinu z nich obsahuje práve dokončená kolekcia Karla Gotta. Medzi najpredávanejšími nahrávkami (všetkých čias) na českom trhu figurujú „Vánoce ve zlaté Praze“, ktoré Gott nahral už v roku 1969 a odvtedy sa predalo cez 550.000 nosičov. V Supraphone vychádza aj výberové DVD pod názvom „Když muž se ženou snídá“ a obsahuje videoklipy a televízne vystúpenia z 90. rokov. Je to už štvrté DVD, ktoré postupne mapuje jeho hitové dekády.
Karel Gott - Když muž se ženou snídá
Na konci mája sa objavilo pod názvom Když jsem já byl tenkrát kluk exkluzívne zabalené 3CD s výberom 70 hitov. Tento výber obsahuje najväčšie hity, ktoré fanúšikovia majú v obľube, ale nezabudnuteľný duet s Karlom Hálom „Dívka toulavá“, cover verzia „Hej páni Konšelé“ z roku 2008, znovuobjavené „El Condor Pasa“ a „ Korunou si hodím“. Premiéru na CD majú hneď tri piesne - „Krása“- duet s Luciou Bílou, „Volnosť“ – z nového slovensko českého filmu Cinka Panna. Swingovka „Dobré roky to jsou (It Was a Very Good Year) - nielen vďaka krásnemu a výrečnému českému textu Pavla Vrby je skvelým protipólom úvodnej piesne Když jsem já byl tenkrát kluk, ale i nádherným záverom tohoto 3 CD, ktoré rekapituluje úžasnú spevácku kariéru Karla Gotta.
Najväčším vydavateľským počinom v jubilejnom roku Karla Gotta je však chystaný CD-Box obsahujúci 36 CD, ktoré zmapujú jeho albumovú produkciu v Supraphone. Komplet, ktorý sa bude nazývať „Karel Gott – Mé písně“ s podtitulom „Zlatá albová kolekce“ bude obsahovať novo remasterované albumy z rokov 1965 až 1992 a zároveň jej doplní tri bonusové CD s piesňami z TV programov Karel Gott ve Slaném a s jeho najväčšími hitmi v angličtine a taliančine. Vydavateľstvo Supraphon tento najväčší CD komplet, aký kedy vôbec bol k dispozícii od českého interpreta.
Majstre – ŽIVIJÓ!