Hanka zvláda prácu televíznej moderátorky, matky a manželky, ako vraví, aj vďaka manželovi, ktorý je mimoriadne angažovaný a obetavý otec. „Mám prácu, ktorá mi dáva dostatok priestoru byť s deťmi, za to som nesmierne vďačná. Niekedy sa smejem, že si tam idem skôr oddýchnuť od toho supernáročného džobu, ktorým je rodičovstvo. Lebo je to sakramentsky ťažké, keď máte dvoch mimoriadne temperamentných synov,“ smeje sa. Láske ku knihám učí aj ich. „Každý večer sa obaja dožadujú čítania. So starším sme vlastne čítali, odkedy vnímal. Ako veľmi maličký už dopĺňal jednoduché básničky a potom vedel texty naspamäť. Má za sebou prvý ročník, takže napríklad naša letná dovolenka už bola taká, že na pláž som si nenosila knihu iba ja,“ dodáva s úsmevom. Hanka prezradila, že na dovolenku si vždy berie pol kufra kníh a tento rok už aj čítačku, aby si mohla vybrať, na čo bude mať náladu. A nezaberie toľko miesta. „Vopred viem odhadnúť tak dve knihy, ale stačí, aby mi ,ťuklo‘ niečo do nosa a už do toho pchám aj tretiu.“

Členka OZ MAMILA

Zdroj: archív Hany Zavřelovej

„Keď som sa stala mamou, mala som s dojčením asi také plány ako väčšina žien – keď to pôjde, bude fajn a uvidíme, ako dlho vydržíme. Vďaka extrémnemu odhodlaniu nášho Matúška to išlo dobre a nejako sme sa do tohto typu kontaktu a spojenia obaja zamilovali. Postupne som mala medzi kamarátkami imidž tej, ktorá tak rada dojčí (a neskôr aj dlho), a chceli sa so mnou radiť. V tom čase som spoznala ženy z Mamily, ktoré so mnou robili rozhovor. Nejako to celé dobre sadlo a povedala som si – raz chcem byť dula a laktačná poradkyňa, aby som vedela pomôcť reálne a nielen z vlastnej skúsenosti. Ten moment prišiel až o pár rokov, ale dodnes vstup do Mamily hodnotím ako jedno skvelé rozhodnutie. Sú tam úžasné ženy, odborníčky, boli mi neraz veľkou oporou. Napĺňa ma, keď nejakej žene a jej dieťatku pomôžem. To, čo reprezentuje MAMILA, a netýka sa to len dojčenia, ide o celý spôsob výchovy detí, má pre mňa obrovský zmysel pre lepšiu a spokojnejšiu spoločnosť. Je to napokon presne o tom, čo hlásajú aj tie moje „biblie“ o výchove. Blízkosť, rešpekt k dieťaťu, láska, pochopenie, bezpečie."

Knihu nevydá

Hanka išla na žurnalistiku s tým, že chce byť spisovateľka, nie novinárka. Nakoniec je moderátorka, ktorá píše o dojmoch z kníh. Vraví, že poviedku nenapísala roky a rovnako roky má rozpísanú knihu. „Myslím si, že nikdy nevyjde. Prečítala som dostatočne veľa úžasných kníh na to, aby som vedela realisticky zhodnotiť seba. Dokázala by som napísať knihu, ale bola by priemerná, takže asi do toho nepôjdem a nechám to na tých nadpriemerne talentovaných, ktorých knihy som si zamilovala.“ Čítanie odporúča ako formu relaxu a vzdelávania. „Niekto pri tom len vypne hlavu, ďalší cestuje do iných svetov, spoznáva nové kultúry, pohľady na svet. Niekto sa chce báť a prežiť dobrodružstvo alebo hľadá inšpiráciu, iným knihy zlepšia život, vzťah a zdravie. Nezabúdajme čítať, každý si už dnes vie nájsť to svoje, čo ho zaujíma,“ želá si na záver Hanka.

Fotky Hany Zavřelovej nájdete v našej galérii