Reklama

Cudzie jazyky: Ste večná začiatočníčka?

Profimedia

Zdroj: Profimedia

Reklama

S učením sa cudzích jazykov je to ako s diétou. Skúšate ju vždy odznova a veríte, že konečne schudnete natrvalo. Zapíšete sa do jazykovej školy a dúfate, že zvládnete celý kurz a vo svete sa už nestratíte. Ale keď výsledky neprichádzajú, vzdáte to. Čo keby ste to tentoraz dotiahli až do konca?

Podľa niektorých lingvistov je učenie sa cudzích jazykov najúspešnejšie do šiesteho roku života a potom to ide ťažšie a ťažšie. Kým pre naše deti už nie sú cudzie reči až takým strašiakom, mnohým z nás „spíkovanie“ či „šprechovanie“ robí stále problém. Zabudli sme na to, čo sme sa kedysi dávno v škole učili a máme pocit, že v pokročilejšom veku nám to už tak dobre nepáli. Omyl. Podľa lektora Romana Vonyika z jazykového centra Berlitz v Bratislave sa o teórii čím skôr, tým lepšie dá polemizovať. „Najväčšou prekážkou pre staršieho študenta je jeho vlastná pochybnosť týkajúca sa schopnosti zapamätania a osvojovania si nových jazykových vedomostí, čo pôsobí demotivačne. Je to tým, že majú vážnejšie dôvody sa v ňom zdokonaliť (napríklad kvôli práci v nadnárodnej firme). Mladý človek, ktorý má už väčšinou zvládnuté základy, sa neučí až tak zodpovedne,“ vysvetľuje Roman Vonyik. Lektor by mal v prípade vekovo starších študentov zvoliť úplne odlišný pedagogický prístup založený na posilňovaní sebavedomia a odbúraní všetkých pochybností o sebe.

Ako na to?

Popri klasických formách učenia dnes existuje aj niekoľko alternatívnych metód. Zvládnutie cudzích jazykov je tvrdá práca, a kto vám sľubuje zázraky na počkanie, nehovorí pravdu.

Psychovolkmen Funguje tak, že váš mozog postupne preladí do hladiny alfa, v ktorej sa človek dokáže učiť rýchlejšie.

EnglishBox Ide o jazykové komplety na domáce použitie, ktoré sú založené na vizuálnej stimulácii a zrýchlenom učení.

Výuka cez internet Nemusíte nikam chodiť. Je to jedno, či sa učíte doma, v práci alebo na cestách. Hodina je zložená z gramatiky a cvičenia, ktoré lektor vyhodnotí, a študent tak vie, aké robí pokroky.

Hodiny cez Skype Vašu konverzáciu s lektorom si môžete nahrať a potom opakovať. Vďaka webkamere sa navzájom vidíte a vďaka rôznym pomôckam programu si môžete aj zapisovať slovíčka.

Odporúčam jazykovú školu

Roman Vonyik, lektor jazykového centra Berlitz Bratislava

Mám po štyridsiatke a chcem študovať cudzí jazyk. Mám si kúpiť knihu pre saumoukov, ísť do jazykovej školy alebo si nájsť lektora na individuálne hodiny?

Jednoznačne najefektívnejšia je jazyková škola. Poskytuje školených lektorov, vyučovaciu miestnosť, možnosť výučby v práci alebo doma, študijné materiály, časovú flexibilitu, certifikát, výučbu v skupinkách alebo individuálne a ďalšie vymoženosti. Priznajme si, že človek je tvor lenivý, takže pri predplatení jazykového kurzu je viac nútený ho navštevovať. V prípade individuálneho lektora by sa klient mal uistiť o jeho kvalitách a zistiť, aké má vzdelanie, skúsenosti. Knihu pre samoukov by som odporučil najmenej, pretože študent z nej nikdy nenadobudne dostatočné jazykové sebavedomie.

Čo hovoríte na učenie za pomoci psychovolkmena alebo aktuálnejšie cez internet či Skype?

Dôležitým faktorom pri učení všetkých vekových kategórií je „život na hodine“. Hodina musí byť dynamická a praktická. Veľmi osvedčené sú metódy, kde lektor umožňuje študentovi byť aktívnym na 99 % tým, že ho učí gramatiku a slovnú zásobu kladením otázok a odpovedí. Témy sú vždy reálne a aktuálne pre študenta. Hodiny by ho mali baviť a mal by sa na ne tešiť, pretože v činnostiach, ktoré nás bavia, sa rýchlejšie zdokonaľujeme. Učenie cez Skype je alternatívnym riešením, kde chýba vizuálny fyzický kontakt (ak nepoužívate webkameru) a lektor výrazne zdokonaľuje klasickú hodinu aj rečou tela. Psychovolkmeny sú stimulačné prístroje na zvýšenie koncentrácie z takzvanej alfa hladiny. Tento spôsob považujem za posledné riešenie. Podľa mňa, a asi aj podľa J. A. Komenského, nič nenahradí autentický konverzačný spôsob.

A vaše rady pre študentov v pokročilejšom veku?

1. Ak je človek zdravý, je dokázané, že pri starnutí sa jeho schopnosť učiť sa cudzí jazyk neznižuje. Nikdy nie je neskoro, verte si!
2. Vaše poznávacie skúsenosti sú neobmedzené. Nevzdávajte sa! Život je o poznaní nového.
3. Učením cudzieho jazyka si trénujeme mozog, čím si pomáhame byť viac duševne fit.
4. Štúdiom cudzieho jazyka nadobudnete nové skúsenosti a zistíte, že doma nie ste iba na Slovensku.
5. Na hodinách okrem učenia zažijete neskutočne veľa zábavy s priateľmi.

Darina Wolfová (45), začala chodiť na angličtinu, keď mala 41 rokov

Z angličtiny som maturovala, ale nemala som pocit, že ju ovládam. V tom čase sme nikde necestovali a nebola som nútená hovoriť anglicky. Pred deviatimi rokmi som sa vrátila na ekonomickú univerzitu, ktorú som pred mnohými rokmi vyštudovala, rozhodla som sa učiť sa a urobiť si doktorát. Súčasťou prijímacích skúšok boli aj testy z angličtiny. Zvládla som ich tak, že som sa všetko potrebné naučila od slova do slova a počas štúdia som sa s angličtinou už vôbec nestretla. Keď som začala vyučovať, zistila som, že väčšina materiálov, z ktorých som čerpala informácie, sú v angličtine. Povedala som si, že tento jazyk nie je ťažký a hovorí ním polovica sveta, tak ho zvládnem aj ja. Mala som 41 rokov, keď som sa zapísala do jazykovej školy. Po pol roku som to vzdala, lebo ma to nebavilo. Ocitla som sa v skupinke ľudí s malým priestorom na vyjadrovanie, kurz bol večer a nevidela som pokroky. Navyše som sa hanbila rozprávať. Rozhodla som sa preto vymeniť skupinový kurz za individuálne hodiny. Bolo to síce fi nančne náročnejšie, ale stálo to za to. Sama som si vybrala lektorku, počet a dĺžku hodín. Prvé týždne som mala trojhodinové hodiny trikrát do týždňa, potom už len dvakrát. Zaumienila som si, že pôjdem študovať angličtinu do USA a chcem tam ísť pripravená. Angličtina sa stala mojou prioritou – pol roka som sa poctivo učila a v Amerike som nemala žiadne problémy sa dorozumieť. Po návrate som ešte dva roky chodila na individuálne hodiny. Aj keď s úsmevom hovorím, že učenie cudzích jazykov v pokročilejšom veku bolí, som rada, že som do toho išla. Niekoľkokrát do roka cestujem do zahraničia a už sa nebojím komunikovať tak ako kedysi. A ktovie, možno sa ešte dám na španielčinu alebo taliančinu.