Chrípka a prechladnutie v tehotenstve
31. 1. 2009, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:37)

Zdroj: Baby-web.sk
Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou a má veľmi krátku inkubačnú lehotu.
Zvyčajne sa prvé príznaky dostavia do niekoľkých hodín, vo vzácnych prípadoch do niekoľkých dní. Medzi hlavné prejavy chrípky patrí zvýšená teplota, nádcha, kašeľ, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Kašeľ Samotný kašeľ nemá na plod vplyv, ale ak pretrváva príliš dlho, môže organizmus ženy celkovo vyčerpať. Ide o obranný mechanizmus, ktorý udržiava dýchacie cesty voľné a vzniká podráždením citlivých miest v hrtane, prieduškách a priedušnici.
Pri prudkom výdychu sa zvyšuje tlak v pľúcach, čím sa vypudzuje nežiaduce cudzie teleso von. Kašeľ môže byť suchý dráždivý alebo vlhký s vykašliavaním hlienu. Podľa typu kašľa sa rozdeľujú lieky na antitusiká, ktoré tlmia kašeľ, a expektoranciá, ktoré rozpúšťajú hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie z dýchacích ciest.
Nadmerné tlmenie kašľa je však nežiaduce, pretože infikovaný hlien by sa mohol hromadiť v dýchacích cestách. Zo skupiny antitusík je v druhom a treťom trimestri možné užívať napríklad Stoptussin, Sinecod či Humpex sirup. Ambrobene patriace do skupiny expektorancií môže žena užívať v druhom a treťom trimestri tiež. Lieky Bromhexin a Mucosolvan výrobca neodporúča užívať v priebehu ktorejkoľvek fázy tehotenstva vôbec, ale v určitých prípadoch je možné urobiť výnimku. Pri závažnejších prejavoch a silnom zahlienení je relatívne bezpečné užívať prípravok ACC long či ACC 200. V tehotenstve sa nemá užívať Guajacurana a Codein. Bylinné zmesi a čaje zo skorocelu, z materinej dúšky či lipy sa môžu užívať len po porade s lekárom alebo lekárnikom, pretože nie všetky zmesi sú v tehotenstve vhodné. Nádcha Nádcha je zápal nosnej sliznice. Ak ho spôsobujú vírusy, neexistuje proti nej účinný liek. Pomôcť môžu kvapky a spreje, ktoré znížia prekrvenie sliznice a umožnia ľahšie dýchanie. Komplikáciou nádchy býva zápal vedľajších nosných dutín či stredného ucha.
V týchto prípadoch je na mieste liečba antibiotikami. V tehotenstve sa pri liečbe nádchy dáva prednosť spreju pred kvapkami a tabletami. Lieky by nemali byť užívané dlhšie než týždeň, aby nepoškodili nosnú sliznicu a nedošlo ku krvácaniu z nosa. Dávkovanie by sa malo starostlivo dodržiavať.
Medzi často užívané lieky patrí Nasivin, Olynth či Sanorin. Ďalšou bezpečnou alternatívou sú spreje z morskej vody (Sterimar), z vincentky či masti obsahujúce silice. Teplota Teplota predstavuje obrannú imunitnú reakciu organizmu pri infekcii. Teplota vyššia než 38 ºC môže byť pre plod nebezpečná najmä v prvom trimestri. Rozhodne by sa v tehotenstve malo každé zvýšenie teploty liečiť. Bežne užívaný liek paralen je v tehotenstve bezpečný. Lieky zo skupiny nesteroidných antireumatík typu ibuprofen a acylpyrín by sa nemali užívať v poslednom trimestri, pretože môžu spôsobiť predčasný uzáver tepnovej chlopne v srdci plodu. Kombinované lieky proti nádche, kašľu a teplote typu Modafen, Nurofen, Stopgrip či Coldrex sa v tehotenstve neodporúčajú. Bolesť v hrdle Bolesť v krku býva častým príznakom prechladnutia, angíny alebo zápalu horných dýchacích ciest. Ak bolesť v hrdle pretrváva dlhšie než päť dní alebo sa vyskytne ťažké a namáhavé dýchanie či prehĺtanie, mala by žena vyhľadať lekára. Ak objaví bakteriálnu infekciu, je nutné začať liečbu antibiotikami. V tehotenstve je bezpečný napríklad Amoclen alebo Zinnat. Z bežne dostupných liekov je to Septisan alebo Septofort, pri silnejších bolestiach Bioparox sprej.
Tehotné ženy by sa mali vyhýbať liekom obsahujúcim lokálne anestetikum typu Strepsils, Orofar a Septolete. Nevhodné je Kutvirtovo kloktadlo alebo prípravky obsahujúce jód, ktoré môžu ovplyvniť štítnu žľazu matky aj plodu. Z kloktadiel je možné užívať tinktúru z harmančeka alebo salinické kloktadlo. Kloktadlo zo šalvie sa v tehotenstve používať nesmie, pretože môže škodlivo pôsobiť na plod. Vhodné je piť vlažný čaj s medom. Vitamíny Všeobecne je pri infekcii dôležitý pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín a vitamínov. Nie je vhodné kombinovať multivitamíny užívané pri prechladnutí s tehotenskými vitamínmi, aby nedošlo k predávkovaniu a poškodeniu plodu.
Lepšie je konzumovať vitamíny vo forme ovocia a zeleniny. Pri akomkoľvek zhoršení stavu by mala tehotná žena vyhľadať lekára, aby sa predišlo prípadným komplikáciám. Očkovanie proti chrípke sa v tehotenstve neodporúča.
Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk