Exotika na vlastnú päsť
16. 7. 2008, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:39)

Zdroj: MIROSLAVSTOCH.COM
Jedno je isté. Bez cestovky, otravných spoluúčastníkov zájazdu a neschopných delegátov zažijete tisíckrát viac ako na klasickej sterilnej dovolenke. EVA má know-how nezávislých cestovateľov a vy s ním navyše ušetríte desaťtisíce.

Zdroj: Profimedia.sk

Zdroj: Isifa

Zdroj: isifa
Galéria k článku
1. VYBERTE SI DESTINÁCIU A SPOLUCESTUJÚCEHO
Odveký sen, inšpirácia z počutia, pomsta bývalému? Dôležité je rozhodnúť sa! Preverte si bezpečnosť daného regiónu a podľa možnosti vylúčte miesta, kde práve prebiehajú občianske vojny, genocída, povstalecké vzbury, bratovražedné boje alebo epidémia moru. Určite necestujte (minimálne prvýkrát) samy. Spoločníka by vám mala robiť osoba, ktorú dobre poznáte a ktorá má rovnakú chuť ísť do toho ako vy. Zároveň by to mal byť niekto, pri kom máte pocit, že ho po dvoch týždňoch nezabijete v náhlom afekte z „ponorky“. Nespoliehajte sa na to, že nepríde. Pričom ponorková choroba a náhly afekt môžu byť to najmenej.
2. ŠTUDUJTE A PLÁNUJTE
Zožeňte si všetky dostupné informácie o cieli vašej cesty a miestach, ktoré chcete vidieť. Kúpte si cestovateľskú príručku (Lonely planet, Marco Polo) a overujte všetko na internete. Do vášho obľúbeného vyhľadávača (google.sk, zoznam.sk) zadajte názov krajiny a preklikajte si toľko odkazov, koľko len vládzete. Zapisujte si. Na druhý deň znova a potom znova. Polovica práce je za vami! Naplánujte si cestu na obdobie, ktoré je mimo mesiacov monzúnových dažďov, extrémnej zimy či horúčav. Dlhodobé plánovanie znamená nepomerne menej nervozity ako rýchle rozhodnutia a lepšiu cenu letenky. Cesta by nemala byť kratšia ako 15 dní.
3. ROZHOĎTE SIETE
Potrebujete dobrú leteckú agentúru. Veľmi dobrú agentúru. Pýtajte sa medzi svojimi kamarátmi, známymi, známymi vašich známych a dajte si poradiť. Zadajte termín a čakajte na najlepšiu ponuku.
4. PRIPRAVTE ROZPOČET
Pozor, tu sa niekedy končia aj najodvážnejšie cestovateľské plány. Sadnite si s partnerom a napíšte zoznam výdavkov. Nemali by medzi nimi chýbať orientačná cena letenky (vždy s poplatkami!), víz, očkovaní, poistenia, priemerná cena ubytovania na daný počet dní, peniaze na stravu, transport a rezerva na nečakané výdavky. Medzi tradične najlacnejšie destinácie patrí Ázia. Všetko ostatné je drahšie. Dohodnite sa, na čom ste ochotní šetriť. Vypláca sa to pri ubytovaní, ktoré by malo byť zásadne „na blint“. Takisto pri cestovaní s domácimi v neturistickej, štvrtej triede, ktorá je zárukou tých najneuveriteľnejších zážitkov. Pokúste sa zraziť výdavky na minimum.
5. ZAČNITE VYBAVOVAŤ FORMALITY A ZAOČKUJTE SA
Odkladať vybavovanie víz (povolení, čohokoľvek) na poslednú chvíľu je vždy zlý nápad. Hľadaná ambasáda sa vôbec nemusí nachádzať v SR. Proces môže zahŕňať nevysvetliteľné podmienky, čakacie lehoty, rôzne výhrady a nepredvídateľné problémy folklórneho charakteru, špecifické pre určité krajiny. Skontrolujte si platnosť pasu a voľné strany v ňom. Overte si všetko telefonicky. Zistite si povinné a odporúčané očkovania v Ústave cudzokrajných chorôb alebo na internete. Povinné sú naozaj povinné, odporúčaným sa môžete podrobiť, ale nemusíte. Očkovanie proti hepatitíde je samozrejmosťou. Dajte si pichnúť aj protitetanovú injekciu, ak ste ju naposledy dostali na základnej škole. Zájdite k zubárovi a dajte si opraviť všetko, čo hrozí návštevou šamana-stomatológa v chatrči uprostred dažďového pralesa.
6. POISTITE SA
To je jediná vec, na ktorej sa neoplatí ušetriť ani halier.
7. DROBNOSTI
Venujte im pozornosť, kým je čas. Kúpte si mapu. Vyznačte trasu. Chýba vám kvalitná obuv? Dobrý plecniak? Spoľahlivý fotoaparát? Ultraľahký spacák? Nakúpte si ich. Skontrolujte platnosť debetných a kreditných kariet. Spravte si fotokópie letenky a pasu.
8. VYDÝCHNITE SI
Podľa toho, koľko času ešte máte do odletu. Ak dosť, spisujte si zoznam vecí do batožiny a priebežne ho opravujte. Čítajte a dopĺňajte informácie. Ak je času menej, začnite baliť od slova do slova podľa zoznamu.
9. AKO NA TO
Baliť sa noc pred odletom do úplne neznámej krajiny je zbytočné a ľahkovážne. Pokojne začnite tri dni pred termínom. Treba nájsť zlatú strednú cestu medzi profesionálnym výstrojom z trekingových obchodov a osvedčenými kusmi z vašich skríň. Ak chcete pričuchnúť k ozajstnému životu domácich, určite sa vám to nepodarí v päťhviezdičkovom hoteli ani v prvej turistickej triede či v slušných reštauráciách. Kvalitná obuv, prikrývka, plecniak, nožík atď. však nič nepokazia. Nezabudnite na nožničky, baterku, príslušenstvo k fotoaparátu či kamere. Vôňa domova môže byť zásadným momentom, ktorý pozitívne ovplyvní, prípadne úplne odstráni príznaky kultúrneho šoku, ktorý sa vás zmocní s určitosťou na 99,9 percenta. Takže vrecúškové polievky, slanina, klobáska, keksík, müsli tyčinky a, samozrejme, „dezinfekcia“. Slivovica, hruškovica, marhuľovica... funguje to a v lepšom prípade vás hnačka úplne obíde širokým oblúkom.
10. LEKÁRNIČKA PRE KAŽDÝ PRÍPAD
Zoberte si všetky lieky, ktoré bežne užívate, plus teplomer, paralen, náplasti, fenistil, skúste zohnať jedno balenie širokospektrálnych antibiotík, tabletky na spanie alebo štuple do uší a tri druhy prípravkov proti hnačke (Endiaron, Smecta, Imodeen). Pastilky proti bolesti hrdla a nosový sprej môžu prísť veľmi vhod po dlhých vyčerpávajúcich letoch.
11. FINÁLE
Pobaľte sa, povyhadzujte zbytočnosti, ak má batožina vyše 20 kg, a ešte raz sa pobaľte. A ešte raz batožinu odvážte. Proces zopakujte, kým sa nedostanete pod 20 kg hranicu. Odvďačí sa vám za to váš chrbát, bezproblémové vybavenie na letisku a cestou späť budete rady, že budete mať miesto na kopec darčekov. Dôležité dokumenty a hotovosť si zabezpečte buď tak, že ich rozdelíte na viac miest, alebo si ich vložte do špeciálnej kapsičky a zaveste na krk. Zhlboka sa nadýchnite, vykročte a už sa neobzerajte.
TRI DOBRÉ RADY PO PRÍCHODE:
1. Buďte statočné a zhovievavé. V prvý deň nič neposudzujte. Dezinfikujte sa.
2. Adaptujte sa, vyspite sa, najedzte sa a rozhliadnite sa. Nič neposudzujte. Dezinfikujte sa.
3. Vyrazte za prvým cieľom. V tej chvíli sa začne dovolenka vášho života.
POMÔŽTE SI:
Letenky:
www.pelikan.sk, www.malyprinc.sk, www.studentagency.sk
Cestovanie, dobré rady:
www.skrz.sk, www.objav.sk/cestovanie
Očkovania:
www.zdravotníctvo.sk
Ambasády v SR:
www.travelguide.sk
Hotely:
www.orbitz.com, www.ckm.sk, www.hrs.sk