Citróny sú plné prírodných kyselín, vďaka ktorým majú silné antibakteriálne, dezodoračné, bieliace a dezinfekčné účinky. Dokonale preto nahradia čistiace prostriedky plné nezdravých chemických látok.

1. Dokonale vyčistí mikrovlnku

Citrón pomôže vyčistiť aj silne zanesenou mikrovlnnú rúru. Zvyšky citróna a šupku nakrájajte, vložte do nádobky a prelejte z polovice vodou. Vložte do rúry a tú zapnite na 5 minút na najvyšší výkon - nánosy potom ľahko zotriete.

2. Poradí si so zápachom v chladničke

Trápi vás nepríjemný zápach, ktorý sa z vašej chladničky line aj po umytí? Rozkrojte citrón, reznú plochu posypte lyžičkou kuchynskej soli a na tanieriku ho vložte do chladničky. Všeobecne platí, že pomocníkov na neutralizáciu pachov je najlepšie umiestniť do stredu chladničky.

3. Dodá lesk oknám aj zrkadlám

Čistotou žiariace okná sú vizitkou všetkých dobrých gazdiniek. Ak teda chcete účinný prírodný čistič na okná, ktorý samozrejme rovnako dobre funguje aj na zrkadlá, zmiešajte štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy s pollitrom vody. Kyselina citrónová skvele rozpustí špinu aj mastnotu a odstráni aj zaschnuté dažďové kvapky. Vaše okná tak budú zase bez šmúh. Na prípadné doleštenie vám potom stačí už len novinový papier.

4. Vydezinfikuje a vyčistí dosky na krájanie

Je vaša kuchynská doska plná odpudivých fľakov? Nevyhadzujte ju! Vezmite polovicu citróna a potrite s ňou celý povrch. Šťavu nechajte vsiaknuť a asi 10 minút pôsobiť. Uvidíte, ako škvrny zmiznú a lopárik bude zase ako nový. Navyše ho zbavíte aj všetkých pachov a baktérií, ktoré sa držia vo všetkých ryhách a prasklinách. Tento spôsob čistenia je vhodný nielen na drevené, ale aj plastová lopáriky, ktorá nádherne vybieli.

citrón
Zdroj: archív

5. Zatočí s vodným kameňom

Vodný kameň sa usadzuje najčastejšie na toaletách, v kúpeľni a v kuchyni. Nielenže nevyzerá príliš pekne, ale navyše sa kvôli nemu lepšie darí baktériám. Už naše babičky však vedeli, že účinne ho rozpustí citrónová šťava. Stačí ju na neho nakvapkať alebo natrieť a nechať pôsobiť cez noc. Ráno potom už len opláchnuť alebo zotrieť vlhkou handričkou.

6. Nahradí prostriedok na umývanie riadu

Keď vám dôjde prípravok na riad, vezmite plátok citróna a posypte ho jedlou sódou. S ním potom jednoducho špinavé riady potierajte a uvidíte, ako sa vám zvyšky jedla a mastnota budú "rozpúšťať" pred očami a taniere, hrnce i panvice získajú krásny lesk. Ďalšou výhodou tohto netradičného umývacieho prípravku je, že vaše ruky budú po jeho použití jemné a voňavé!

7. Rozžiari zašlé záclony aj biele oblečenie

Neviete, čo s bielou bielizňou, ktorá už dávno nežiari belobou? Sú vaše záclony šedivé a obliečky zažltnuté? Výborné bieliace účinky pri bežnom praní má práve "obyčajný" citrón. Nielenže oblečenie znovu rozžiari, ale tiež ho zbaví škvŕn, vydezinfikuje, a ešte sa postará o dobro vašej práčky, pretože rozpúšťa vodný kameň. Platí, že na jednu práčku treba pridať sto mililitrov citrónovej šťavy.

V prípade už zašlých škvŕn napustite do lavóra či vane horúcu vodu a pridajte na plátky nakrájaný citrón alebo pokojne aj dva. Nechajte ho pôsobiť niekoľko hodín a potom bežným spôsobom vyperte.

8. Odstráni zvyšky mydla

Trápia vás zaschnuté mydlové škvrny na stenách sprchovacieho kúta? Zabudnite na drastické čistiace prostriedky. Vytlačte šťavu zo šiestich citrónov a nalejte ju do striekacej fľaše. Kyselina citrónová pôsobí ako zmäkčovadlo a rozpustí nielen mydlové škvrny, ale aj zaschnuté kvapky tvrdej vody. Vďaka jej antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam bude navyše celý priestor sprchy aj vydezinfikovaný.

9. Pomôže uchovať farbu varenej zeleniny

Pripravujete varený karfiol alebo brokolicu? Pridajte do vody na varenie trochu citrónovej šťavy. Vďaka nej zelenina nestratí svoju sviežu farbu a stále bude vyzerať chutne.

Citróny
Zdroj: Shutterstock

10. Zlepší náladu aj vzduch v miestnosti

Citrón potlačí pach z odpadkového koša a zároveň vám poslúži ako domáci osviežovač vzduchu. Stačí ho len tak pohodiť, ale môžete ním napríklad aj potrieť vnútro vreca na odpadky. Citrónový éterický olej má výraznú sviežu vôňu, ktorá povzbudí telo aj myseľ a prenesie vás do slnečných letných dní. Vôňa citrusov stimuluje koncentráciu, osviežuje myseľ a pomáha sa lepšie sústrediť na náročné stresujúce aktivity. Citrón má tiež výborné dezinfekčné antiseptické účinky, čistí vzduch a uľahčuje dýchanie nielen pri prechladnutí.