1. Urobte si inventúru v domácnosti. Na veľa vecí ste už určite zabudli, že ich máte, alebo ich vlastníte dokonca viackrát. Je jedno, či sú to potraviny, oblečenie, obuv, hračky alebo kozmetika. Nákup ďalších je zbytočné vyhadzovanie peňazí.

2. Počuli ste už slovo minimalizmus? Základom je uvedomiť si, ktoré veci skutočne potrebujete k bežnému životu a fungovaniu, a tak zároveň k šťastiu. Menej je niekedy viac.

Ako ľahko a rýchlo ušetriť s minimom obmedzení
Zdroj: Shutterstock

3. Rozdeľte veci na plne funk­čné, ešte použiteľné, dobré, tie, ktoré už nefungujú alebo ktoré len nepoužívate a mohli by ste ich predať. Budete mať jasno v tom, čo už vlastniť nechcete, a predajom utŕžite aspoň nejaké peniaze k dobru.

4. Niekoľko týždňov veďte knihu svojho domáceho rozpočtu. Zistíte tak, aké sú vaše mesačné fixné náklady, dodatočné mesačné náklady, ale prídete aj na zbytočné výdavky, ktoré môžete minimalizovať a neskôr úplne obmedziť.

5. Myslite na to, že drahé a rôzne špeciálne nástroje a zariadenia v domácnosti alebo záhrade využívate párkrát do roka. Oplatí sa ich kupovať? Šetrnejšie je, ak si ich prenajmete v špecializovaných obchodoch, najmete firmu a jednorazovo jej zaplatíte za službu.

6. Každý, kto vlastní auto, vie, že naň ročne minie niekoľko stoviek. Ide o peniaze na tankovanie, údržbu, poistenie. Vyskúšajte radšej verejnú dopravu alebo bicykel a uvidíte, koľko ušetríte. Auto nechajte doma a začleňte pohyb do svojho každodenného života.

7. Vybavte všetky svetelné zdroje vo svojej domácnosti LED žiarovkami. Spotrebujú až o 80 percent menej energie ako klasické žiarovky a zároveň vydržia dlhšie.

8. Ak máte tendenciu nakupovať nové veci na základe „výhodnej“ ceny vo výpredaji alebo po pozretí reklamy, počkajte pár dní. Nenakupujte spontánne. Premyslite si, či tieto veci naozaj súrne potrebujete. Ak nie, postačí vám aj starší typ mobilu a oblečenie, ktoré máte v skrini.

Ako ľahko a rýchlo ušetriť s minimom obmedzení
Zdroj: Shutterstock

9. Varte vždy s pokrievkou, aby teplo zostalo v hrncoch, a jedlo sa uvarí rýchlejšie. Pri varení využívajte aj zvyškové teplo varnej dosky a predčasne ju vypnite. Takže môže ďalej hriať, vy dovaríte a ušetríte.

10. To, že sa módne trendy stále vracajú, nie je ničím novým. Niektoré kúsky sú nadčasové a dajú sa nosiť niekoľko rokov. Stačí, ak ich napríklad skrátite, prešijete, zafarbíte inou farbou. Vzniknú tak originálne kúsky oblečenia, ktoré nebude mať nik iný. Zároveň tak svoje oblečenie recyklujete.

11. Nakupujte oblečenie a obuv v outletových obchodoch. Predávajú tam modely zo starších kolekcií za výhodné ceny.

12. Spotrebiče, ako napríklad umývačku riadu a práčku, vždy používajte celkom naplnené a nastavte ekologické programy.

13. Používajte zásuvkové lišty s vypínačmi. Tie vám zaručia, že prístroje sú úplne vypnuté a nie v pohotovostnom režime. Iba tak nečerpajú energiu.

14. Skvelým tipom pre dlhodobé šetrenie je hádzanie drobných do prasiatka. Po každom nákupe hoďte nejaké to euro do svojej kasičky. Čo nemáte v peňaženke, to odtiaľ nemôže zmiznúť.

15. Staré známe porekadlo, že hlad má veľké oči, je naozaj pravdivé. Možno je to na prvý pohľad smiešne, no nikdy nechoďte nakupovať hladné. V opačnom prípade máte tendenciu vhadzovať do nákupného košíka viac nepotrebných potravín, pochutín či sladkostí.