1. Ak rozmýšľate, čo vysadíte do hriadok, ktoré ostali voľné, vyskúšajte kučeravý kel alebo pór, či ľadový šalát. Vhodná je i cvikla, petržlen a listový šalát. Začiatkom júna môžete skúsiť vysiať uhorky zvané nakladačky. V tomto čase vysádzajte aj kríčkovú fazuľu.

2. Ak máte kolíkové rajčiaky, nezabúdajte ich pravidelne priväzovať o oporu. Ak sa na nich vyskytujú bočné výhonky, vylamujte ich. Dočkáte sa bohatej úrody.

3. Vysadenú cviklu treba stále zavlažovať, klíči veľmi pomaly. Hriadku s cviklou udržiavajte mierne vlhkú.

Levanduľa
Levanduľa
Zdroj: shutterstock

4. Pri dobrej úrode levandule by bolo škoda nerozmnožiť ju. Hoci sa dá dopestovať aj zo semien, jednoduchšie je rozmnožiť ju z odrezkov. Z materskej rastliny odrežte asi desaťcentimetrové konce. Vrcholky musia byť bez kvetov. Na výhonkoch odstráňte spodné lístky a napichajte do substrátu na zakoreňovanie. Pravidelne zalievajte a umiestnite tak, aby na ne nedopadali priame slnečné lúče.

5. Pri pestovaní zeleniny musíte mať na pamäti striedanie plodín na tom istom stanovišti. Ak pestujete rovnakú zeleninu niekoľko rokov na tom istom mieste, zhoršuje sa kvalita pôdy, môžu sa šíriť ochorenia a škodce. Preto je nutné každoročné striedanie plodín.

6. Rešpektujte vzájomné vzťahy rastlín a nechajte ich, aby si navzájom pomohli. Niektoré rastliny si vyhovujú viac a iné menej.

7. Pri uhorkách môžete pestovať bazalku alebo borák lekársky. Prirodzene totiž lákajú včely a tie ich potom opeľujú.

8. Obľúbené aksamietnice sú dlhokvitnúce letničky. Hodia sa do všetkých zeleninových hriadok a sú nenáročné na pestovanie. Zároveň prispievajú k ochrane proti škodcom.

9. Založte si zvýšené záhony! Prečo? Hoci sa pri ich zakladaní troška zapotíte, tá počiatočná námaha stojí za to. Zeleninu dopestujete efektívne, s menšou námahou aj ekologicky. Keďže bývajú nastlané slamou, netreba ich toľko polievať. Najlepšie urobíte, ak do nich nasadíte rastliny, ktoré sa vzájomne podporujú.

Založte si zvyšné záhony
Založte si zvyšné záhony
Zdroj: shutterstock

10. Nastielajte! Je to efektívny spôsob, ako pestovať. Nástielka znižuje vyparovanie vody a pomáha ju udržiavať v pôde. Taktiež to zabraňuje rastu a množeniu buriny. Nástielku môžete použiť v zeleninových, ale aj v kvetinových záhonoch. Počas mrazov poskytuje rastlinám izoláciu.

11. Nástielka nájde svoje uplatnenie po celý rok a svojím postupným rozkladom obohacuje pôdu o humus.

Nastielajte
Nastielajte
Zdroj: shutterstock

12. Nastielanie drevenou kôrou potláča klíčivosť rastlín, pretože obsahuje vysoké množstvo trieslovín. Preto ju nepoužívajte do zeleninových záhonov.

13. Letné maliny môžete zbierať od polovice júna až do konca júla. Po zbere je nutné, aby ste zrezali všetky výhonky, kde boli plody. Urobte to tesne nad povrchom pôdy.

Letné maliny môžete zbierať od polovice júna až do konca júla.
Letné maliny môžete zbierať od polovice júna až do konca júla.
Zdroj: shutterstock

14. Nezabúdajte na trávnik a doprajte mu pravidelnú starostlivosť. Odvďačí sa vám peknou zelenou farbou. Koste ho, hnojte a polievajte v závislosti od denných teplôt.

15. Proti rôznym druhom slimákov v záhrade môžete zvoliť ochranu v podobe pilín, kávovej usadeniny alebo popola. Ale pozor! Po daždi a počas neho strácajú svoju účinnosť. No môžete proti nim využiť silu rastlín. Neznášajú totiž aromatické bylinky, napríklad tymian, šalviu, yzop, levanduľu. Ale aj žeruchu, cesnak, horčicu, muškáty, pivonky, alchemilku či lobelku.

Proti rôznym druhom slimákov v záhrade môžete zvoliť ochranu v podobe pilín.
Proti rôznym druhom slimákov v záhrade môžete zvoliť ochranu v podobe pilín.
Zdroj: shutterstock

16. Ak sa nachádza vo vašej záhrade živý plot alebo krušpán, nebojte sa ho strihať. Krušpán môžete aj trikrát do roka, ostatné rastliny živého plota stačí dvakrát za rok.

17. Dobrá rada je nástielka v trvalkovom záhone. Zredukujete ňou množstvo burín a zároveň zabránite vyparovaniu vody z pôdy, čo pre vás značí menej časté zalievanie. Nastielať môžete drevenými peletami, kôrou stromov alebo drobnými kamienkami.

18. V júni tiež môžete vyberať cibuľky jarných rastlín a zamerať sa na výsadbu letničiek. Nezabúdajte na svoje kvetinové záhony a pravidelne im kyprite pôdu a zbavujte ich buriny.

19. Proti škodcom môžete bojovať i prírodne, napríklad bylinkami. Pomáha výluh z paprade samčej, zákvas z pŕhľavy alebo odvar z prasličky. Na vošky sú skvelé domáce postreky, a to cesnakový, cesnakovo-cibuľový, rajčiakový alebo pŕhľavový.

20. Nebojte sa polievať dažďovou vodou. Odchytávajte ju do zberných nádob, ale nezabudnite ich prekryť. Inak by sa zbytočne odparovala či znečisťovala. Toto polievanie je ekologické a šetrné.

21. V júni kvitne šalvia, alchemilka aj zvonček broskyňolistý. Tieto nádherné trvalky majú krásnu farbu a záhonu dodajú sviežosť. Nezabúdajte im dopriať potrebnú starostlivosť a ony vás obdaria svojimi kvetmi.

Nezabúdajte na zavlažovanie. Intenzitu prispôsobte denným
teplotám.
Nezabúdajte na zavlažovanie. Intenzitu prispôsobte denným teplotám.
Zdroj: shutterstock

22. Trvalky sú nenáročné, no ak ste sa rozhodli sadiť kvety, ktoré ste si priniesli v črepníkoch z kvetinárstva, pri presádzaní s nimi manipulujte opatrne. Niektoré sú citlivé na poškodenie koreňov pri vyberaní z črepníka, v ktorom ste ich kúpili. Nezbavujte ich hliny, ale koreňový bal zasaďte s hlinou v celku do pôdy.

23. Ak treba, dodajte svojim trvalkám kovovú alebo okrasnú oporu.

24. V sezóne rastlinám odstraňujte odkvitnuté kvietky a súkvetia. Tie totiž rastlinu vysilujú. Zároveň tak podporíte tvorbu nových kvetov.

25. Chcete si do záhrady prilákať včielky? Nie je to nič zložité. Ponúknite im letničky. Nielenže kvitnú takmer celé leto, ale nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a dlho kvitnú. Včely ich obľubujú, pretože sú pre ne cenným zdrojom potravy.

Náš extra tip

Včelí hotel

Včely, niektoré druhy užitočného hmyzu a motýle sú dobrými pomocníkmi v sadoch a záhradách. Bez nich by sme nemali takú úrodu ovocia a zeleniny, keďže majú 70- až 80-percentný podiel na opeľovaní kvetov. Okrem toho, že ich do sadov a záhrad lákajú kvety, môžeme im postaviť hotel pre včely.

Včelí hotel
Včelí hotel
Zdroj: shutterstock

Ponúknite im strechu nad hlavou

Včely, usilovne opeľujúce kvety, u vás zotrvajú, ak im okrem zdroja energie vytvoríte vhodné a bezpečné prostredie. Ním sú napríklad hlinené domčeky na chránenom mieste. Najlepšie niekde, kde na ne nebude pršať, teda teplé miesto. Okrem hlinených domčekov môžete použiť drevo, do ktorého navŕtate dierky. Úplne najjednoduchšie je previazať slamu špagátom a vložiť ju napríklad do hlineného črepníka. Taký domček môžete zavesiť do koruny ovocného stromu. Profesionálne zhotovené domčeky pre včely si môžete kúpiť. Dostať ich v rôznych tvaroch a veľkostiach – od jednoduchých a malých po krásne veľké ozdoby vašej záhrady. Včielky sa vám za ne určite odvďačia. Okrem nich takto môžete poskytnúť domov užitočnému hmyzu, ktorý sa živí voškami.