Plastové dózy na ukladanie potravín sú jednou z najúžasnejších vymožeností moderného sveta. Väčšina z nás ich má doma a život bez nich si už ani nedokáže predstaviť. Nosíme si v nich obed do práce, desiatu na výlety, ukladáme v nich zvyšné jedlo do chladničky. Jediné, čo nás štve, je, že absorbujú pachy a zostávajú na nich škvrny od výrazne zafarbených potravín. My ale vieme, ako tieto problémy rýchlo a účinne vyriešiť. A naučíme to aj vás.


S pachmi zatočí jedlá sóda

Jedlá sóda je takmer zázračnou ingredienciou. Pomáha pri pečení, upokojí prekyslený žalúdok, vybieli zuby, odstráni škvrny od potu, je neoceniteľným pomocníkom pri upratovaní. A pomôže vám aj v boji s nepríjemným zápachom.

Ako na to? Rozpustite štyri polievkové lyžice jedlej sódy v jednom litri teplej vody. Dózu do roztoku ponorte, ak je dostatočne malá, do tých väčších roztok nalejte a nechajte ho pôsobiť po dobu asi 30 minút alebo do chvíle, kedy zápach konečne zmizne. Potom ju opláchnite čistou vodou a osušte.

S pachmi zatočí jedlá sóda
S pachmi zatočí jedlá sóda
Zdroj: Shutterstock


Keď je najhoršie, pomôžu noviny

Ak vaša dóza na obed zapácha aj po niekoľkonásobnom prechode umývačkou, vyskúšajte obyčajný novinový papier. Ten totiž dokáže všetky nežiadúce pachy dokonale absorbovať.

Ako na to? Použitie je jednoduché. Proste len odtrhnite potrebne veľký kus, Pokrčte ho, napchajte do dózy a poriadne ju uzavrite. Na druhý deň bude zasa voňať ako nová, len ju nezabudnite dobre umyť.


Zafarbený plast odfarbí ocot

Rovnako ako jedlá sóda, aj ocot má v domácnosti všestranné využitie. Nemožno mu uprieť zaslúženú povesť jedného z najľahšie dostupných prostriedkov pre vyriešenie mnohých problémov. A práve ocot je ďalšou ingredienciou, ktorú môžete použiť na odstránenie odolných škvŕn zo svojich plastových nádob pre skladovanie potravín.

Ako na to? Jednoducho zmiešajte jeden diel octu s jedným dielom teplej vody a roztok nalejte do dózy. Nechajte pôsobiť po dobu najmenej tridsiatich minút a potom dobre opláchnite studenou vodou. Väčšina škvŕn zmizne a ako bonus ocot vaše dózy zbaví aj prípadného zápachu.

Zafarbený plast odfarbí ocot
Zafarbený plast odfarbí ocot
Zdroj: Shutterstock


Škvrny odstráni bielidlo

Ak to nezvládli ocot ani slnko, skúste bieliacu silu akéhokoľvek prostriedku s obsahom chlóru. Ten vás škvŕn zbaví stopercentne.

Ako na to? Zmiešaním jedného dielu bielidla s dvoma dielmi teplej vody si pripravte dostatočné množstvo roztoku, ten potom nalejte do dózy. Uistite sa, že celá škvrna je ponorená. Roztok nechajte pôsobiť asi pol hodiny, kým nebude škvrna preč. Potom ho vylejte a nádobu dôkladne umyte v horúcej vode hubkou a klasickým prostriedkom na riad.