K predvianočnému upratovaniu patrí umývanie okien, a tak vás zrejme čaká aj pranie záclon. Sú zašednuté a už stratili svoj jas? Nemusíte zúfať. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vrátiť záclonám belosť.

Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?
Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?
Zdroj: Shutterstock.com


Na bielenie si môžete zaobstarať najrôznejšie chemické prípravky a bielidlá, ktoré sú bežne dostupné v drogérii. Ale verte, že to ide aj inak a oveľa lacnejšie. Poradíme vám niekoľko osvedčených spôsobov, ako s použitím domácich zdrojov bielu farbu záclon zase oživiť. Po väčšine z týchto postupov platí, že záclony vyperte ešte bežným spôsobom na 30-40 ° C so šetrným odstreďovaním. Záclony potom ešte vlhké zaveste. Mokré sa pekne natiahnu a nebudú pôsobiť krepovito.


Soľ

Pomôže vám obyčajná soľ. Ako na to? Pre zašednuté záclony pripravte kúpeľ. Pridajte 1 lyžicu soli do troch litrov vody, ktorú napustíte do vane. Až sa soľ rozpustí, ponorte do vody záclony a nechajte ich odležať približne 2-3 hodiny. Nakoniec ich preperte.

Prášok do pečiva alebo jedlá sóda

Nie je to nič zložité, pridajte trochu prášku do pečiva k obyčajnému praciemu prášku a uvidíte skvelé účinky. Ak sú záclony naozaj zašednuté, tak ich na niekoľko hodín namočte do vodného kúpeľa. Stačí, keď pridáte asi päť balíčkov prášku do pečiva alebo jedno balenie jedlej sódy.

Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?
Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?
Zdroj: Shutterstock.com

Škrupiny z vajíčok

Aj nezvyklá surovina ako sú škrupiny od vajíčok, si poradí so zašlým bielou bielizňou aj záclonami. Ako na to? Nadrvíte si pár škrupín a nasypete ich do malého tenkého textilného vrecka, ktorý dobre tesní. Prihodiť tiež môžete plátky citróna. A potom vložíte vrecúško priamo do bubna práčky a vyperiete ho spoločne s bielizňou. Vaše záclony bude zase žiarivo biele.

Aspirín

Ďalším nezvyklým pomocníkom, ktorý nájdete skoro v každej domácnosti, je aspirín. Liek, ktorý sa užíva na bolesť, si poradí so zašednutým bielou bielizňou aj záclonami. Máte hneď dve možnosti, ako všetko rozžiariť. Buď môžete pridať rozdrvené tablety do práčky k praciemu prášku, alebo rozpustiť niekoľko tabliet vo vode (na liter vody dajte dve tablety). Do kúpeľa namočte záclony na niekoľko hodín. Výsledok vás milo prekvapí. Záclony budú ako nové.

Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?
Ako prať záclony, aby boli žiarivo biele?
Zdroj: Shutterstock.com

Ocot

Ocot je všestranný pomocník v domácnosti a pomôže vám aj pri praní záclon. Vínny je o niečo účinnejší ako liehový. V 5 litroch teplej vody rozmiešame 10 lyžíc octu a záclony do roztoku namočíme na niekoľko hodín, najlepšie cez noc.