S Petrom Šiškom, produktovým manažérom NAY Elektrodomu vám poradíme, ako si vybrať nový.

1. Kde ho využijem

Skôr ako sa začnete pozerať na typ vysávača, ujasnite si, kde a ako ho doma využívate? Vysávate podlahy, koberce, poťahy? V akých veľkých priestoroch a ako často?

2. Ktorý si vybrať

- Vreckový – umožňuje vysokú hygienu pri obsluhe a uzáver vrecka zlepšuje manipuláciu s odpadom. Moderné vrecká dokážu dôkladne zachytiť nečistoty.

- Pri bezvreckových – odpadá starosť dokupovať vrecká, no je nutné častešie vysýpať zbernú nádobu a pravidelná údržba filtrov, aby bola zabezpečená ich dobrá priepustnosť.

- Bezvreckový cyklónový – je vhodnejší do rodinných domov, má vyšší sací výkon a lepšiu filtráciu vzduchu od nečistôt. Vďaka systému kanálikov nepotrebuje ďalší filter, iba HEPA filter na výstupe z vysávača. Zberná nádoba si nevyžaduje špeciálnu údržbu.

- Robotický – povysáva a vysunutými kefkami vymetie rohy, vyhne sa prekážkam, nespadne ani zo schodov a vyššie rady majú i príslušenstvo na čistenie zvieracích chlpov či funkciu umývania dlážky. Po každom vysatí ho treba vyčistiť. Výhodou je, že môže byť v chode, aj keď ste v práci. Kvôli životnosti batérie však potrebuje trvalý prístup k nabíjacej základni.

3. Čo si všímať

- Sací výkon – je veľmi dôležitý. Jeho rozpätie sa pohybuje od 200 do 500 W. Nie je to to isté čo príkon! Sací výkon je približne 1/3 príkonu.

- Hlučnosť – štandardne sa jej hladina pohybuje medzi 61 až 82 dB. Prichádzajú však už aj prvé modely s tichými motormi, tzv. ultra tiché vysávače. Takže ak máte doma malé deti či domáce zvieratá, zvážte, či si môžete dovoliť väčšiu investíciu a mať veľmi tichý model, ktorý neobťažuje hlukom ani deti pri poobedňajšom spánku.

- Filtrácia – jej hodnota by mala byť čo najnižšia, ak máme na mysli priepustnoť nečistôt. Pri špičkových výrobkoch je okolo 0,004 mg/m3 a menej. Dôležitý je i objem prachového vrecka. Samotné filtre sa radia do tried HEPA H10, H11, H12 a H13. Čím vyššie číslo, tým je výstupný vzduch z vysávača lepšie filtrovaný.

- Priestor a pasce – to platí pri výbere robotického vysávača. Zmerajte si výšku priestoru pod nábytkom. Vyhovujúca by mala mať aspoň o 1 cm vyššia, ako je výška robota – najnižšie majú výšku 9,2 cm. Ak máte doma káble, krehké dekoračné predmety alebo izbové kvetiny, zvoľte model s virtuálnou stenou respektíve s majákom, ktorý riadi pohyb robotického vysávača.

- Príkon – vyjadruje spotrebu vysávača a jeho štandardné hodnoty sú od 700 do 2 200 W. Od 1. septembra tohto roka je limitovaný maximálne na 1 600 W a od konca roka 2016 bude znížený maximálne na 900 W.

- Účinnosť vysatia – je nové kritérium na energetických štítkoch. Najnižšiu hodnotu označuje písmeno G. Predstavuje minimálne 75% účinnosť pri kobercoch a 90% pri pevnej podlahe. Vysávač s nižšou účinnosťou na trhu EÚ nenájdete. Najvyššiu má písmeno A.

4. Jednoduché ovládanie

Je rozhodujúce. Dĺžka kábla, akčný rádius, ovládanie prístroja priamo na rukoväti, kvalitná hubica, turbokefa, rotačná kefa, 3 v 1 (kefka, štrbina a čalúnenie) či sacie štetce. Bez týchto parametrov ani ten najkvalitnejší vysávač nepodá dobrý výkon. Štandardný akčný rádius je 9 – 13 m.

5. Objem vrecka a nádoby

Určíte ho podľa veľkosti bytu/domu. Ak máte plochu bytu do 50 m², stačí vám objem 2 – 2,5 litra. Pri ploche do 150 m² 3 – 4 litre a nad 150 m² už 4 a viac litrov.

6. Suché či mokré sanie

Mokré ponúka možnosť vyprania kobercov alebo vytretia podlahy. Obsluha a údržba vysávača s mokrým saním je náročnejšia a môže byť aj nákladnejšia. Pred kúpou si zistite cenu filtrov a spôsob údržby vysávača. Všímajte si objem nádoby na vodu, sací výkon a príslušenstvo.


Čo na to odborník?

Peter Šiška, produktový manažér

Neovplyvní nižší príkon vysávača jeho sací výkon?

Vysávačov s príkonom pod 1 600 W sa netreba báť. Nové technológie motorov vydajú aj pri nižšej spotrebe rovnaký alebo aj vyšší sací výkon. Vysávače s čo najvyšším príkonom sme si kupovali v domnení, že budú výkonnejšie vo vysávaní. To však nie je pravidlo.


Náš tip

Vreckový

ELECTROLUX EEQ 20

ELECTROLUX EEQ 20
ELECTROLUX EEQ 20
Zdroj: NAY Elektrodom

Tichý vysávač s elektrickou reguláciou výkonu a nízkou hlučnosťou. Má vrecko s objemom 3,5 l, umývateľný hygienický filter E12 a hadicu 13 m. Energetická účinnosť F, príkon 1 400 W.

Orientačná cena: 79,90 €

Bezvreckový cyklónový

ELECTROLUX SCPARKETTO

ELECTROLUX SCPARKETTO
ELECTROLUX SCPARKETTO
Zdroj: Shutterstock, NAY Elektrodom

Ocenia ho alergici. Vo výbave má umývateľný filter. Výkon sa reguluje manuálne. Nádoba na prach má objem 4 l. Energetická účinnosť F, príkon 1 400 W.

Orientačná cena: 119 €

Multifunkčný

ZELMER VC 7920.0ST Aquawelt Plus

ZELMER VC 7920.0ST Aquawelt Plus
ZELMER VC 7920.0ST Aquawelt Plus
Zdroj: Shutterstock, NAY Elektrodom

Na suché vysávanie s vreckom, na mokré s nádobou na vodu. Príkon 1 500 W, objem nádoby 5 l, vrecka 2,5 l. Nastavenie výkonu a úspory energie.

Orientačná cena: 179 €

Robotický

iRobot ROOMBA 880

iRobot ROOMBA 880
iRobot ROOMBA 880
Zdroj: Shutterstock, NAY Elektrodom

O 50 % vyššia účinnosť vysávania. Funkcia Room-To-Room umožní vysávanie viacerých miestností bez vašej prítomnosti. Kvalitný výkon satia a vylepšené kefy odolné proti namotávaniu vlasov.

Orientačná cena: 699 €