Rezne chutia každému. Nie je ale rezeň ako rezeň. Usmažiť naozaj mäkký a šťavnatý kúsok s chrumkavou strúhankou na povrchu je totiž veda. Prezradíme vám preto pár fígľov, vďaka ktorým sa vám to podarí.

Na výbere mäsa záleží

Je pravda, že obaliť a osmažiť sa dá v podstate čokoľvek. Ak vám ale záleží na výsledku, radšej sa pri výbere mäsa zamyslite. Na prípravu bravčového rezňa je lepšie primerane "prerastená" krkovička než suché chudé stehno, pretože tuková časť dodá mäsu šťavnatosť. Keď už chcete rezeň zo stehna, vopred ho namarinujte. Z hydiny sa najčastejšie využíva kurča a morka. Najlepšie sú stehenné rezne, ich mäso je šťavnatejšie ako to z pŕs. Napriek tomu u nás ľudia radšej pripravujú rezne prsné. Tie je najlepšie vopred naložiť napríklad do jogurtu alebo majonézy, uvidíte, že potom budú krehkejšie a šťavnatejšie.

Klepať, či neklepať?

Pri krájaní mäsa na rezne krájajte vždy cez vlákno, bravčové po okrajoch radšej narežte, aby sa netočili. Jemné hydinové mäso nie je vôbec potrebné vyklepať. Stačí ho len ľahko dlaňou stlačiť do požadovaného tvaru. Keď už mäso naklepávate, robte to s citom a predovšetkým až tesne pred vyprážaním. A pred naklepávaním rezne vložte najlepšie do mikroténového vrecka alebo do potravinárskej fólie. Ušetríte si námahu s následným upratovaním, neušpiníte si ruky ani tĺčik.

Mlieko ani voda do vajíčka nepatrí

Každé mäso obsahuje veľké percento vody, ktorá sa z neho pri smažení odparuje. Para potom trojobal z múky, vajcia a strúhanky zdvíha, takže sa trhá a odpadáva. Preto je potrebné sa prebytočnej vody v mäse vopred zbaviť. Osolené, okorenené a prípadne aj naklepané rezne dajte do hrubej múky a silne ju popritláčajte. Po desiatich minútach toto ešte zopakujte. Potom rezne starostlivo namočte v rozšľahanom vajci, do ktorého však nepridávajte mlieko ani vodu, a nakoniec plátky mäsa poriadne popritláčajte v čerstvej strúhanke.

Pripravte si čerstvú strúhanku

Strúhanka musí byť vláčna, nikdy nie suchá a tvrdá. Zabudnite preto na tú z obchodu. Vždy si ju pripravte doma a to až tesne pred vyprážaním. Tri dni starú veku, prípadne žemľu alebo rožok "olúpte" alebo okrájajte a zo striedky nastrúhajte potrebné množstvo strúhanky.

Na množstve tuku nešetrite

Nikdy rezne neobaľujte vopred, vždy až tesne pred vyprážaním. A na množstve tuku nešetrite, rezeň by mal pri smažení "plávať". Ideálne je použiť na polovicu množstva olej a na polovicu masť, táto zmes sa totiž nebude tak prepaľovať. Nikdy tiež nedávajte do panvice či hrnce veľa kúskov mäsa naraz. Rozohriaty tuk by sa schladil, trojobal by sa rýchlo neopražil a opadával by. Po každej strane smažte asi 3-5 minút dozlatista. Počas prípravy do rezňov zásadne nepichajte, vytiekla by z nich šťava a boli by suché. Tiež ich neprikrývajte pokrievkou, para z nich by začala odkvapkávať do horúceho oleja a čoskoro by to nebolo vyprážanie, ale dusenie. Hotový rezeň potom položíme na papierový obrúsok alebo kuchynskú utierku, aby odsali prebytočný tuk.