Táto aktivita dokáže občas potrápiť. Veď čisté okná by mala mať každá domácnosť a posudzuje sa podľa nich aj šikovnosť samotnej gazdinej. Nasledujúce tipy vám môžu uľahčiť námahu a ušetriť čas. 

1. Príprava

V prvom rade je dobré vyhradiť si dostatok času a pripraviť si priestor. Často máme na okenných parapetoch črepníky s kvetmi a rôzne dekorácie. Odložte ich na bezpečné miesto, aby sa črepníky neprevrátili a dekorácie nepoškodili. Utrite prach z parapetu, pozametajte pavučiny a nezabudnite ani na žalúzie a sieťky. Je dobré umyť ich skôr ako okná. V opačnom poradí by ste si mohli už umyté okná znova zašpiniť. 

2. Aká voda?

Okná bývajú špinavé najmä zo smogu a z prachu, ktorý na nich vytvorí mastný film. Najhoršie to majú tí, ktorí bývajú v blízkosti hlavných ciest a v rušných mestách. Riadnu vrstvu usadenej špiny spôsobuje i dážď. Studená ani vlažná voda by si s tým neporadila. Používajte preto vodu, ktorá by mala mať približne 30 ° C, teda primerane teplú.

3. Prípravok zaváži

Najviac znečistené bývajú okná práve po zime. Niekto uprednostňuje obyčajný saponát určený na umývanie riadu. Takýto prípravok odstraňuje mastnotu a nečistoty, čím okno zbaví hrubej špiny. Iné gazdinky uprednostňujú prípravky určené priamo na umývanie okien. Na trhu ich je v súčasnosti dosť, stačí si vybrať. Ich výhodou je, že rýchlo schnú, umožňujú rýchlejšie stekanie dažďovej vody a následne odpudzujú nečistoty.

4. Čím začať

Začnite vždy okennými rámami. Rámy umyte najskôr z hrubej špiny. Použite teplú vodu a handričku či špongiu. Dobrým tipom je nachystať si dve nádoby s vodou, do jednej dajte čistiaci prípravok a do druhej len čistú vodu. Tam preperte a vyžmýkajte handričku z nečistoty. Umyte rámy, rukoväte i lišty.

5. Čisté sklo

Na sklá použite novú teplú vodu s prípravkom a pripravte si zas nádobu s čistou vodou na žmýkanie. Najskôr zbavte sklá prachu a nečistoty, až potom leštite sklo. Napenený prípravok nechajte pôsobiť, aby sa špina dala ľahšie odstrániť. Potom znova sklá prejdite handričkou namočenou už len vo vode. Na odstránenie prípravku môžete použiť aj okennú stierku. Výborný je i starý trik – noviny, tie totiž absorbujú prebytočnú vlhkosť. Môžete novinami pretrieť celé sklo.

EKO TIP do domácnosti

Ak chcete, aby sa vám okná žiarivo leskli, no nie ste zástancom chemických prípravkov, pridajte na liter vody jednu polievkovú lyžicu škrobu. Vytvoríte si tak domáci prostriedok na leštenie. Po umytí okien preleštite sklo škrobovým leštidlom.

Po umytí okien preleštite sklo škrobovým leštidlom.
Po umytí okien preleštite sklo škrobovým leštidlom.
Zdroj: Shutterstock

Kedy je čas na umývanie okien? 

Najlepšie je vrhnúť sa na okná, až keď bude vonku viac ako 5 °C a mierne pod mrakom. Neumývajte ich, pokiaľ je vonku vlhko až daždivo, pretože sa voda z okien poriadne nestratí a ostanú na nich šmuhy.