AK periete vašu bielizeň TAKTO, robíte chybu a ani o tom netušíte: Vieme, ako to robiť správne!
5. 6. 2021, 10:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:44)

Zdroj: shutterstock
Čo môže byť ťažké na hádzaní bielizne do práčky a stláčaní pár gombíkov? To by ste sa čudovali, koľko prešľapov sa dá pri praní urobiť. Ak chcete mať dokonale vypranú bielizeň, ponúkame pár tipov.

Bledé, tmavé, farebné, pri vysokej teplote, ručné pranie… Aj vy sa niekedy strácate v tom, čo a ako prať, aby sa z vášho oblečenia nestali handry pre deti alebo, naopak, aby nezískalo nadrozmernú veľkosť? Vyskúšajte tieto tipy na pranie!
1. Ručné pranie
Mnohé práčky už ponúkajú možnosť zvoliť si program, ktorý simuluje ručné pranie. No v prípade, ak máte nové oblečenie, o ktorom neviete, či farbí, prípadne, ako sa zachová materiál pri praní, môžete najskôr takéto odevy vyprať v rukách. Ak uvidíte, že nepúšťa farbu, pri ďalšom praní ho môžete dať priamo do práčky a program nastaviť na ručné pranie.
Zdroj: shutterstock
Ručné pranie
2. Koľko prášku?
Neviete, koľko prášku je už priveľa a koľko primálo? Dodržujte odporúčanú praciu dávku uvedenú na obale. Zvyčajne je určená množstvom odmeriek. Dnes sú však na trhu dostupné rôzne formy prípravku na pranie. Okrem pracieho prášku môžete použiť pracie tablety, kapsuly alebo tekutý prací prášok. Ale mali by ste sa držať pravidla, že na bielu a bledú bielizeň treba používať prací prášok. Na farebné a tmavé oblečenie sa hodia pracie gély a kapsuly.
3. Triedenie je základ
Ak chcete zachovať farbu a štruktúru oblečenia, nezabúdajte na precízne triedenie. Ako? Odtiene ružovej, modrej, zelenej, oranžovej a žltej môžete prať spolu ako farebné oblečenie. Bielizeň bielej farby vždy perte osobitne. A nezabúdajte na čierne, sivé a tmavé šaty, tie perte tiež samostatne. Teda trieďte bielu, tmavú a farebnú bielizeň a podľa toho spoločne perte.
4. Neprepchávajte práčku
Ak pri praní preplníte práčku, bielizeň sa môže zle vyprať. Ako je to možné? Veľa šatstva pokope pri praní vytvorí hrudu, ktorá sa v bubne iba otáča, ale nevyperie. Ani málo naplnený bubon nie je zárukou lepšieho výsledku. Okrem toho, že je to neekonomické, kazí to práčku, pretože pri praní a žmýkaní bude nadskakovať a ničia sa ložiská. Pri plnení bubna práčky jednoducho neprekračujte odporúčanú hmotnosť náplne.
Zdroj: shutterstock
Neprepchávajte práčku
5. Pri akej teplote?
Najčastejšie sa perie pri 40 °C, prípadne 60 °C. Dôležitý je materiál, z ktorého sú odevy vyrobené, a rozsah znečistenia. Inak budete prať olejový fľak, celkom inak nohavice špinavé od šťavy z ovocia alebo tepláky od trávy.
Vedeli ste, že...
...ak máte tvrdú vodu, práčka tým trpí? Príliš tvrdá voda rýchlejšie zanáša práčku vodným kameňom. Môžete jej pomôcť, ak zmäkčíte vodu pomocou sódy na pranie. Pridajte ju do práčky spolu s pracím prostriedkom. Vodu zmäkčíte, kvalita prania bude lepšia aj práčka sa vám odvďačí.
Zdroj: shutterstock
Vedeli ste, že...