Bývanie vplýva na vašu náladu. Pozitívne, ale aj negatívne. Ak si chcete do života pritiahnuť viac dobrej energie, vyskúšajte finty, ktoré vyženú zlé vibrácie a naplnia váš domov a život pokojom, ľahkosťou a radosťou. Už pár drobných zmien dokáže celkom zmeniť vzduch aj atmosféru. Veď vyskúšajte!

Preč s neporiadkom

Možno ste počuli o úspešnej filozofii japonskej konzultantky Marie Kondo: „Všetko, čo vám nerobí radosť a neslúži, by malo ísť z domu preč!“ Marie napísala knihu o upratovaní, z ktorej sa stal bestseller práve preto, že ľudia chcú mať doma aj v živote harmóniu. Málokto sa cíti dobre tam, kde sa kopí neporiadok. Zaprataný priestor vyvoláva stres, ovplyvňuje našu schopnosť sústrediť sa a blokuje prúdenie energie. Práve preto by ste sa mali zbaviť zbytočností. Ako na to, keď sa ťažko lúčite s každým kúskom? Použite metódu Marie Kondo: „Vyvoláva v tebe daný predmet radosť?“ Ak je odpoveď nie, zbavte sa ho – darujte ho alebo predajte v bazári.

Extra tip: Ak ste už veci vytriedili a všetko má svoje miesto, povysávajte a umyte dlážky vodou s morskou soľou. Tá zmierňuje negatívne vibrácie.

Usteľte si posteľ

Znie to ako banalita, ale funguje to. Ak si každý deň ráno po prebudení usteliete posteľ, splníte tým hneď prvú úlohu, čo vás naplní dobrým pocitom a povzbudí pri plnení ďalších. Na konci dňa sa táto jedna splnená povinnosť premení na celý rad splnených povinností. Tým, že spravíte niečo, čo neodložíte na neskôr, udáte tón celému dňu. Je naozaj príjemné vrátiť sa domov z práce a namiesto „rozbombardovanej“ postele nájsť všetko pekne ustlané a pripravené na odpočinok.

Dôležité je, aby ste sa v miestnosti, kde ste najčastejšie, cítili príjemne a útulne.
Zdroj: Shutterstock

 

Chce to viac zelenej

Máme to zakódované v génoch. V prírode sa cítime lepšie ako uprostred záplavy betónu. Mnohé z nás sa, bohužiaľ, pre životný štýl musia uspokojiť aj s tou betónovou džungľou. Ak nemôžete byť v prírode vy, nechajte prísť prírodu k vám. Izbové rastlinky vám okamžite zdvihnú náladu a okrem toho vyžarujú harmonizujúcu energiu. Ich zeleň zlepšuje sústredenie a prináša pokoj a pozitívne vibrácie. Navyše dokážu filtrovať toxíny zo vzduchu. Podľa štúdie NASA rastlinky dokážu zredukovať množstvo toxínov v domácnosti o 87 % za hodinu! Niektoré majú aj arómoterapeutické vlastnosti podobné esenciálnym olejom. Výborné sú aj rezané čerstvé kvety vo váze na kuchynskom stole. Druhy ako svokrin jazyk, levanduľa, gardénia či lopatkovec dokonca podporia dobrý a zdravý spánok, ak ich máte v spálni.

Kvety zlepšujú atmosféru.
Zdroj: Shutterstock

Používajte esenciálne oleje

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť negatívnej energie a nabiť priestor dobrými vibráciami, je prevoňať ho sviežou vôňou. Každý esenciálny olej má svoje kvality a charakteristiku. Najlepšie urobíte, keď si vyberiete taký, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám. Na povzbudenie nálady a prečistenie vibrácií skvele fungujú citrusové oleje: sladký pomaranč, citrón alebo grapefruit. Tie zvyšujú energiu, znižujú stres a uľavia pri mentálnej únave a vyčerpanosti. Odporúčame uvoľňovať voňavé molekuly do miestnosti difúzorom, ktorý môžete zladiť so svojím dekorom.

Prirodzené svetlo

Umelé osvetlenie nevplýva práve najlepšie na zdravie. Neprirodzene mení spánkové rytmy a biorytmy. Preto čo najviac používajte prirodzené svetlo. Odostrite závesy, vytiahnite žalúzie a tmavšie miesta osvetlite svietidlami, ktoré vyžarujú prirodzené svetlo. Takými sú napríklad himalájske soľné lampy. Okrem toho, že sú pekným doplnkom, vyžarujú liečivé, mäkké svetlo, pri ktorom sa dobre relaxuje aj zaspáva. Pôsobia proti pozitívnym iónom, ktoré vo vysokých koncentráciách spôsobujú bolesti hlavy, nespavosť a všeobecnú únavu. Odstraňujú statickú energiu a neutralizujú elektromagnetickú radiáciu.

Liečivé krištále

Ďalší spôsob, ako priniesť prírodu k sebe domov, je obklopiť sa liečivými krištáľmi. Tie nielenže sa stanú ozdobou interiéru, ale aj menia energiu a náladu celého priestoru. Je dobré zistiť, ktoré kamene vás prirodzene priťahujú. Zamerajte sa na farbu – tá má kľúčovú informáciu o energetickej vibrácii kameňa.

Ktoré odporúčame: Perfektné na prečistenie priestoru od zlých vibrácií sú ruženín, ametyst a jantár.

Liečivé kamene menia energiu a náladu celého priestoru.
Zdroj: Shutterstock

Palo santo

Počuli ste už o týchto vzácnych posvätných drievkach? Drevo palo santo sa spája s prívlastkami mystické a posvätné. Šamani a liečitelia ho vnímajú ako spirituálne a používajú ho v rituáloch už tisíce rokov na odohnanie negatívnych energií. Toto drevo pochádza z posvätného stromu, ktorý rastie v Južnej a Strednej Amerike. Ide o príbuzný druh s kadidlovníkom a myrhovníkom a obsahuje veľa živičnatých látok. Drievko po zapálení vonia sladkasto a kokosovo. Skvelý spôsob, ako prevoňať a osviežiť domov a vypudiť z neho zlé energie.

Ako na to: Drievko zapálite, necháte horieť 30 sekúnd a jemne sfúknete. Dym, ktorý z neho vychádza, má terapeutické účinky – zvyšuje kreativitu a umocňuje pocit bezpečia a lásky.

Psychológia farieb

Vedeli ste, že nesprávne farby v kuchyni môžu pokaziť váš apetít a výber vhodnej farby dokáže zlepšiť kvalitu spánku? Výskumy naznačujú, že farby ovplyvňujú našu náladu aj správanie. Preto je dôležité, aby ste pri zariaďovaní svojho bývania vyberali „svoje“ farby, ktoré vo vás rezonujú. Keď vyberáte farbu, vždy myslite na to, ako sa chcete v danej miestnosti cítiť.

Žiarivé farby: Sýte odtiene zelenej, modrej, žltej a oranžovej dávajú pocit povzbudenia. Považujú sa za priateľské, veselé farby, ktoré podporujú komunikáciu, a preto sa skvele hodia do jedálne či kuchyne.

Tmavé farby: Červená, fialová, modrá a tmavé odtiene zelenej vyvolávajú stiesňujúci a ponurý pocit, ale iba keď sú používané príliš. Keď ich použijete na správnom mieste a v správnom množstve ako akcenty, môžu vytvárať pocit pohodlia a bezpečia.

Studené farby: Ľadová modrá a zelená vytvárajú upokojujúci a radostný priestor. Výborne sa hodia do kúpeľne, pretože vám pomôžu zrelaxovať pred spánkom a ráno vás zase naplnia novou energiou.

Nebojte sa farieb v byte, vedia ovplyvniť celý priestor i vašu energiu.
Zdroj: Shutterstock

Vychutnávajte pozitívnu energiu

Dobrá energia sa síce nedá vidieť, ale určite ju budete cítiť. Pozitívne vibrácie sa usídlia vo vašom príbytku a pomôžu vám cítiť sa lepšie, viac sa tešiť zo života a odomknúť potenciál, ktorý v sebe máte.