1. Gumový zvon
Ten pozná zrejme každý ako prvú pomoc. Ak s ním však chcete zaobchádzať správne, najskôr upchajte prepadový otvor napríklad kusom látky. Potom použite zvon, ktorým vytvoríte silný tlak. Tým zapchatý odpad uvoľníte. No nie vždy musí byť účinný. Záleží na tom, ako veľmi je odpad zanesený nečistotami.

2. Rozoberte sifón
Ak zvon nepomohol, skúste rozobrať sifón. Najskôr si však nachystajte náradie, pretože na odbiehanie od práce je potom neskoro. Budete potrebovať vedro, do ktorého po rozobratí necháte odtiecť vodu s nečistotami. Na záver sifón znova namontujte a pevne utiahnite.

Zdroj: Shutterstock

3. Až do hĺbky
Ak sú nečistoty usadené hlboko v odtoku, použite špirálu na čistenie odpadu. Ak ju nemáte doma, dá sa objednať cez internet. Niekto ju pozná pod názvom kanalizačné pero. Postupujte tak, že najskôr rozoberiete sifón a následne špirálu vložíte do potrubia. Potom točte proti smeru hodinových ručičiek, a ak narazíte na prekážku, môžete mierne zatlačiť a točiť do oboch strán. Keď voda začne odtekať z potrubia, vyhrali ste. Na záver môžete sifón znova zmontovať, ale ešte vyskúšajte odtekanie odtoku.

Zdroj: shutterstock

4. Pomoc priamo z kuchyne
Vyrobiť si účinnú zmes na uvoľnenie odtoku dokážete aj z toho, čo máte doma. Dajte zovrieť liter octu a do odtoku nasypte dve lyžice sódy bikarbóny. Potom doň nalejte horúci ocot. Dávajte si však pozor, pretože ocot so sódou reaguje a prská. Zároveň drez nepoužívajte aspoň dve hodiny, aby sa nečistoty poriadne uvoľnili. Na záver do odtoku prilejte vriacu vodu a mal by povoliť.

Zdroj: shutterstock

5. Chémia
Na trhu je množstvo výrobkov a chemických prípravkov určených na prepchatie odtoku. Pri ich používaní vždy dbajte na bezpečnosť. Postupujte podľa návodu a používajte ochranné prostriedky, najmä rukavice a niekedy treba i okuliare. Nenakláňajte sa nad odtok, pretože niektoré chemikálie môžu bublať.

Zdroj: shutterstock