Ako v lete bojovať proti muchám, komárom? Zachránia vás kvety! Ich vôňa zatočí s dotieravcami
5. 7. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:33)

Zdroj: shutterstock
Aj vy sa každoročne snažíte zabrániť hmyzu, aby sa dostal do vašej domácnosti? Muchy, komáre aj osy nám vedia znepríjemniť život. Existuje však niekoľko rastlín, ktoré dokážu pomôcť.

Ako bojovať proti hmyzu? Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich rastlín, ktoré ochránia vás i vašu domácnosť pred okrídlenými dotieravcami.
Aksamietnica
Svojou vôňou odpudzuje komáre, muchy, ale i vošky a iné škodce. Vysaďte ju do záhrady, kde vás poteší svojimi kvetmi rôznych farieb. Od žltej cez oranžovú až po žltohnedú. Nižšie odrody môžete pestovať aj na balkóne či terase. Takto vás budú chrániť pred otravným hmyzom.
Zdroj: shutterstock
Aksamietnica
Kocúrnik obyčajný
Táto rastlina priťahuje mačky, ktoré nedokážu odolať jeho vôni. Listy majú mätovo-korenistú arómu, ktorá odpudzuje hmyz. Dopestujete ho aj v črepníku.
Zdroj: shutterstock
Kocúrnik obyčajný
Muškáty
Tieto azda najobľúbenejšie balkónové rastliny odpudzujú muchy. Takže sú nielen krásnymi ozdobami, ale majú aj veľmi praktické využitie. Muchy nemajú rady ich vôňu. Šľachtením pribudli i odrody, ktoré odpudzujú komáre, napríklad ‘Citronella’ je odroda, ktorá má citrónovú vôňu. Muškátom sa darí aj v závesných nádobách a zároveň vám doprajú pokoj od komárov.
Zdroj: shutterstock
Muškáty
Levanduľa
Levanduľa má krásny vzhľad a omamnú vôňu, ktorá pôsobí upokojujúco. No komáre ju neznesú. Môžete si ju aj vysušiť a poslúži tak proti škodcom na rôznych miestach vo vašej domácnosti. Stačí ju zavesiť nad dvere, do skrine alebo naplniť ňou plátenné vrecká a uložiť do zásuviek či schovať pod vankúš.
Zdroj: shutterstock
Levanduľa
Bylinky
Aj kuchynské bylinky odpudzujú hmyz. Napríklad bazalka, medovka, mäta či rozmarín. Ak ich pestujete v črepníkoch, dajte ich na parapet alebo na kuchynskú linku. Spoľahlivo odoženú dotieravý hmyz.
Zdroj: shutterstock
Bylinky
Vyrobte si vlastný repelent
Repelent proti nezvaným hosťom na záhradnej grilovačke si vyrobíte jednoducho v pohodlí domova. Do litra vriacej vody nasypte za hrsť sušenej alebo čerstvej posekanej vňate rozmarínu lekárskeho a lúhujte, kým voda nevychladne. Na záver preceďte a pridajte jednu lyžicu bieleho vínneho octu. Môžete si ho vyrobiť do zásoby a skladovať pre prípad núdze v chladničke.
Zdroj: shutterstock
Vyrobte si vlastný repelent
Ako na siete na oknách
Skvelé proti hmyzu, ktorý sa počas letných mesiacov tlačí do našich domácností, sú sieťky na oknách. Komáre, muchy, včely, osy, všetky sú otravné a znepríjemňujú nám život. Sieťky nám umožňujú vetrať tak, že sa hmyz dnu nedostane. V súčasnosti sú na trhu dostupné i také, ktoré sú na prvý pohľad neviditeľné. No ak majú správne plniť svoju funkciu, musíte ich aj udržiavať.
Ako na to?
● Rámové siete zložte opatrne z okien.
● Pripravte si vysávač, siete opatrne povysávajte od prachu a nečistôt.
● Vlhkou hubkou alebo handrou umyte sieťky od hrubej špiny.
● Siete preneste do vane alebo sprchy a opláchnite prúdom vody.
● Očistite sieť a jej rámy od mastnoty hubkou a mydlovou vodou.
● Opláchnite prúdom čistej vlažnej vody. Potom nechajte sieť uschnúť na vzduchu, prípadne vyutierajte rámy dosucha.
Bude sa hodiť
Ako ich uchováte dlhšie čerstvé?
1. Bobuľové ovocie umyte v roztoku z octu a vody. Zabránite tak tvorbe plesní, umyjete ho od nečistôt a od prípadných pesticídov.
2. Pred uskladnením zeleninu neumývajte. Pretrite ju iba suchou handričkou. Voda by odstránila prirodzenú ochranu proti hnilobe.
3. Niektoré druhy ovocia a zeleniny do chladničky vôbec nepatria. Napríklad šalátové uhorky, papriky a rajčiny v nej strácajú vôňu i chuť.
4. Ovocie a zeleninu dávajte do chladničky iba zrelé. Inak sa môže stať, že v nej zhnijú skôr, ako dozrejú.
5. Ak vám zostala ošúpaná alebo pokrájaná zelenina, vložte ju do chladničkyv nádobke s vodou.
6. Určite neskladujte zemiaky a cibuľu pokope. Ak ich uložíte na jedno miesto, začnú klíčiť. Vždy ich dávajte na oddelené miesta.