Ako sa najlepšie spí v zime? S ponožkami? Čo robiť, keď je nám stále zima, prikúriť či naopak?
23. 1. 2024, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:25)

Zdroj: Shutterstock
Keď teploty klesnú pod nulu, navliekate si na spanie ponožky alebo zvyšujete kúrenie? Tu je niekoľko tipov, čo je lepšie.

Niekto tvrdí, že čerstvý vzduch aj mrazoch je to najlepšie dobr spo. Preto poniektorí majú okno „na vetračke“ po celú noc aj mínusových teplotách. Pravidlo je, aby vám nebola zima. Ak okno zatvárate, odporúča sa pred spaním vetrať aspoň päť minút.
Zapínať či vypínať kúrenie?
Ideálna teplota na spánok je rozmedzí 15 až 18 stupňov. Ak sa neviete zaobísť bez kúrenia, zvoľte čo najnižšiu úroveň vykurovania. Ak prekurujete, ohriaty vzduch vysušuje sliznice. Preto si potom dajte radiátorom aj misku vodou vodu nezabudnite denne vymieňať.
Posteľná bielizeň
Ak ľahko prechladnete, vhodné posteľné obl flanelové – udrž vás teple. Hodvábna alebo džersejová látka je ideálna, ak sa potíte aj zime. Ak sa veľmi ochladí, prehoďte si cez paplón teplú deku.
Naboso či ponožkami?
Tu sa chute líšia. Pravda však je, že so studenými nohami ťažšie zaspávame. Na jednej strane je dôvodom, že ľadové prsty sú nepríjemné čokoľvek nepríjemné nám bráni zaspať. Na druhej strane nohy teple paradoxne spôsobujú pokles telesnej teploty, takže náš mozog dostane signál: Čas spať! Ak sa vám však ponožky posteli nepozdávajú, urobte si predtým horúci kúpeľ nôh alebo si vložte nohám do postele termofor.
Zdroj: Shutterstock
Ak je vám stále zima, pomôže aj termofor
Spací elixír
Aby sa vám ešte lepšie zaspávalo, doprajte si pred spaním bylinkový čaj na upokojenie. Najmä medovky, levandule či valeriány. Pomáha aj teplé mlieko medom? Tento odporúčaný nápoj skutočnosti obsahuje len veľmi malé množstvo melatonínu podporujúceho spánok. Ide skôr placebo efekt, preto ak máte pocit, že vám pomáha, doprajte si ho!