Ako sa nepohádať pre peniaze a ešte ušetriť? Tento tip vám otočí život k bohatstvu a prosperite
28. 4. 2024, 16:50 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:28)

Zdroj: PeopleImages.com - Yuri A
Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie. Zosúladiť financie v partnerstve je komplikovanejšie. Čo na to zaberá?

Netajíme nič
Spoločné riadenie financií pomáha prerozdeliť finančnú záťaž medzi partnerov a taktiež znižovať možné konflikty, ktoré vo vzťahu často vznikajú v každodennom živote. A práve dobré nastavenie riadenia financií v partnerstve vytvára lepší priestor na spoločný rast a rozvoj. Vyžaduje si to však dôveru, otvorenosť a transparentnosť medzi partnermi. Partneri by sa mali medzi sebou dohodnúť, ako budú spoločné financie spravovať, nastaviť si štruktúru svojich výdavkov či už spotrebu, aktíva, ciele, ale aj záväzky. Kto a ako bude mať prístup k účtu a peniazom, ako a čo sa môže zo spoločnej kasy financovať a, naopak, čo nie.
Kde začať?
Partneri by mali úprimne hovoriť nielen o svojich finančných cieľoch, ale aj o svojej finančnej situácii, príjmoch, výdavkoch, finančných návykoch, ale aj záväzkoch či problémoch. Jana Pažáková spresňuje niekoľko zásad, ktoré pomôžu pri nastavovaní spoločných financií vo vzťahu: „Otvorená komunikácia a spoločné plánovanie finančných cieľov sú kľúčové, pričom hovoriť treba nielen o úsporách, krátkodobých cieľoch, tvorbe rezervy, ale aj o bývaní, deťoch, dôchodku, a v nemalej miere aj o dlhoch a možných krízových scenároch. Vytvorenie spoločného rozpočtu pomáha vopred sa dohodnúť na zložení a výške spoločných príjmov a výdavkov, sledovať stav financií a minimalizovať tak hádky.“
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Stačilo by veci si vysvetliť
Spoločne či oddelene?
„Najčastejšie sú dva modely spravovania partnerských financií. Prvým je spoločný účet, na ktorý partneri posielajú všetky svoje príjmy a hradia z neho všetky výdavky. Funguje v prípade dobrej transparentnosti vo vzťahu a dobre nastavených pravidiel.
Druhou možnosťou sú čiastočne spoločné financie. Partneri majú jeden spoločný účet na spoločné výdavky, ako je nájomné, potraviny, splácanie spoločných úverov. Súčasne má každý partner aj oddelený, vlastný účet na individuálne výdavky,“ sumarizuje Jana Pažáková.
Partneri môžu mať aj úplne oddelené účty a financovanie spoločných výdavkov je na vzájomnej dohode, napríklad na základe dohodnutého podielu na výdavkoch alebo konkrétnej pevnej sumy.
Iným príkladom sú rotujúce výdavky, keď sa partneri striedajú v platení spoločných výdavkov.
5 PRAVIDIEL, ktoré vám ZMENIA ŽIVOT
1. Komunikujte.
2. Spoznajte svoju finančnú situáciu.
3. Finančne plánujte.
4. Stanovte si pravidlá a formu spoločného financovania.
5. Chráňte svoj príjema tvorte si spoločnú rezervuna horšie časy.
A tento podcast ste už videli?
