Silvestrovsko-novoročné oalavy nie sú pre našich domácich miláčikov práve najšťastnejším obdobím. Zvieratá, najmä psy a mačky, majú oveľa citlivejší sluch ako ľudia, a tak hluk zo všetkých tých petárd, ohňostrojov a delbuchov prežívajú omnoho dramatickejšie. Ako im pomôcť, aby tento rušný čas prežili bez zvieracieho infarktu?

Dodržujte tieto zásady

1. Zabezpečte im miesto, kde si môžu ľahnúť a prečkať všetok ten hluk. Ak čakáte hostí, na ktorých vaše zvieratko nie je zvyknuté, všetko závisí od povahy zvieraťa. Ponúknite mu však možnosť stráviť tento čas osláv v inej izbe za zavretými dverami.

2. Pre hlodavcov, ako sú škrečok či morské prasiatko, počas silvestrovskej noci zakryte aspoň časť klietky zvrchu a z bokov prikrývkou. Vaše zvieratko zistí, že má ochranu aj nad hlavou a bude sa cítiť bezpečnejšie.

3. Ak sa váš psík bojí ohnostroja a hluku, nesnažte sa ho hladkať a upokojovať! Vycíti váš súcit a utvrdí sa v tom, že sa má čoho obávať. Upokojovaním môžete v ňom vyvolať ešte väčší stres. Ak zviera samo vyhľadá vašu spoločnosť, doprajte mu ju ako počas bežného dňa.

4. Pre mačky aj psíkov využite prípravky obsahujúce imitáciu zvieracieho feromónu, upokojí ich to.

Toto im nikdy nedávajte!

Ak je váš domáci miláčik nadmieru nepokojný, môžete mu podať prostriedky na upokojenie, ale vždy by to malo byť po predchádzajúcej konzultácii s veterinárom. A neskúšajte im podávať lieky určené pre ľudí, zvierataká majú celkom iný metabolizmus a aj podstatne nižšiu váhu ako ľudia,  už aj štvrtinová dávka humánneho lieku ich môže zabiť.