Toto tradičné pečivo má rado mnoho z nás. Ako na to?
Všetky suroviny na prípravu vianočky by mali mať rovnakú izbovú teplotu. Ak sa chystáme piecť vianočku ráno, je lepšie si všetky suroviny pripraviť večer vopred. Používame iba kvalitné a čerstvé suroviny (múka by mala byť výberová, droždie čerstvé).
Pri vaľkaní vykysnutého cesta na jednotlivé pramene vianočky nepoužívame zbytočne veľa múky, vianočka by potom nebola lesklá. Konzistencia cesta musí byť tuhšia (no nie príliš, inak by zle nakyslo). Vianočka potom lepšie drží tvar. Priveľa tuku a cukru tiež spôsobuje, že vianočka sa rozchádza do strán.
Cesto je dobre spracované, ak sa nelepí na steny misy ani na varešku. Necháme ho vykysnúť na teplom mieste. Čím dlhšie cesto kysne (pokojne aj 3 až 4 hodiny), tým bude tvar vianočky kompaktnejší.
Ak chceme vianočku čo najjemnejšiu, môžeme do základného receptu pridať malé množstvo masti. Do cesta môžeme pre lepšiu chuť a vôňu pridať okrem vanilky a citrónovej kôry aj mletý badián, aníz alebo šafran. Kandizované ovocie a hrozienka zapletieme do vianočky pod cesto, inak by sa všetko pripálilo. Tiež ich nezapracovávame priamo do cesta, to by totiž zmenilo farbu. Hrozienka budú chutiť najlepšie, ak ich pred použitím namočíme do rumu.
Povrch vianočky potierame rozšľahaným žĺtkom, môžeme ho ozdobiť mandľovími lupienkami alebo vlašskými orechami.
Vianočku pečieme pozvoľna pri 175 ˚C. Ak je vianočka na povrchu upečená, no po skúške špajdlou sa cesto ešte lepí, dopečieme ju prikrytú alobalom alebo pergamenovým papierom. Vychladnutú vianočku môžeme posypať práškovým cukrom.