1. Namiesto darčekov si čítajte vianočné príbehy

Aby deti pochopili, že Vianoce nie sú len o darčekoch pod stromček, začnite im už teraz vysvetľovať skutočný význam sviatkov. Ide predsa o čas zastavenia a premýšľania o skutočných hodnotách. Ak ste neveriaci, čítajte si krátke príbehy o dobrých skutkoch a ľuďoch, ktorí pomohli urobiť tento svet krajším miestom, alebo im priblížte samotné príbehy o Ježišovi a jeho skutkoch. Vymýšľajte, ako by ste mohli vy sami žiť podobný život.

2. Popri upratovaní tancujte

Nie je nič lepšie, ako rozhýbať svoje telo v tanci. Ženám je to veľmi blízke, je to určitý druh sebavyjadrenia a staré mamy to dobre vedeli. Preto mal folklór takú silu. Tancom vieme vyjadriť radosť, ale nielen to. Tanec nás vie dostať do nálady, hoci ju nemáme. Pustite si hudbu, hoc aj popri upratovaní, a rytmicky sa do nej pohybujte. Nezabudnite sa usmievať. Vášmu mozgu je jedno, či to myslíte vážne alebo len predstierate, hormóny šťastia začne vylučovať tak či tak a vy sa postupne dostanete do nálady, aj keby ste nechceli.

Skúste terapiu tancom a užijete si zábavu.
Zdroj: Shutterstock

3. Stavte na tradície, všetci ich milujeme

Oprášte z internetu alebo z kníh staré tradície, ako je rozkrojenie jabĺčka, hádzanie rôznych vecí, vetvičky do vázy a podobne. Nielen deti to milujú, ale aj my dospelí tým získame ten žiadaný pocit, že ide o výnimočný čas, a naozaj do toho nemusíme takmer nič investovať.

4. Namiesto lyžovačky a výletov, prechádzky

Ak nemáte na to, aby ste sa vybrali na lyžovačku či niekam na chatu, doprajte si čerstvý vzduch vo svojom okolí. Ak tie miesta už dobre poznáte, zamerajte sa na pozorovanie prírody, poznávacie prechádzky alebo si dávajte rôzne výzvy. Napríklad, že vstanete skoro ráno a kam až dôjdete, kým bude obed. Budete prekvapené, koľko kilometrov prejdete a ako to prospeje vašej kondícii.

Čerstvý vzduch a  pohyb robia zázraky.
Zdroj: Shutterstock

5. Oprášte burzy a bazáre, nájdete poklady

Ak sa predsa len chcete obdarovať, chce to trochu viac času a energie, ale stojí za to prezrieť si stránky, hoc aj na Facebooku, kde si ľudia veci navzájom darujú alebo ich predávajú za symbolické sumy. Určite tam natrafíte na niečo, čo poteší vás i blízkych. Nikto nemusí vedieť, že to nie je nové z obchodu. Navyše toto správanie je veľmi ekologické a moderné a ľudia sa k nemu uchyľujú, hoci nemajú problém si kúpiť nové veci. Preto sa netreba hanbiť, ale urobiť z toho životný štýl.

6. Načo drahé dezerty, upečte si dobroty babičiek

Naše babičky vedeli, že stačí málo, aby ste upiekli tie najlepšie dobroty. Zabudnite na exkluzívne zákusky, nepotrebujete drahé ingrediencie, ako je vanilkový struk či marcipán. Oprášte staré recepty s kváskom a použite naše lokálne prísady. Popýtajte sa známych, či nemajú orechy alebo mak navyše. Budete prekvapené z prebytkov, ktoré sa k vám zadarmo dostanú.

7. Výzdoba môže byť aj z lesa či papiera

Ak túžite po vianočnej výzdobe, siahnite po tej prírodnej. V lese nájdete gaštany, šišky, vetvičky, čečinu, urobte si z nich aranžmány. A čo stromček? Ihličnaté konáriky dajte do vázy. Pamätáte si na papierové vločky a reťaze, ktoré sme vyrábali v škole? Návody nájdete na internete a efekt je často krajší ako s ozdobami z obchodu.

Dekorácie si viete vyrobiť aj samy.
Zdroj: Shutterstock

8. Doprajte si terapiu spevom

Spev má zázračné terapuetické účinky podobne ako tanec. Škoda, že dnes tak málo spievame! Veľa ľudí tvrdí, že nevie spievať. Ale pri speve pre radosť o to vôbec nejde. Ak pred sviatkami u vás vládne napätie, môžete vyskúšať bláznivú rodinnú terapiu. Vezmite do ruky varechu ako mikrofón a začnite z plného hrdla spievať a hýbať sa. Ostatní sa postupne pridajú a užijete si toľko uvoľnenia a smiechu ako nikdy. A vyskúšajte tiež rodinné koledy. Nie je nič krajšie, ak si spoločne nacvičíte pesničku, sviatočná atmosféra bude zaručená a nezabudnuteľná.

9. Zvyšujte pocit šťastia záujmom

Aby sme sa dostali do stavu šťastia, stačí párminútové úprimné objatie, pohladenie, záujem. Takže buďte k sebe pozorní, doprajte si dostatok dotykov, rodičia aj deti. Túľte sa k sebe, objímajte, šteklite, škrabkajte si chrbát, robte si masáž... Čokoľvek, pri čom sa znásobuje ľudské teplo, bude zárukou spokojnosti.

10. Upravte sa a pochváľte sa

Napriek tomu, že sviatky bez peňazí podľa vás nestoja za nič, oblečte si svoje najkrajšie šaty, upravte sa a pozrite sa na seba do zrkadla. Pochváľte sa za to, ako ste to nádherne zvládli, aj keď cítite nedostatok. Odpusťte si, že sviatky nebudú dokonalé, povedzte si, že aj tak si ich užijete, a nič si nevyčítajte. Oceňte sa, že vaša hodnota sa tým nijako neznižuje, ak všetko nebude ako z obrázka. Práve naopak. Zostaňte hrdinkou sama pre seba. Sebaláska je totiž kľúčom k tomu, aby ste dokázali obdarovať láskou všetkých okolo. A o to predsa všetkým na Vianoce ide!