„Pri rozhodovaní treba myslieť na kvalitu zvuku, pohodlie pri používaní, dizajn aj na to, komu budú slúchadlá určené a na cenu,“ vymenúva základné kritériá výberu Martin Gergely zo spoločnosti OKAY Slovakia.

Dôležitý je odpor

Znie to zvláštne, ale je to významný parameter. Označuje sa aj ako impedancia a udáva sa v ohmoch (Ω). „Čím vyššia je impedancia, tým nižšia je hlasitosť. Takže keby ste si napríklad k MP3 kúpili slúchadlá s vysokým odporom, jeho výkon a hlasitosť by niekoľkonásobne klesli. Veľký vplyv na hlasitosť však má i citlivosť slúchadiel udávaná v decibeloch (dB). Ideálna je okolo 102 dB, jednoduchšie modely majú okolo 94 dB,“ radí odborník.

Pri kúpe sa pýtajte aj na frekvenčný rozsah v hertzoch (Hz). Vyjadruje rozsah, v akom sú slúchadlá schopné prehrať zvuk. „Spodná hranica je limitom pre hĺbky, vrchná pre výšky. Zdravé ľudské ucho je schopné zachytávať rozsah od 20 až po 18 000 Hz. Nedajte sa nachytať, ak vám budú ponúkať slúchadlá s vyšším rozsahom.“

Do uší či na hlavu?

Malé slúchadlá, tzv. štuple, bývajú pohodlné pri pohybe a nepadajú z hlavy. Nie vždy však každému sadnú do uší. „Prepracované modely možno upraviť vďaka výmenným silikónovým dielcom viacerých rozmerov. Ak ste ochotná investovať viac peňazí, na objednávku vám vyrobia štuple presne podľa vašich uší,“ radí M. Gergely. Siahnite tu radšej po kvalite, pretože slúchadlá, ktoré smerujú rovno do ucha, okrem hudby púšťajú aj okolité rušivé zvuky. A aj ucho má svoju kapacitu a nezabúda.

„Slúchadlá na hlavu obopínajúce celé ucho veľmi dobre izolujú okolité zvuky. Bývajú pohodlné, no oproti tým určeným priamo do uší, sú väčšie, čo niekedy môže byť prekážkou. Na výber sú však v rôznych farbách, tak môžu slúžiť ako módny doplnok,“ radí M. Gergely.

Zbavte sa hluku

Vedeli ste, že slúchadlá sa delia aj podľa toho, ako odstraňujú vonkajší hluk, teda akú majú akustickú izoláciu? Rozlišujeme ich na otvorené, uzavreté a polootvorené. „Pri prvom type sa zvuk zo slúchadiel prepúšťa do okolia. Druhý typ blokuje prirodzený hluk používajúc pritom pasívne akustické tesnenie (náušník) a tretí typ kombinuje vlastnosti otvorených a uzavretých slúchadiel. Ich zvuk je podobný otvoreným slúchadlám a zároveň do určitej miery tlmí prienik zvuku z a do tzv. mušle,“ vysvetľuje špecialista.

Pohodové počúvanie hudby bez ruchu okolia sa nám snažia vytvoriť aj digitálne technológie v našich mobilných telefónoch. Ako to funguje? „Použité mikrofóny snímajú okolitý hluk a anulujú ho protisignálom v slúchadlách. Zvukový čip primieša do hudby taký signál, ktorý ruch potlačí a vy si tak môžete hudbu vychutnať aj pri nižšej hlasitosti,“ spresňuje M. Gergely.

Čo na to odborník?

Sú slúchadlá bez kábla lepšie?

– Slúchadlá s bezdrôtovým pripojením cez bluetooth rozhranie majú tú výhodu, že prehrávač môžete mať uložený hoci aj v batohu či kabelke a viete ho ovládať práve slúchadlami. Ich výdrž však závisí od použitých batérií.

Ktoré slúchadlá škodia sluchu najmenej?

– Vyberte si také, ktoré dokážu čo najviac eliminovať okolitý ruch, aby ste mohli hudbu počúvať aj pri minimálnej hlasitosti. Niektoré modely umožňujú maximálnu výšku hlasitosti aj nastaviť. Ocenia to najmä rodičia, ktorí tak môžu regulovať hlasitosť svojim deťom.

Náš tip:

MARSHALL Minor Black

MARSHALL Minor Black
Zdroj: Shutterstock, RCA

„Štuple“ so systémom EarClick, ktorý zabezpečuje ich pevné držanie v uchu. Vymeniteľné náušníky sa prispôsobia uchu. Orientačná cena: 39 €

BAZZ Stereo Headset (wood)

BAZZ Stereo Headset (wood)
Zdroj: Shutterstock, RCA

Dizajnové slúchadlá na hlavu so zabudovaným uzavretým akustickým systémom, ktorý izoluje okolité zvuky i hudbu v slúchadlách. Orientačná cena: 27,99 €

Sony MDR-RF855RK

Sony MDR-RF855RK
Zdroj: Shutterstock, RCA

Bezdrôtové pohodlné slúchadlá, ktoré vďaka alkalickým dobíjacím batériám vydržia až 28 hodín. Orientačná cena: 57,90 €