Asi nikto z nás ich nemá rád. Sadajú na jedlo, nepríjemne bzučia a niektoré z nich aj pichajú. Hovoríme nielen o hmyze, ako sú muchy a komáre, ale aj o drobných hlodavcoch, ktoré sa k nám počas príjemných teplých dní dobýjajú. Vďaka sieťkam na oknách a dverách však môžu navždy ostať za dverami vášho bytu. Sieťovinu si môžete zvoliť v niekoľkých farebných variantoch – na výber je okrem bielej ešte sivá a čierna, ale aj priehľadná.

1. Pevné siete

Ich výhodou je jednoduchá montáž, pretože pri nich netreba vŕtať do rámu okna. Sieťovina je natiahnutá v hliníkovom ráme a na rám okna sa zaistia pomocou špeciálnych otočných háčikov. Pootočením háčikov môžete dať sieť kedykoľvek preč.

Výhodou peĺových sieťok je jednoduchá montáž bez vŕtania.
Výhodou peĺových sieťok je jednoduchá montáž bez vŕtania.
Zdroj: Shutterstock

2. Otváracie sieťové dvere

Využívajú sa na balkónové dvere či vstup na terasu, kde sa nehodia pevné siete, pretože je potrebné cez ne vychádzať von. Pri tomto type dverí vám výrobcovia vedia spraviť aj takzvaný výlez pre vášho domáceho miláčika. Dverová sieť môže byť vybavená štandardnými alebo samozatváracími pántmi.

3. Posuvné siete

Sú alternatívou otváracích dverí a využívajú sa predovšetkým na veľké francúzske okná a presklené terasy. Sieť je v pevnom ráme alebo v lište, a tie sa posúvajú do strán. Rám má kolieska, ktoré zabezpečujú ľahkú manipuláciu a hladký chod. Tento typ posuvných sietí sa kotví na stenu alebo rám okna či dverí.

4. Rolovacie siete

Ich najväčším plusom je, že dokážu zmiznúť za pár sekúnd. Kazia vám výhľad alebo máte okno zatvorené? Jedným ťahom sa sieťka rýchlo zvinie do boxu. Na zimu je tak navyše chránená v boxe pred počasím, a preto vydrží dlhšie. Tento typ siete sa dá použiť aj na dvere, pri ktorých je málo miesta na otváracie alebo posuvné sieťové dvere.

Rolovacie siete ovládate pomocou šnúrky alebo mandla v strede.
Rolovacie siete ovládate pomocou šnúrky alebo mandla v strede.
Zdroj: Shutterstock

5. Plisované siete

Pri tomto type sa sieťovina skladá do tvaru harmoniky na pravú alebo ľavú stranu okna. Vďaka spojeniu viacerých modulov dokážu zakryť veľkú plochu až do šírky 6 metrov. Aj preto sú vhodné najmä na terasy a balkóny. Sieť sa montuje priamo na okno alebo do špalety a je bez spodnej lišty, čo zabezpečuje bezbariérovosť. Výhodou je ľahká manipulácia a elegantný vzhľad.

6. Nalepovacie siete

Ak vás tlačí rozpočet, existuje aj lacná alternatíva, s ktorou vás sieťka na okná bude stáť doslova pár eur. Sieťku si vystrihnete podľa veľkosti okenného rámu a nalepíte na okno pomocou priloženej pásky so suchým zipsom. 

Rada redaktorky Stanky Longauerovej

Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť výber tmavej sieťoviny, ktorá je v porovnaní s bielou na okne takmer neviditeľná. Ja sama som si vybrala najlacnejší variant, a to nalepovaciu sieťovinu, ktorá spoľahlivo drží na svojom mieste už tri roky.

Čo je to protipeľová sieťovina

Je vyrobená zo špeciálneho rúna z netkanej textílie, ktorá zamedzí peľu, aby prenikol dovnútra. Vhodná predovšetkým pre alergikov.