Možno si to neuvedomujete, no každý z nás má doma veci, ktoré nepotrebuje, no ich prítomnosť nás stresuje či znervózňuje. Koniec roka a začiatok toho nového je ako stvorený na generálne upratovanie. Tentoraz však nie je reč o utieraní prachu či premiestňovaní nábytku. Nastal čas zbaviť sa všetkých vecí, ktoré vo svojom živote viac nepotrebujete. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.

1. Papierové zbytočnosti

Zbavte sa všetkých zbytočných písomností, ktoré nepotrebujete.
Zbavte sa všetkých zbytočných písomností, ktoré nepotrebujete.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk

Aj vy si doma odkladáte staré bločky či vypísané zápisníky? Často si to neuvedomíte a prejde rok, dva, tri a tieto na prvý pohľad drobné veci sa zvyknú poriadne nakopiť. Dajte si tú námahu a prejdite si v domácnosti všetky papiere. Zbavte sa nepotrebných návodov na použitie, letákov, starých pohľadníc či časopisov. Nedovoľte im, aby sa viac kopili vo vašej domácnosti. 

2. Veci po dátume spotreby

Nepoužívajte produkty, ktoré sú po dátume spotreby.
Nepoužívajte produkty, ktoré sú po dátume spotreby.
Zdroj: Shutterstock

Nikto si nemôže pamätať dátum spotreby každej veci, ktorú vlastní, no práve preto je dôležité ich raz za čas všetky skontrolovať. Lieky, korenia, cereálie, ale aj kozmetické produkty - to všetko má svoju životnosť, ktorú netreba prekračovať. Ak nechcete riskovať rozličné vyrážky či tráviace problémy, rozhodne sa týchto vecí čo najskôr zbavte. 

3. Pokazené či rozbité veci

Pokazené veci nemáte kvôli čomu naďalej skladovať.
Pokazené veci nemáte kvôli čomu naďalej skladovať.
Zdroj: Shutterstock

Pokazený opätok, kávovar či roztrhnuté tričko - ak to neviete opraviť, nemáte viac dôvod tieto veci u vás skladovať. Týka sa to napríklad aj šperkov, doplnkov či iných drobností. Kúpte si buď novú náhradu, alebo ak ste túto vec doteraz už nepoužívali, zrejme ju v skutočnosti ani nepotrebujete.

4. Zle vybraté darčeky

Neodkladajte si veci, o ktorých už teraz viete, že ich nevyužijete.
Neodkladajte si veci, o ktorých už teraz viete, že ich nevyužijete.
Zdroj: Shutterstock

Nikto vás nepozná tak dobre ako vy, a tak sa občas stane, že dostanete od blízkeho človeka darček, ktorý vám vôbec nie je po chuti. Namiesto toho, aby ste ich rok čo rok skladovali, povedzte radšej nabudúce vašej rodine a priateľom, aby vám nekupovali zbytočnosti. Skúste sa napríklad dohodnúť, že sa vás vždy spýtajú, čo práve potrebujete. Týmto spôsobom sa navždy vyhnete zbytočnému hromadeniu nechcených vecí. 

5. Spomienkové predmety

Suveníry vám zbytočne zaberajú príliš veľa miesta.
Suveníry vám zbytočne zaberajú príliš veľa miesta.
Zdroj: shutterstock

Hoci sa o to veľmi snažíme, spomienky sa zhmotniť nedajú. Pokúšajú sa o to práve suveníry, rozhodne však nikdy nie sú také živé ako spomienky v našich srdciach. Magnetky, pohľadnice, ale aj nostalgické listy, hračky z detstva či staré lístky na koncert vám zbytočne bránia v tom, aby ste si viac užívali prítomnosť. Zbavte sa ich.

6. Veci, ktoré raz môžu prísť vhod

Ak to nepotrebujete, vyhoďte to.
Ak to nepotrebujete, vyhoďte to.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

„Škrečkovanie“ rozhodne nepatrí medzi pozitívne vlastnosti a ak si doma odkladáte všetko s tým, že sa vám to môže ešte v budúcnosti hodiť, zarábate si na poriadny problém. Pamätajte si, že vždy si vec môžete opraviť alebo dokúpiť, keď ju budete aktuálne potrebovať, a preto nie je nutné, aby ste si všetko odkladali s prívlastkom „keby niečo“. Prázdne krabice, gombíky, doplnky či iné vecičky, ktoré momentálne nepotrebujete, by mali čo naskôr poputovať z vašej domácnosti. 

Čo urobiť so všetkými týmito vecami?

Rozhodne nemusia poputovať do koša, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako naložiť s nepotrebnými vecami. Ak sú v dobrom stave, darujte ich charite či iným organizáciám, ktorým môžu prísť vhod. Nezabúdajte ani na útulky pre zvieratká, kde môže pomôcť vaše staré oblečenie či knižnice, kam môžete darovať knihy. A čo tak usporiadať susedskú burzu? Podobné akcie potešia vás i vaše okolie.

Prečo je dobré zbavovať sa vecí?

Uvidíte, že sa vám uľaví.
Uvidíte, že sa vám uľaví.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Priestor, v ktorom žijete, sa okamžite prevzdušní a spehľadní. Všetko, čo budete potrebovať, zrazu nájdete oveľa rýchlejšie. Zbavovanie sa vecí je vysoko motivujúce, uvidíte, že vás to nakopne urobiť aj ďalšie zmeny vo svojom živote. A v neposlednom rade, keď sa zbavíte piatich starých šiat, môžete sa odmeniť presne tými, po ktorých ste pokukovali už pred pár dňami, no hovorili ste si, že ich už aj tak nemáte kam dať. A to je skvelé, nie?