1. Helénium jesenné

Obdobie kvitnutia krásnych, až bordových kvetov sa zvyčajne začína koncom júna až začiatkom júla a trvá do konca jesene. Vytvára bohato olistené stonky, ktoré môžu dorásť až do výšky 150 cm, niektoré odrody sú však nižšie. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie na vlhkých lúkach, preto sa jej najlepšie darí v mierne vlhkej a priepustnej pôde bohatej na živiny a na slnečnom stanovišti. Počas suchého obdobia ju treba zavlažovať. Znesie teploty približne do –30 °C.

Helénium jesenne
Helénium jesenne
Zdroj: shutterstock

2. Cezmína ostrolistá

Táto krásna typická vianočná rastlinka je obľúbená najmä na Britských ostrovoch. U nás, pozor, znáša len veľmi mierne mrazy. A tak je pre naše podnebie vhodnejšia vždyzelená mahónia cezmínolistá, ktorá dokáže odolať vo voľnej pôde teplote až –24 °C.

Cezmína ostrolistá
Cezmína ostrolistá
Zdroj: shutterstock

3. Heuchera

Heuchery kvitnú v rôznych odtieňoch bielej, ružovej, červenej a fialovej, ale čo ich robí výnimočnými, je ich krásna vínovočervená farba listov. Vo voľnej pôde vydržia mráz až –34 °C. Aj tak je dobré chrániť ich korene kôrou alebo lístím. Mladé rastliny majú menšiu odolnosť.

Heuchera
Heuchera
Zdroj: shutterstock

4. Rozchodník

Kvitne od neskorého leta až do prvých mrazov. Dorastá do výšky 40 až 60 cm a vytvára okolíky ružových alebo červených kvetov. Krásna je napríklad odroda Rubra s purpurovými listami a tmavoružovými kvetmi. Odkvitnuté súkvetia rozchodníkov sa podobne ako celé rastliny sfarbia do bronzovej až hnedej farby. Ak ich neodrežete, budú ozdobou záhrady počas zimných mesiacov. V nádobách vydržia niekoľko rokov pri minimálnej starostlivosti.

Rozchodník
Rozchodník
Zdroj: shutterstock

5. Hamamel

Táto drevina kvitne na konci zimy a poteší vás záplavou jasnožltých kvetov. Kvety hamamelu majú zaujímavý tvar a sú mimoriadne odolné – neboja sa mrazu, snehu ani zimného vetra. Ďalším plusom je ich výrazná vôňa. Odroda hybridného hamamelu ‘Advent’ kvitne už pred Vianocami, má žlté kvety, no existujú aj odrody s oranžovými a červenými kvetmi.

Hamamel
Hamamel
Zdroj: shutterstock

6. Čemerica čierna

Otvára svoje jasné biele kvety v decembri a kvitne až do marca. Tieto rastlinky vám vydržia dlhé roky. Darí sa jej nielen v záhone pod stromami, ale aj v črepníku.

Čemerica čierna
Čemerica čierna
Zdroj: shutterstock

Vres obyčajný

Stálica medzi jesennými kvetmi. Vresy kvitnú drobnými zvončekovitými kvetmi od konca leta do neskorej jesene, ale listy ostávajú na kríčkoch počas celého roka. V zime často zmenia farbu na bronzovo-fialovú, a tak sú príjemnou farebnou ozdobou, aj keď krík už nekvitne. Mrazy zvládajú celkom slušne, ak však pestujete vres v nádobe, obaľte ju netkanou textíliou alebo obložte polystyrénom, aby korene nevymrzli. Poslúži aj bublinková fólia.

Vres obyčajný
Vres obyčajný
Zdroj: shutterstock

Naše tipy:

- Mrazuvzdorné rastlinky vyžadujú nenáročné prostredie, ideálne v blízkosti zimnej záhrady, okna, dverí alebo v predzáhradke.
- Zvyčajne potrebujú aj trocha „lepšiu“ pôdu ako iné rastlinky, vylepšenú o organické súčasti ako kompost či rastlinný humus.
- Strihajú sa až po odkvitnutí, zvyčajne na jar.
- Kvety v črepníkoch treba pri silných mrazoch ochrániť tkaninou alebo polystyrénom, predovšetkým ich korene.