Bez chladničky si už nevieme predstaviť život, ale teraz sa odhalilo niečo, čo vás nepoteší
16. 5. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:01)

Zdroj: Shutterstock
Chladničky a klimatizácia sú bežnou súčasťou nášho života, lenže najnovšie zistenia o ich vplyve na naše zdravie vôbec nie sú potešujúce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Mali zachrániť ozónovú vrstvu a byť riešením v klimatizáciách a chladiacich zariadeniach, kde sa do konca osemdesiatych rokov používali freóny. Tie pritom spôsobili stenčenie ozónovej vrstvy a otvorenie dier nad zemskými pólmi. Lenže perfluoralkylkarboxylové kyseliny sú časovanou bombou. Hromadia sa v prírode, vôbec sa nerozpadajú, v tele ich má každý človek a každý živočích na svete. Vedci ich teraz dokonca objavili v značnom množstve v ľadovcoch v Arktíde. Pritom tieto kyseliny sú pre živočíchy toxické, zrejme aj karcinogénne a znižujú plodnosť.
Zdroj: Shutterstock
Bez chladničky si už nevieme predstaviť život, ale
Perflouralkylkarboxylové kyseliny (scPFCA) sú veľmi odolné zlúčeniny. Odolné voči rozkladu. Sú v každej chladničke a klimatizácii ako chladiaca kvapalina. Lenže. Keď sa dostanú do životného prostredia, stabilne v ňom kolujú, hromadia sa a pôsobia pritom zhubne na živé organizmy.
"Objavili sme oveľa, oveľa väčšie hladiny, v rádoch desaťnásobku množstva, ktoré sme pozorovali pred Montrealským protokolom. Vieme o nich a ich toxicite málo, ale vieme určite, že životné prostredie kontaminujeme veľkým množstvom týchto látok," tvrdí profesorka Cora Youngová z York University v Toronte.
Zdroj: Shutterstock
Klimatizácia sú bežnou súčasťou nášho života...
Vedecké výskumy zaoberajúce sa vplyvom perfluórovaných uhľovodíkov (medzi ktoré tieto kyseliny patria) na zdravie človeka žiaľ nevyznievajú priaznivo. Tieto uhľovodíky poškodzujú plodnosť, pečeň, štítnu žľazu, imunitný systém a sú zrejme karcinogénne.
"Urobili sme skvelú prácu pri záchrane ozónovej vrstvy, ale nechcenými dôsledkami ich užívania je vypúšťanie do prírody, čo vyvoláva právom veľké obavy. Sú toxické," dodáva profesorka Youngová v rozhovore pre BBC.