Plastové dózy na ukladanie potravín sú jednou z najúžasnejších vymožeností moderného sveta. Väčšina z nás ich má doma a život bez nich si už ani nedokáže predstaviť. Nosíme si v nich obed do práce, desiatu na výlety, ukladáme v nich zvyšné jedlo do chladničky. Jediné, čo nás štve, je, že absorbujú pachy a zostávajú na nich škvrny od výrazne zafarbených potravín. My ale vieme, ako tieto problémy rýchlo a účinne vyriešiť. A naučíme to aj vás.

Ako zbaviť plastové dózy škvŕn a zápachu?
Ako zbaviť plastové dózy škvŕn a zápachu?
Zdroj: Shutterstock.com

Zafarbený plast odfarbí ocot

Rovnako ako jedlá sóda, aj ocot má v domácnosti všestranné využitie. Nemožno mu uprieť zaslúženú povesť jedného z najľahšie dostupných prostriedkov pre vyriešenie mnohých problémov. A práve ocot je ďalšou ingredienciou, ktorú môžete použiť na odstránenie odolných škvŕn zo svojich plastových nádob pre skladovanie potravín.  

Ako na to? Jednoducho zmiešajte jeden diel octu s jedným dielom teplej vody a roztok nalejte do dózy. Nechajte pôsobiť po dobu najmenej tridsiatich minút a potom dobre opláchnite studenou vodou. Väčšina škvŕn zmizne a ako bonus ocot vaše dózy zbaví aj prípadného zápachu.

Ako zbaviť plastové dózy škvŕn a zápachu?
Ako zbaviť plastové dózy škvŕn a zápachu?
Zdroj: Miro Miklas

Slniečko vybieli fľaky

Rovnako ako slnko dokáže odfarbiť vlasy a vybieliť bielizeň, vie "vygumovať" aj škvrny z vášho plastového riadu.

Ako na to? Nechajte dózu niekoľko hodín položenú na priamom slnku vonku na parapete, na balkóne alebo napríklad na záhradnom stolíku a uvidíte, ako škvrna bude postupne blednúť, až úplne zmizne. Je potrebné nechať slnečné lúče pôsobiť minimálne dve až tri hodiny, ale môže to trvať aj dlhšie.

Urputné škvrny odstráni bielidlo

Ak to nezvládli ocot ani slnko, skúste bieliacu silu akéhokoľvek prostriedku s obsahom chlóru. Ten vás škvŕn zbaví stopercentne.

Ako na to? Zmiešaním jedného dielu bielidla s dvoma dielmi teplej vody si pripravte dostatočné množstvo roztoku, ten potom nalejte do dózy. Uistite sa, že celá škvrna je ponorená. Roztok nechajte pôsobiť asi pol hodiny, kým nebude škvrna preč. Potom ho vylejte a nádobu dôkladne umyte v horúcej vode hubkou a klasickým prostriedkom na riad.

Ako zbaviť plastové dózy škvŕn a zápachu?
Ako zbaviť plastové dózy škvŕn a zápachu?
Zdroj: Shutterstock.com

S pachmi zatočí jedlá sóda

Jedlá sóda je takmer zázračnou ingredienciou. Pomáha pri pečení, upokojí prekyslený žalúdok, vybieli zuby, odstráni škvrny od potu, je neoceniteľným pomocníkom pri upratovaní. A pomôže vám aj v boji s nepríjemným zápachom.

Ako na to? Rozpustite štyri polievkové lyžice jedlej sódy v jednom litri teplej vody. Dózu do roztoku ponorte, ak je dostatočne malá, do tých väčších roztok nalejte a nechajte ho pôsobiť po dobu asi 30 minút alebo do chvíle, kedy zápach konečne zmizne. Potom ju opláchnite čistou vodou a osušte.

otvorená chladnička
otvorená chladnička
Zdroj: getty images

Keď je najhoršie, pomôžu noviny

Ak vaša dóza na obed zapácha aj po niekoľkonásobnom prechode umývačkou, vyskúšajte obyčajný novinový papier. Ten totiž dokáže všetky nežiadúce pachy dokonale absorbovať.

Ako na to? Použitie je jednoduché. Proste len odtrhnite potrebne veľký kus, Pokrčte ho, napchajte do dózy a poriadne ju uzavrite. Na druhý deň bude zasa voňať ako nová, len ju nezabudnite dobre umyť.