Kuchynská soľ je neoddeliteľnou súčasťou každého jedla. Ale "obyčajná" kuchynská soľ toho dokáže oveľa viac, než len dodať chuť. Od čistenia až po renovovanie nábytku. V domácnosti vám tak môže byť skvelým pomocníkom. Prinášame vám hneď niekoľko dômyselných spôsobov využitia, ktoré by pre vás mohli byť nová.

Vyčistí vázy aj špinavé hrnčeky

Určite máte doma vázy, ktoré vo vnútri "zdobí" nepekný kruh z usadenín, ktorý sa dá len ťažko umyť. Ľahko sa ho však zbavíte, keď ho potriete pastou z malého množstva soli a pár kvapiek vody. Nechajte ju chvíľu pôsobiť, potom s ňou zašpinený vnútro vázy vydrhnite a vypláchnite čistou vodou. Táto pasta je skvelá aj na to, aby ste hrnčeky a šáky na čaj alebo kávu zbavili všetkých tých nepekných hnedýchmáp vnútri. Trochu soli nasypte na vlhkú hubku a kruhovými pohybmi vnútro hrnčekov vyčistíte. Budú zase ako nové.

Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Zbaví topánky zápachu

Možno ste už videli nejaké reklamy na antiperspiranty z prírodnej soli. Rovnaký princíp, ktorý umožňuje, že soľ zabráni nepríjemnému zápachu na vašom tele, funguje aj vo vašich topánkach. Soľ totiž pomáha bojovať proti baktériám. Stačí len, keď nasypete trochu soli do svojich tenisiek alebo balerínok, keď cítite, že potrebujú "osviežiť". Nechajte ju tam cez noc a potom ju dôkladne vyklepte.

Vyčistí sporák aj rúru

Býva pravidlom, že pri varení, smažení či pečenie skončí časť vášho pokrmu aj na sporáku. A tu nastal čas využiť skúsenosti našich prababičiek. Pokiaľ je to možné, posypte problematické miesto soľou skôr, než má šancu vyschnúť. Uvidíte, že pri následnom čistení škvrnu zotriete oveľa ľahšie. Ak po pečení zistíte, že máte znečistenú rúru, posypte soľou špinavý povrch a zahriatím ju nechajte zhnednúť. Následne stačí len túto hnedú pastu zotrieť.

Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Zrenovuje prútený nábytok

Pokiaľ máte doma prútené kreslo, stolček alebo iný nábytok, určite ste si všimli, že s pribúdajúcimi rokmi žltne. Oživiť ho môžete ľahko tak, že si pripravíte silný soľný roztok a štetcom s ním nábytok dôkladne potrite. Následne ho potom nechajte uschnúť na slniečku. Vaše prútené kúsky budú zase vyzerať rovnako dobre ako nové.

Pomôže v boji s burinou

Ak vás stále trápi burina, ktorá vyrastá medzi špárami na cestičke, v trhlinách chodníka alebo pozdĺž dlaždíc na vašej terase, nie je potrebné kupovať drahé prípravky na ničenie burín alebo používať agresívne nebezpečné chemikálie. Stačí, keď nežiaduce rastliny zalejete roztokom pripraveným rozpustením 1 šálky soli v 2 šálkach vriacej vody. Variantom pre tých lenivejší je rastliny rovno posypať soľou a dúfať, že zaprší.

Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Zdroj: Profimedia.sk

Vyhladí žehliacu plochu žehličky

Čas od času sa každému z nás stane, že sa niečo "pripečie" na hladkú kovovú spodnú časť žehličky. To nám potom pri ďalšom žehlení môže robiť "vrásky", a tým nemyslíme na tvári, ale na žehlenej látke. Ak sa teda chcete takých problematických pripálenín na žehličke zbaviť, nasypte trochu soli na noviny, zapnite žehličku na najvyššiu teplotu a prechádzajte s ňou sem a tam po kryštáloch na papieri.

Zlepší chuť kávy

Ak varíte tureckú kávu v džezve a zabudli ste ju na sporáku dlhšie, ako by ste mali, je pravdepodobné, že zhorkne. Skúste preto pridať štipku soli do vášho hrnčeka pred tým, než do neho horúcu kávu nalejete. Jej chuť bude oveľa prijateľnejšia. Pár zrniečok soli dokáže tiež výrazne zlepšiť chuť klasického  "turka". Vyskúšajte to!

Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Kuchynská soľ je skvelý pomocník v domácnosti.
Zdroj: Profimedia.sk