Môže nový typ koronavírusu prežívať na oblečení? A ako dlho tam vydrží? S odpoveďou prišla austrálska virologička Sacha Stelzer-Braidová, ktorá sa špecializuje na respiračné ochorenia.
Vedci si myslia, že koronavírus dokáže na mäkkom poréznom povrchu prežiť zhruba 24 hodín.

Týmito povrchmi, narozdiel od tých pevných ako sú kľučky či mobilné telefóny, prechádza vlhkosť a je tak menej pravdepodobné, že sa na nich nazhromaždí dosť vírusov na to, aby človeka infikovali.

Perte na 60-tke

Austrálska virologička odporúča prať oblečenie pravidelne v práčke na 60 stupňoch. Podľa nedávnej americkej štúdie stačí konkrétna teplota 56 stupňov Celzia. To je tá tepelná hranica, ktorú vírus už neprežije. Voda vraj nemusí byť vriaca, aby sa vírus zlikvidoval. Účinná teda môže byť aj sušička bielizne.

Platí, že vírus sa môže replikovať, teda rozmnožovať len vnútri živej bunky. Ak je mimo nej, môže nás jedine infikovať. Ak sa mu to nepodarí včas, vírus sa zničí.

Určite však nezabúdajte na to, že vírus na pevnom povrchu môže prežiť až 72 hodín. Preto je dobré napríklad kľučky, mobily a pracovné plochy pravidelne dezinfikovať.