Rada č. 1

Pestujete uhorky? Vysaďte k nim borák lekársky alebo bazalku. Tie lákajú včely, ktoré sú potrebné na opelenie uhoriek. Dobrým kamarátom pre uhorky je aj kukurica, pretože ich dokáže ochrániť pred vetrom.

Rada č. 2

Aj vás hnevajú slizniaky? Nečudo, posledné roky dávajú všetkým pestovateľom zabrať. Obľubujú vlhko a tieň a veľmi rady si pochutnávajú na našich záhonoch. Ak s nimi chcete „vybabrať“, vysaďte si do záhrady rastliny s výraznou vôňou. Tie slizniaky odpudzujú. Môže to byť cibuľa, pažítka, cesnak, koriander, rozmarín, fenikel či tymian. Účinné sú aj výluhy z rastlín, najmä zo šalvie, z nechtíka, listov rajčiakov, prípadne z iných aromatických rastlín. Po vychladnutí roztoku ním zalejte pôdu v okolí zeleniny, a to každých 7 až 10 dní.

Zdroj: shutterstock

Rada č. 3

Ak pestujete jahody, nastielajte ich slamou. Na jar aj počas leta je táto nástielka užitočná, pretože potláča rast burín a svojím postupným rozkladom obohacuje pôdu o humus. Zároveň chráni plody pred ušpinením od pôdy napríklad po daždi a takisto pomáha udržať jahody zdravé. Jej skvelou vlastnosťou je, že bráni rozvoju plesne sivej a udržuje vhodnú mikroklímu.

Zdroj: shutterstock

Rada č. 4

Otravné vošky napádajú najmladšie časti rastlín, ako sú púčiky a listy. Čo s nimi? Ak nedopustíte na postreky, ich účinky môžete zintenzívniť mydlom alebo saponátom na riad, ktoré zabezpečia, že na listoch sa nebudú tvoriť kvapky a voda z postrekov hneď nestečie. Ďalšou možnosťou je vytvoriť prostredie vhodné pre hmyzie predátory, ktoré sa voškami živia. Ako to urobiť? Stačí nechať v kúte záhrady steblá trávy, dierované tehly, starý peň alebo duté konáre. Poskytnete tak domov pre užitočný hmyz. Napríklad dospelá lienka denne skonzumuje približne 50 vošiek.

Rada č. 5

Na zeleninové hriadky si určite vysaďte pôvabné aksamietnice. Sú to dlhokvitnúce letničky, ktoré sú na pestovanie nenáročné a zároveň lahodia oku. Ich pestovaním nič nepokazíte a okrem skrášľovacej budú plniť aj ochrannú funkciu. Ich korene vylučujú látky, ktoré odpudzujú škodce.

Zdroj: shutterstock

Rada č. 6

Sužujú vašu záhradu choroby? Pripravte si vlastný a najmä prírodný výluh. Zalejte 75 g rozdrveného cesnaku a rovnaké množstvo cibule  10 litrami horúcej vody. Nechajte odstáť 15 minút a sceďte. Tento výluh je skvelý proti hubovým ochoreniam rastlín, ale aj proti voškám.