Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Bytová záhradka pre každého? S TÝMITO radami zmeníte svoj príbytok na oázu pokoja a zelene!

Ako sa domácu oázu

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Čoraz obľúbenejším trendom je „záhradkárčenie“ vnútri. Starostlivosť o rastliny zvládnete bez toho, aby ste vykročili von z domu. Ponúkame vám praktické tipy.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Záhrada Moniky Beňovej vás očarí - krásny trávnik, štýlový chodník i efektná výsadba
    Zdroj: Instagram.com/@monicabenova

    Ideálne črepníky

    ● Najlepšie črepníky sú tie, ktoré majú odtokové alebo takzvané drenážne otvory. Môže sa stať, že sa voda stane príliš kyslou a izbovým rastlinám sa nemusí dobre dariť v črepníkoch, ktoré dobre neodtekajú alebo neumožňujú koreňom dýchať. Ak chcete použiť keramický, kovový alebo sklený črepník, ktorý neodteká, použite ho ako vonkajší a nechajte svoju rastlinu v plastovej nádobe. Na dno použite vrstvu drevného uhlia alebo machu, aby vpili prebytočnú vodu a prečistili ju.

    Zdroj: shutterstock

    Ideálne črepníky

    ● Teráriá, ktoré fungujú ako mini ekosystémy, majú zvyčajne základnú vrstvu drevného uhlia, potom okruhliaky a mach – takto pomáhajú pri čistení vody. Rastlinám sa darí na svetlých stanovištiach, ale môže byť náročné vykonávať akékoľvek udržiavacie práce, ako je napríklad odstraňovanie starých listov.

    ● Ak ste zábudlivá alebo veľa cestujete, je skvelé vlastniť samozavlažovací črepník. Je to systém dvoch nádob, ktoré do seba zapadajú. Obsahujú špeciálne knôty alebo ťahacie šachty. Práve vďaka nim sa zásobná voda zo spodnej nádoby dostane do hornej nádoby a korene rastliny v samozavlažovacej nádobe si tak vezmú toľko vlahy, koľko potrebujú. Rastliny v nich zalievate približne trikrát menej často ako tie v bežných kvetináčoch. Knôty zabezpečia nepretržitú vlahu podobnú prírodným podmienkam.

    Čo je to KOKEDAMA?

    Ide o machové gule, ktoré možno zavesiť alebo posadiť na tanierik s vodou. Je to vlastne pestovanie rastlín „vo vzduchu“ a bez kvetináčov. Do stredu machových gúľ možno pridať sukulenty, paprade, orchidey a cibule tulipánov. Takáto rastlina v okrúhlom bale zeminy je hojne obalená machom. Existujú dva druhy rastliniek – levitujúce kokedamy, ktoré sa vešajú do priestoru, a kokedamy, ktoré sa umiestňujú do misiek či na tanieriky. Jediné, čo potrebujú, je voda, svetlo a vzduch. Nezaberajú príliš veľa miesta a môžu byť umiestnené všade, kde je dostatok svetla.

    Zdroj: shutterstock

    Čo je to KOKEDAMA?

    Starostlivosť 

    Izbové rastliny sa vo všeobecnosti nemusia strihať, aj keď im prospieva odstraňovanie odumretých a zhnednutých listov a v prípade kvitnúcich rastlín i starých kvetov. Príležitostné potlačenie rastu krovinatých rastlín v interiéri, ako sú napríklad figy, podporí silnejší rez. Niektoré vyššie rastúce rastliny, ako napríklad dracény, možno zastrihnúť. Z odrezkov ľahko rastú korene, takže nové rastliny môžete pripraviť tak, že odrezky umiestnite do vázy, necháte ich dorásť a potom ich zasadíte do novej nádoby.

    Zdroj: shutterstock

    Starostlivosť

    Údržba

    Niektoré domácnosti sú poriadne prašné, takže pri upratovaní nezabudnite utrieť listy rastlín, kde sa môžu zachytávať nečistoty. Ak majú vaše izbové kvety menšie rozmery a zvládnete to, doprajte im sprchu. Raz mesačne ich premiestnite do vane alebo pod sprchu. Osprchujte ich vlažnou vodou. Nechajte ich odkvapkať a potom opäť premiestnite na svoje miesto čisté a osviežené. Na dosiahnutie dokonalého lesku utrite hornú plochu mierne navlhčenou handričkou. Lepšie tak odstránite prach a usadené nečistoty.

    Presádzanie

    Ak si chcete svoje izbové rastliny rozmnožiť, stačí len vedieť ako. Môže sa stať, že v črepníku nájdete pri rastline aj jej „bábätko“, je to vhodný čas na jej presadenie do samostatnej nádoby. Korene oddeľujte veľmi opatrne, aby ste nepoškodili materskú ani novú rastlinku. Rozmnožiť rastlinu môžete aj odrezkami, čím je tá pôvodná menej ohrozená. Potom ju môžete vložiť do substrátu alebo vody.

    Výživa

    Ak chcete vo svojom príbytku vytvoriť kúsok zelenej oázy, nezabudnite ju vhodne „kŕmiť“. Môžete si kúpiť hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré je špeciálne vyrobené pre izbové rastliny. Takto budú vyživované po celý rok. Dopriať im môžete aj hnojivo pre správny rast a na podporu kvitnutia.

    Zdroj: shutterstock

    Populárne sukulenty

    Populárne sukulenty 

    Sukulenty si poradia so silným slnkom aj s klimatizáciou a sú veľmi žiadanou „rastlinou“. V skutočnosti nejde o vnútorné rastliny a ťažia z času stráveného vonku. Preto je vhodné, ak ich pobyt vnútri striedate s časom stráveným vonku. Raz za štrnásť dní dajte svoj sukulent von, aby bol v perfektnom stave. Uistite sa, že nie je preliaty, a prebytočnú vodu vylievajte. Sukulenty a kaktusy sú náchylné na hnilobu, ak ich prelejete. Zavlažujte ich v lete raz týždenne, v zime menej často.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.