Ideálne črepníky

● Najlepšie črepníky sú tie, ktoré majú odtokové alebo takzvané drenážne otvory. Môže sa stať, že sa voda stane príliš kyslou a izbovým rastlinám sa nemusí dobre dariť v črepníkoch, ktoré dobre neodtekajú alebo neumožňujú koreňom dýchať. Ak chcete použiť keramický, kovový alebo sklený črepník, ktorý neodteká, použite ho ako vonkajší a nechajte svoju rastlinu v plastovej nádobe. Na dno použite vrstvu drevného uhlia alebo machu, aby vpili prebytočnú vodu a prečistili ju.

Ideálne črepníky
Zdroj: shutterstock

● Teráriá, ktoré fungujú ako mini ekosystémy, majú zvyčajne základnú vrstvu drevného uhlia, potom okruhliaky a mach – takto pomáhajú pri čistení vody. Rastlinám sa darí na svetlých stanovištiach, ale môže byť náročné vykonávať akékoľvek udržiavacie práce, ako je napríklad odstraňovanie starých listov.

● Ak ste zábudlivá alebo veľa cestujete, je skvelé vlastniť samozavlažovací črepník. Je to systém dvoch nádob, ktoré do seba zapadajú. Obsahujú špeciálne knôty alebo ťahacie šachty. Práve vďaka nim sa zásobná voda zo spodnej nádoby dostane do hornej nádoby a korene rastliny v samozavlažovacej nádobe si tak vezmú toľko vlahy, koľko potrebujú. Rastliny v nich zalievate približne trikrát menej často ako tie v bežných kvetináčoch. Knôty zabezpečia nepretržitú vlahu podobnú prírodným podmienkam.