Zvyklo sa hovoriť, že čistota pol života a špina celý, lenže... Stačí, ak nenájdete čas na upratovanie a hneď máte doma pohromu v podobe malých a zdraviu škodlivých roztočov! Tieto malé živočíchy sú najčastejšou príčinou alergie na bytový prach. V 1 grame ich môže byť až 2 tisíc a ich alergény sa šíria hlavne vzduchom.

Prečo sú nebezpečné?

Samotné roztoče sú v poriadku - ale zostáva po nich veľa výkalov - a práve to sú tie zlé alergény. Naviažu sa na relatívne malé smietky prachu a rýchlo sa niekde uvelebia. A vás potom trápi kašeľ a nádcha, kýchate, dusíte sa - a to všetko ľahko prerastie do astmy a môže to vyvolať či zhoršiť atopický ekzém.

Roztoče sa rozmnožujú pomerne rýchlo.
Roztoče sa rozmnožujú pomerne rýchlo.
Zdroj: Profimedia.sk

Čo o nich vieme?

Sú to voľným okom neviditeľní príbuzní pavúkov a kliešťov. Samci žijú v priemere 20 až 30 dní, samice až 10 týždňov. V priaznivých podmienkach sa rozmnožujú veľmi rýchlo, samička nakladie za život aj 100 vajíčok.

Čím sa živia?

Chutia im šupiny ľudskej aj zvieracej kože a darí sa im najmä vo vlhkom a teplom prostredí. Napriek ich nenápadnosti môžu zapríčiniť vážne zdravotné ťažkosti. Vo vašom dome či byte nájdu množstvo miest a vecí, ktoré im umožňujú pohodlný život.

V perinách sa vám pasú stáda prachových roztočov.
V perinách sa vám pasú stáda prachových roztočov.
Zdroj: profimedia.sk

Čo potrebujú k existencii?

Teplota od 22 do 26 stupňov celzia a vlhký vzduch sú pre ne ideálne, dobre sa im darí v tme. Naopak - neznášajú suchý vzduch pod 50% vlhkosti a veľmi vysokú alebo nízku teplotu. Spoľahlivo ich ničí mráz a teploty nad 55 stupňov celzia.

Kde je ich najviac?

Sú v kobercoch, záclonách, plyšových hračkách, čalúnenom nábytku - ale najmä v matracoch, perinách a dekách. Najviac roztočov a alergénov teda nájdete vo vašej posteli.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Ako chrániť miesto, kde spíte?

Posteľnú bielizeň perte najmenej na 60 stupňoch celzia a často ju vymieňajte. Existujú aj špeciálne obliečky proti roztočom. Často vetrajte, vystavujte periny na slnko, v zime nechajte matrace vymraziť.

Čo v byte zmeniť?

Pozrite sa, či nemáte doma priveľa takzvaných lapačov prachu - sošiek, sušených kvetov a podobných vecičiek. Čím menej ich budete mať, tým lepšie pre vás a horšie pre roztoče. Ideálne sú podlahové krytiny, ktoré sa dajú ľahko umývať (PVC, linoleum, dlažba). Koberce radšej odstráňte najmä zo spálne a detskej izby.

Či chcete alebo nie, prachu sa nevyhnete.
Či chcete alebo nie, prachu sa nevyhnete.
Zdroj: Shutterstock

Ako najlepšie upratovať?

V boji s roztočmi pomáha časté vysávanie a výmena vreciek vo vysávači. Výborné sú vysávače s vodným filtrom. Ak máte koberce, pravidelne ich prášte vonku. Zametanie obmedzte, pretože sa pri ňom zbytočne víri prach. Drobných plyšáčikov sem-tam strčte do mrazničky.

Čo si zaobstarať?

Vyskúšajte čističku vzduchu, deťom kupujte dobre umývateľné hračky a ak plyšáky, tak také, ktoré môžete vyprať na 60 stupňoch celzia.

Priveľa drobností slúži ako lapače prachu, preto si byt neprečačkajte.
Priveľa drobností slúži ako lapače prachu, preto si byt neprečačkajte.
Zdroj: Shutterstock

Ako zistíte alergiu na roztoče?

Potvrdí vám ju lekár - alergiológ po špeciálnych testoch, klinickom vyšetrení a vyšetrení protilátok. Potom nasadí zodpovedajúcu liečbu.