Reklama

Chcete sa domáhať svojich práv? Podajte žalobu na súde

Ak zlyhá akákoľvek diplomacia, skúste sa

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak si už neviete rady s nespratným susedom či neplatičom pohľadávky, využite súdnu ochranu na nezávislom alebo nestrannom súde.

Uplatníte si tak jedno zo základných práv zakotvených v Ústave. Ak bolo narušené vaše právo, podajte žalobu, ktorá je podaním návrhu na začatie konania. Návrh môže podať každá fyzická aj právnická osoba, jednotlivci aj organizácie, pričom sa súd zaoberá každým návrhom.

Žalobu môžete podať niekoľkými spôsobmi: písomne, ústne do zápisnice, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami. V prípade, ak dávate podanie vo veci samotnej, alebo to je návrh na nariadenie predbežného opatrenia urobené elektronickou formou, musíte ho ešte doplniť ústne alebo písomne do zápisnice, a to najneskôr do 3 dní.

Ak vystavíte podanie, ktoré bolo urobené zaručeným elektronickým podpisom, dopĺňať ho nemusíte. Telefaxom podaný návrh doplňte najneskôr do 3 dní predložením jeho originálu. V opačnom prípade sa na podania, ktoré neboli včas doplnené, neprihliada.

Čo musí obsahovať návrh?

❱Presné označenie, ktorému súdu je určený (názov, sídlo). Meno, priezvisko a bydlisko účastníkov (prípadne ich zástupcov - advokát, ako aj údaj o štátnom občianstve, poprípade aj ich dátum narodenia a telefonický kontakt). ❱

Pravdivý opis rozhodujúcich skutočností. ❱Označenie dôkazov (dôkazmi môžu byť všetky prostriedky, ktoré súdu pomôžu zistiť stav veci, napríklad výsluch, znalecký posudok, vyjadrenia orgánov alebo právnických osôb a pod.). Z návrhu na začatie konania vo veci žaloby musí byť jasné, čoho sa navrhovateľ domáha. Táto žalobná žiadosť návrhu sa nazýva petit. Súd tak nemôže vymáhať čosi iné.

Rátajte s poplatkami

Ak sa domnievate, že povinný súdny poplatok zaplatí ten, na koho ako navrhovateľ podávate žalobu, mýlite sa. Poplatkovú povinnosť má totiž každý, kto podáva návrh, t. j. navrhovateľ, respektíve žalobca. Platí to v prípade, ak ho súd od tejto povinnosti neoslobodil na jeho žiadosť, alebo ak od tejto povinnosti nie je oslobodený zo zákona.

Poplatok zaplatíte pri podaní návrhu na začatie konania. Tejto povinnosti sa nevyhnete, pretože súd je povinný zistiť, či ste si ju naozaj splnili. Ak poplatok nebude zaplatený, súd poplatníka vyzve, aby tak urobil v lehote, ktorú určí. Zvyčajne to býva 10 dní od doručenia výzvy. V prípade nezaplatenia poplatku v stanovenej lehote súd konanie zastaví. O tejto skutočnosti je poplatník vo výzve poučený.

Praktická rada na záver

Nepochybujeme o schopnostiach navrhovateľov, ale zvážte, či nebude lepšie poradiť sa s advokátom. V prípade vážnejšieho sporu ho poverte vaším zastupovaním.