Čo dať do skalky a ako sa o ňu postarať? Toto sú najobľúbenejšie druhy
30. 4. 2014, 9:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:21)

Zdroj: Život
Teraz je ideálny čas, kedy sa môžeme pustiť do osádzania skalky. Ktoré skalničky vám dobre porastú a čo potrebujú?
Skalničky sú trvalky z horských oblastí, ktoré majú rady trochu nepohodlia. Nerobí im dobre vysoký obsah živín v pôde ani časté zalievanie.
Burine vstup zakázaný
Základom úspešnej skalky je dokonalé vypletie. Vytrvalé buriny dokážu ľahko získať prevahu a všetky pracne nasadené skalničky prevalcujú. Preto je lepšie použiť ešte pred sadením vhodné herbicídy. Po ich aplikácii pár dní počkajte, či bola misia úspešná. Taký zabudnutý pýr dokáže narásť nielen nad zemou, ale hlavne pod ňou.
Slnku tvárou alebo chrbtom
Skalničky majú rôzne pôdne, ale aj svetelné nároky. Pri ich výbere sa riaďte tým, kde práve vaša skalka je a ako na ňu svieti slnko. Pre nenáročné druhy stačí vziať obyčajnú hlinu zo záhrady zmiešanú s pieskom. Dôležité je i pH. Väčšina skalničiek vyžaduje zásaditú pôdu.
Skalná ruža (skalnica strechová)
Zdroj: Shutterstock
Skalná ruža
Vytrvalec, ktorý nikdy nesklame. Vytvára prízemné ružice s tuhou stonkou. Kvitne v júli a auguste. Najlepšie si ju namnožíte, keď na jar rastliny rozdelíte a zasadíte. Miluje slnko a v podstate sa o ňu nemusíte starať. Veľmi dlho vydrží bez prežije zimu.
Klinčeky
Zdroj: living4media
Klinčeky
Veľká skupina rastlín v rôznych výškach a farbách. Vyžadujú priepustnú a vápenatú pôdu bez premokrenia. Vyhovuje im slnečné stanovište. Rastú trsovito. Namnožiť si ich môžete v lete delením trsov. Majú sivozelené listy a biele alebo ružové kvety.
Zvonček
Zdroj: living4media
Zvonček
Aj v tejto skupine nájdete širokú škálu druhov s odlišným vzrastom, od kobercových až po vysoké. Vďaka rôznej výške a kvetom v bielej a modrej sa dobre kombinujú. Vyžadujú polotieň.
Materina dúška
Zdroj: Shutterstock
Materina dúška
Je veľmi odolná a dokáže rásť i na veľmi slnečných až horúcich miestach, to iné skalničky nezvládnu. Rozrastá sa do voňavého bylinkového koberca. Od mája do augusta kvitne tmavoružovými kvietkami.
Plesnivec alpínsky
Zdroj: Shutterstock
Plesnivec alpínsky
Kvety sú plstnaté a strieborne zafarbené. Vďaka svojmu kožúšku je úplne mrazuvzdorný. Zvláda aj tie najextrémnejšie horské podmienky. Rozrastá sa v trsoch a kvitne od júla do augusta.
Horec jarný
Zdroj: Shutterstock
Horec jarný
Má rád slnečné miesta a viac zálievky. Hodí sa ako podsadba pre vyššie rastliny. Stále zelená trvalka vytvára koberce z listových ružíc. Na jar a v lete kvitne krásnymi sýto modrými kvetmi.
Tarička
Zdroj: Shutterstock
Tarička
Bohato a dlho kvitnúca trvalka má rada polotieň až priame slnko. Nároky na zálievku sú minimálne. Má drobné chlpaté zelené listy. Príliš rozrastajúce sa rastliny po odkvete zostrihnite. Na zimu sa zaťahuje a vyráža opäť na jar. Kvety má biele, červené, ružové a fialové.