Aj keď si predstavujeme, že boháči si život patrične užívajú, utrácajú, veľa cestujú, žijú v luxuse a bez obmedzovania, nie je to celkom tak. Veľa z dlhodobých milionárov (20 rokov a viac) žije podľa prísnych zásad a celkom skromne. Prvou zásadou totiž je, že sporenie má jeden cieľ – zachovanie bohatstva. A to nielen pre milionárov!

1. Vášeň namiesto chamtivosti

Prvotným cieľom podnikateľov nie je zbohatnúť, ale chuť zrealizovať nápad. Práve tí, ktorí mali vôľu zrealizovať nejaký svoj sen či ideu, sú tí, ktorí nakoniec aj zbohatli.

2. Pohyb alebo šport

Väčšina milionárov má do svojho kalendára zaradené aj tvrdé tréningy – či už samotné cvičenie, alebo nejaké obľúbené športové aktivity. Šport vyžaduje disciplínu a vytrvalosť, rovnako ako podnikanie, zároveň prekrvuje mozog, zvyšuje kreativitu a tým prispieva k finančnému rastu.

3. Sebadôvera, nie pochybnosti

Nemusíte nevyhnutne vynájsť svetovú novinku, stačí, ak budete dôverovať svojim schopnostiam a dáte o sebe vedieť. Aj cez sociálne siete. Neskrývajte svoje svetlo pod perinou.

Sebadôvera je základ úspechu.
Zdroj: Shutterstock

4. Pochopiť peniaze

Peniazom netreba slepo dôverovať, ale ak ich chcete zarobiť, treba sa vyznať, ako fungujú. Napríklad pevný rozpočet chráni pred vysokými stratami. Ak koncept, ktorý ste vymysleli, neprináša peniaze, treba ho zmeniť. Vedieť, ako ušetriť na daniach, kedy investovať do nehnuteľnosti a kedy do fondov. Na to treba dobrých poradcov či aspoň mať informácie a vytvárať si kontakty z kruhov, v ktorých sa chcete pohybovať...

5. Tímová práca

Ak celé podnikanie založíte len sama na sebe a svojich podriadených alebo spolupracovníkov si nebudete ceniť, nezbohatnete. Darí sa iba tým, ktorí sa naučili chváliť, motivovať a podporovať silné stránky svojich kolegov.

Nezakladajte celé podnikanie na sebe, ide vždy o tímovú prácu a učenie sa navzájom.
Zdroj: Shutterstock

6. Učte sa z chýb

Namiesto zúfalstva z každej prehry sa treba začať učiť z vlastných chýb a zlyhaní. Mnohí významní milionári zlyhali toľkokrát, že pri pohľade na nich, by ste to už dávno vzdali. Ale v tom je ich úspech, oni to nevzdali. Učili sa na každom omyle a rástli.

7. Radšej jednu vec dobre ako...

Multitasking, teda zaoberanie sa veľa vecami naraz, neprospieva. Radšej sa zamerajte na jednu a poriadne, buďte v nej špecialista. Väčšina ľudí, ktorí sa dostali až na vrchol, ponúkala dosť špeciálne schopnosti či špecifické vedomosti, dokázala niečo, čo málokto, a rozvíjala svoju výnimočnosť.

8. Myslieť pozitívne

Ani bohatí ľudia na začiatku nevedeli, či uspejú. Ale do budúcnosti sa pozerajú pozitívne a s nádejou, že uspejú, neobzerajú sa za starými stratami ani nesmútia za stratenými investíciami. Úspešným sa nestanete vďaka šťastiu, ako si to väčšina myslí, ale ak aktívne realizujete svoje plány.