Reklama

Chcete upiecť dokonalú žemľovku? Dva extra tipy, s ktorými vám bude mimoriadne chutiť

Tvarohová žemlovka

Zdroj: archív

Reklama

So žemľovkou sa stretol už asi každý z nás doma, u babičky či v školskej jedálni. Ponúkame vám dva tipy na mimoriadne chutnú verziu tejto pochúťky.

O čo ide?

Tento tradičný dezert vznikol s najväčšou pravdepodobnosťou z potreby zužitkovať starý chlieb či pečivo. Staré kúsky chleba sa jednoducho namočili do osladeného mlieka, doplnili maslom a sušeným či čerstvým ovocím a zapiekli.

V anglickej kuchyni sa na klasický „bread and butter pudding“ používajú najrôznejšie druhy staršieho pečiva (od toastového chleba, cez bagety až po talianske panettone), mlieko nahradila smotana na šľahanie rozšľahaná so žĺtkami a neodmysliteľnou súčasťou sú aj hrozienka a kandizovaná kôra citrusového ovocia.

Čím ju plniť a ako ju piecť?

Kým v našich zemepisných šírkach je najčastejším žemľovkovým „spojivom“ tvaroh, inde sa zvykne používať cukrársky vanilkový krém. Nič jednoduchšie vychladnutý krém (prípadne hustejší puding) zmiešať s tvarohom a pokračovať v recepte. Mimoriadne chutnú verziu žemľovky získame, keď tvaroh vymeníme za mascarpone či čerstvý smotanový krém typu Lučina.

Vanilkový krém získame tak, že plnotučné mlieko (prípadne smotanu na šľahanie) zahrejeme tesne pod bod varu s vanilkovým strukom a rozšľahanými žĺtkami. Krém sa nevarí, iba ohrieva do zhustnutia.

Žemľovku pečieme vždy vo vymastenej forme na nákypy, v pekáči alebo v hlbokom plechu. Najvláčnejší a najjemnejší výsledok získame tak, že formu položíme na hlboký plech a do polovice zalejeme horúcou vodou. Podobne pečieme aj sladké nákypy, suflé a flany.