Jeseň je obdobie, keď nás neraz prekvapí náhla zmena počasia. Teplé letné dni vystriedajú chladné, sychravé a často i upršané. Stáva sa, že sa nás pokúša dobehnúť nádcha, prechladnutie alebo cítime bolesť hrdla. Vtedy je dobré siahnuť po bylinkách.

Rakytník rašetliakový

Považuje sa za superpotravinu, dokonca prírodné zlato. Má to svoje opodstatnenie. Jeho plody obsahujú približne 200 biologicky aktívnych látok a až 25-krát viac vitamínu C ako citrusy. Je na ňom skvelé, že je plný vitamínov od koreňa až po svoje plody. Má antimikrobiálne a antivirotické účinky. Dokonca patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou.

Rakytník
Rakytník
Zdroj: shutterstock

Šalvia lekárska

Patrí medzi tie rastliny, ktoré sa oplatí mať doma. Aromatická, s prekrásnymi fialovými kvetmi sa používa nielen ako korenie na dochucovanie, ale aj ako liečivá bylinka. Jej účinky poznali už naši predkovia. Hojne sa využíva pri zápaloch ústnej dutiny, bolesti hrdla a poraneniach v ústnej dutine. Má antibakteriálne a antiseptické účinky, využíva sa napríklad v stomatológii ako dezinfekcia po zákrokoch. Šalvia upokojuje hltan, hlasivky, krk. Okrem toho táto úžasná rastlina prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

Šalvia
Šalvia
Zdroj: shutterstock

Plody ruže šípovej

Šípky sú nabité vitamínmi. Obsahujú dokonca až 10-krát viac vitamínu C ako citróny. Ten je veľmi dôležitý pre obranyschopnosť ľudského organizmu. Skrývajú v sebe aj iné zdraviu prospešné vitamíny a látky, ako napríklad vitamín A, vitamíny skupiny B, K a P, E, horčík, draslík, vápnik, fosfor a iné. Blahodarne pôsobia na zdravie dýchacích ciest.

Šípky
Šípky
Zdroj: shutterstock

Ďumbier lekársky

Pre mnohé z nás je známejší ako zázvor. Má typickú prenikavú vôňu, ale aj intenzívnu, mierne pikantnú chuť a liečivú silu. Má široké využitie v ľudovom liečiteľstve. Je skvelý pre svoje antiseptické, protizápalové, stimulujúce a tonizujúce účinky, pre ktoré ho milujeme.

Ďumbier lekársky
Ďumbier lekársky
Zdroj: shutterstock

Baza čierna

Kvety bazy obsahujú silice, triesloviny, organické kyseliny a vitamín C, ktorý je dôležitý najmä v zimnom období. Sirup z kvetov je vhodným liekom. Vedeli to už naše staré mamy, preto ho mali vždy poruke vo svojej komore.

Baza čierna
Baza čierna
Zdroj: shutterstock

Levanduľa lekárska

Má skvelé upokojujúce účinky, tíši bolesti, znižuje pocit nervozity, úzkosti a napätia. Jej sila sa využíva aj pri liečbe dýchacích problémov, pri chrípke a angíne a problémoch v ústnej dutine.

Levanduľa
Levanduľa
Zdroj: shutterstock

Eukalyptové listy

V sile svojich liečivých účinkov sa nedajú zahanbiť. Majú silný antiseptický účinok a využívajú sa na liečbu dýchacích ciest, nádchy, kašľa, na uvoľnenie dutín, pri bolestiach v krku a zápaloch ústnej dutiny.

Eukaliptus
Eukaliptus
Zdroj: shutterstock

Ak ste vyznávačkou zdravého životného štýlu, vyskúšajte sušienky Verbena v tvare lístka, ako symbol prírody, ktoré sú jedinečné vďaka svojmu atraktívnemu zloženiu. Sú upečené zo starostlivo vybraných surovín s vyváženým obsahom živín. Chutné sušienky s benefitmi bez palmového tuku, s vysokým obsahom vlákniny, s cereálnym mixom bohatým na výživné látky v originálnej kombinácii extraktov byliniek a ovocia. Pri ich výrobe je použité bambucké maslo a navyše každá príchuť sa vyznačuje iným benefitom. Rakytníkové s kúskami pomaranča sú obohatené o omega-3 mastné kyseliny, bazové s kúskami amerických brusníc o minerály (vápnik, zinok, železo, mangán a horčík) a levanduľové s kúskami čučoriedok o niacín (vitamín B3).

Verbena
Verbena
Zdroj: Robo Hubač
Verbena
Verbena
Zdroj: Robo Hubač
Verbena
Verbena
Zdroj: Robo Hubač
Verbena
Verbena
Zdroj: Robo Hubač

Verbena cukríky ponúkajú aj iné benefity ako len uspokojenie chuti na sladké. Garantujú skutočný obsah prírodných extraktov liečivých rastlín a vitamínu C. Extrakty liečivých rastlín sa získavajú z kvetov, plodov, listov a obsahujú veľmi významné látky. Tie sa podieľajú na ochrane rastlín pred škodlivými vplyvmi. A práve vďaka nim majú zdraviu prospešné účinky na ľudský organizmus, pričom pôsobia ako prevencia mnohých ochorení. Vyskúšajte niektorú z príchutí – šalvia, šípka, levanduľa, eukalyptus či zázvor – a dostaňte chuť prírody priamo k sebe domov.