HÁDATE SA stále pre PENIAZE? Zisťovali sme, čo zaberá dlhoročným párom a tu je overený VÝSLEDOK
24. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:11)

Zdroj: Shutterstock
Hádkam pre peniaze sa nevyhneme aj preto, že každý z nás si donesie z domu inú predstavu o tom, ako by to malo fungovať. Ale môžete urobiť TOTO!

Okrem tých zlomových a hlavných presvedčeniach sú nenápadné, ktoré sa nám vytvárajú v detstve rôznymi tvrdeniami dospelých. Napríklad ak sme počúvali, že „peniaze prinášajú len nešťastie a kazia charakter“, nebudeme mať k nim pozitívny vzťah. Alebo ak sa doma rozprávalo o peniazoch len s hnevom, tak vás to naučí, že je lepšie nebaviť sa o nich. Niektoré rodiny hovoria, že záleží iba na peniazoch, na tom, aby ste sa dobre vydali, inak život nestojí za veľa a peniaze sa stanú alfou a omegou toho, aby ste sa cítili dobre. Tvrdení je nespočetne veľa a všetky si nesieme do dospelosti.
Ako z toho von
Na začiatku vzťahu si nájdite čas a porozprávajte sa o tom, ako sa u vás s peniazmi narábalo, čo bolo normálne a čo zase nie. Potom sa porozprávajte o súčasnom nastavení. Ako vnímate peniaze, čo očakávate od partnera v tejto súvislosti a ako k tomu prispejete. Dozviete sa o sebe množstvo nových vecí, o ktorých už viete diskutovať a hľadať spoločné kompromisy. A potom musia prísť na rad konkrétne kroky:
1. Spíšte si majetok a dlhy
Možno ste si priniesli do vzťahu nesplatenú pôžičku, možno už splácate hypotéku. Možno vlastníte menší byt, ktorý prenajímate, a máte z neho mesačný zisk. Je dôležité byť k sebe úprimní.
2. Vypočítajte si príjmy
Rozdeľte ich na stabilné (pravidelná výplata, príjem z prenájmu, rodičovský príspevok, rodinné prídavky) a príležitostné (príjmy z dohôd, peňažné dary, odmeny). Spočítajte, koľko mesačne zarobíte spoločne, a vydeľte dvanástimi (počet mesiacov v roku). Dostanete približný mesačný príjem.
3. Zrátajte svoje výdavky
Postupujte podobne ako pri príjmoch. Začnite stabilnými výdavkami (hypotéka, nájom, elektrina, splátka za auto) a pridajte príležitostné (poistka za auto, za byt, vianočné výdavky, dovolenka, oprava auta). Príležitostné výdavky vydeľte dvanástimi, pripočítajte pravidelné výdavky a dostanete približné mesačné výdavky.
4. Príjmy mínus výdavky
A teraz príde moment pravdy. Ak ste v pluse, všetko je super. Ak ste v mínuse, potrebujete to riešiť – ideálne okresať výdavky alebo zvýšiť príjmy. Tu sa začína plánovanie a myslenie aj na budúcnosť. Mesačne by ste mali odkladať na sporenie aspoň 10 percent všetkých svojich príjmov. Vaša finančná rodinná rezerva by mala byť vo výške šesťnásobku vášho priemerného mesačného spoločného zárobku. Na tieto peniaze by ste mali siahať len v prípade núdze.
Zdroj: Shutterstock
Každý pár má nejaké riešenie, ako zvládnuť financie, zhrnuli sme tie funkčné rady
Rada overená pármi
Plánujte a hospodárte spoločne. Možnože jeden z vás nemá žiadny vzťah k peniazom a nerád sleduje rodinné účtovníctvo, ale tomu druhému to ide lepšie. Nenúťte sa k tomu obaja, nech každý z vás robí to, čo mu ide lepšie, ale informujte sa o tom, čo robíte. Neprestávajte sa rozprávať a spoločne rozhodujte o výdavkoch aj príjmoch. Názory, ktoré ste nadobudli ako deti z vlastných rodín, sa v partnerstve môžu meniť a práve to je na tom najkrajšie. Ale zmeny robte vedomejšie, ako keď ste boli deťmi. Neprijímajte nové názory o peniazoch pasívne, ale aktívne. A prehodnoťte aj tie doterajšie. Kto povedal, že váš otec alebo mama to vedeli lepšie ako partner, kamarát či vy sama? Preto sa čo najmenej porovnávajte, lebo vaša finančná spokojnosť sa skončí vo chvíli, keď nájdete niekoho, kto sa má lepšie ako vy. A ten sa nájde vždy!