Reklama

Hľadáte prácu? Skúste cez sociálne siete, zvyšujú šance!

ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak sa bojíte registrovať preto, aby ste nestratili súkromie, vytvorte si konto pre pracovné príležitosti.

Facebook, LinkedIn, Twitter, Google+, Xing... Že vám názvy týchto sociálnych sietí nič nehovoria, ani na nich nie ste zaregistrované? Ako by ste v tejto pretechnizovanej dobe ani neexistovali.

Zvýšite si šance

Často sa totiž stáva, že niektorý z vašich priateľov vie o zaujímavej pracovnej ponuke. Veľa ľudí i firiem už totiž využíva tieto siete ako účinný nástroj na zefektívnenie hľadania práce. Treba si však uvedomiť, na ktorú sociálnu sieť sa zaregistrujete a prečo. „Facebook aj LinkedIn vám môžu pomôcť, ak si hľadáte prácu a chcete si rozšíriť možnosti,“ vysvetľuje Martin Miklánek, regionálny riaditeľ spoločnosti Manpower Slovakia. „Twitter sa na Slovensku na zvýšenie šancí nevyužíva často. Je totiž obmedzený na dĺžku jednej správy,“ dopĺňa.

Nie je sieť ako sieť

Facebook je sieť najmä na udržiavanie blízkych vzťahov s priateľmi. „Často však spája ľudí aj na profesionálnej úrovni a občas niekto vyhodí pracovnú ponuku. No nie je to jej priorita,“ spresňuje M. Miklánek. Profesionálnou sieťou vhodnou na hľadanie práce je LinkedIn. „Je určená na nadväzovanie profesionálnych kontaktov aj v zahraničí. Preto je pravdepodobnosť, že vás osloví pracovná ponuka práve tu, oveľa vyššia. Čoraz viac ju využívajú ako pracovný nástroj manažéri, medzinárodné a personálne spoločnosti,“ vysvetľuje odborník. Odporúča sa tu nielen zaregistrovať a sledovať skupiny, ktoré sa venujú oblastiam vám blízkym, ale aj vytvoriť si tu svoj vlastný profil.

Ako na to?

S profilom na LinkedIn je to ako s klasickým životopisom. Podstatné je uviesť najmä:

doterajšie skúsenosti v oblasti, v ktorej hľadáte prácu

napíšte, kde ste predtým pracovali

nezabudnite na jazyky, ktoré ovládate

pripíšte svoje certifikáty a osvedčenia

Šancu na úspech vám zvýši aj pridávanie relevantných kontaktov. Môžu potvrdiť vaše schopnosti aj vás odporučiť ďalej, prípadne vám ponúknuť prácu.

Prezradia o vás všetko!

Sociálne siete však majú aj svoju druhú stránku. Potenciálny zamestnávateľ si z nich o vás urobí slušný prehľad. Stačí si len vyťukať vaše meno do vyhľadávača. Naozaj sa to robí?

„V dnešnej dobe si vás zamestnávatelia preveria aj cez sociálne siete. Možno to bude hneď ich prvý krok. Preto si treba dávať pozor, na akú pracovnú ponuku reagujete a prispôsobiť tomu aj svoje užívateľské účty na sieťach, aby vás zamestnávateľ hneď v úvode neodsúdil,“ radí M. Miklánek. Nájdite si preto čas na upratanie svojho profilu, pozor aj na mailové adresy. Tie si totiž zamestnávatelia tiež všímajú. S adresami chrobacik@... sk alebo zabijak798@... sk vaše šance na úspech značne klesnú.

Rozhoďte siete podľa veku

  • Pre ženy vo veku 20 až 30 rokov je účet na LinkedIn výborným nástrojom pre ich kariéru.
  • Aktívne ženy vo veku 40 až 50 rokov môžu prostredníctvom LinkedIn získavať odporúčania, referencie od manažérov i spoločností. Stávajú sa odborníčkami v oblasti vďaka svojim skúsenostiam. Ich aktivita na facebooku buď nie je žiadna, alebo skôr klesá.
  • Ak si po 40 prácu hľadať len začínate a nemáte dostatok pracovných skúseností, skúste to najskôr cez facebook a až po dosiahnutí určitých pracovných skúseností si vytvorte svoj profil na LinkedIn.