Máme pocit, že dobre povysávať zvládne hravo každý?Nemusí to vždy byť tak! Presvedčíme vás, že aj vy určite robíte pri vysávaní nejaké chyby. Keď sa ich zbavíte, pôjde vám to rýchlejšie a výsledky budú lepšie.

Vysávate príliš rýchlo

Pri vysávaní sa nikdy neponáhľajte! Pomalé luxovanie umožní, že odstránite podstatne viac špiny a prachu a vaše koberčeky a koberce budú oveľa čistejšie. Pomalý pohyb umožňuje kefke na hubici dostať z vlákien aj najmenšie kúsky nečistôt, ktoré sa tam skrývajú.

Nemáte správne nastavenú výšku

Uistite sa, že máte správne nastavenú výšku hubice pri prechode z koberca na bežnú podlahu. Niektoré vysávače to robia automaticky, ale ak ten váš medzi ne nepatrí, nezabudnite to urobiť vždy ručne. Uvidíte obrovský rozdiel v čistote.

Tieto chyby pri vysávaní možno robíte aj vy!
Tieto chyby pri vysávaní možno robíte aj vy!
Zdroj: Shutterstock

Nevysávate v oboch smeroch

Ak vysávate len v jednom smere, nikdy z koberca neodstránite zďaleka všetky nečistoty a prach. Niektoré z nich sa totiž ľahko môžu "schovať" pod prekrížené vlákna. Iba vysávanie v oboch kolmých smeroch, teda ako sprava doľava, tak aj smerom od vás a späť, vám zaručí, že z vášho koberca zmizne aj posledná smietka.

Čakáte, až koberec vyzerá špinavo

Nečakajte s luxovaním až do chvíle, kedy bude prach viditeľný voľným okom. Špina sa totiž môže hromadiť pod vláknami v spodnej časti koberca dlho pred tým, než si to všimnete, čo spôsobuje napríklad nevysvetliteľnú nádchu a alergie. Nastavte si pravidelný plán vysávania a držte sa ho, aj keď si budete myslieť, že to nie je nutné.

Prach utierate až po luxovaní

Nikdy neluxujte pred tým, než sa pustíte do utieranie prachu. Inak sa vaše koberce a koberčeky okamžite znovu pokryjú tenkou vrstvou prachu a celá vaša práca vyjde navnivoč.

Tieto chyby pri vysávaní možno robíte aj vy!
Tieto chyby pri vysávaní možno robíte aj vy!
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Nemeníte dostatočne často vrecúško

Možno sa čudujete, prečo aj keď stále vysávate, výsledok nie je perfektný. Vrecká na prach vo vysávačoch totiž fungujú len do tej doby, než sa naplnia maximálne do polovice. Sací výkon, ktorý je veľmi dôležitým faktorom, je ale bohužiaľ ovplyvnený možnosťou voľného prúdenia vzduchu, na ktorú má počas používania výrazný vplyv práve plnosť prachového vrecka.

Nevysávate škáry pod lištami

Aspoň dvakrát mesačne použite úzky štrbinový nástavec na všetky rohy a podlahové lišty. Ak to neurobíte, budú sa tam prach a špina v priebehu rokov hromadiť a potom bude takmer nemožné vyčistiť zašpinené okraje vášho koberca.