V jablčnom octe sa skrývajú samé poklady: Prospieva zdraviu, ale že dokáže aj TOTO? No tééda
14. 9. 2021, 11:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:00)

Zdroj: shutterstock
Že kyslé je dobré?! Veru tak. Ešte aj prospieva zdraviu! V prírodnom, kalnom jablčnom octe sa skrývajú samé poklady v podobe vitamínov a minerálov.

Voňavé záležitosti
Mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky, spôsobujú v kombinácii s potom nepríjemný zápach. Zriedený jablčný ocot vám v tomto smere môže pomôcť ako dezodorant, pretože dokáže tieto mikroorganizmy zlikvidovať. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1 : 4 a navlhčite si podpazušie. Pre príjemnejšiu vôňu môžete pridať trochu éterického oleja. Potia sa vám nohy? V tom prípade pomôže 10-minútový vodný kúpeľ.
S hlavou v oblakoch
Ak vás svrbí pokožka hlavy, môže vám pomôcť roztok vody a jablčného octu v pomere 1 : 1, ktorý si vmasírujete pred umytím vlasov do pokožky. Vďaka neutrálnemu pH sa svrbenie zmierni, kyseliny v octe podporia prekrvenie vlasovej pokožky a očistia ju od škodlivín z prostredia.
Znížte svoj cholesterol
Kto pravidelne zahŕňa do svojho jedálneho lístka aj jablčný ocot, zvyšuje vo svojom tele hladinu dobrého cholesterolu a znižuje hladinu toho zlého. Takto pôsobí ako prírodná prevencia srdcovo-cievnych ochorení.
Proti vysokému tlaku
Jablčný ocot je rokmi osvedčený domáci liek na vysoký krvný tlak. Vďaka obsahu draslíka, ktorý pomáha s odbúravaním kuchynskej soli, ale aj pre pozitívne pôsobenie na trávenie a látkovú premenu dokáže znižovať krvný tlak. Srdce tak môže nerušene pracovať. Napriek tomu je dôležité zveriť sa s vysokým krvným tlakom do lekárskych rúk, keďže tu už ide o život.
Hlt za hltom k štíhlejšej línii
Pohár zriedeného jablčného octu pred každým jedlom popoženie spaľovanie tukov a zmierni chuť do jedla. Keďže má vplyv na hladinu cukru v krvi, vďaka nemu predídete návalom vlčieho hladu. Jednoducho zamiešajte 2 PL jablčného octu do pohára s vodou a vypite. Aby ste predišli problémom so zubami, nezabudnite si po každom takomto nápoji vypláchnuť ústa vodou a aspoň pol hodiny si neumývajte zuby.
Zmierňuje opuch
Ovocný ocot je bohatý na draslík, ktorý pomáha odbúravať prebytočnú vodu z tela. Okrem toho má protizápalový účinok, ktorý rovnako pomáha zmierňovať ako opuch, tak aj bolesť. Pri podobných ťažkostiach zmiešajte v pohári 1 ČL octu s vodou a pite 2-krát denne.
Zdravý mechúr
Jablčný ocot obsahuje enzýmy a dôležité minerálne látky, ktoré sú nápomocné pri zápale močového mechúra. Kombinácia výživných látok nachádzajúca sa v octe pomáha zabraňovať rastu a rozmnožovaniu baktérií, ktoré sú za zápal zodpovedné. Pri zápale močového mechúra vám pomôže nápoj z 250 ml vody a 2 PL jablčného octu. Pite 2-krát denne počas niekoľkých dní.
Bacily nemajú šancu
Keď vám škrabanie a bolesť v hrdle strpčujú život, vyskúšajte kloktanie týmto roztokom: zamiešajte 2 ČL jablčného octu do pohára vody a kloktajte trikrát denne. Pri kašli pomôže octovú zmes inhalovať. Do misy pridajte 125 ml jablčného octu a zalejte pollitrom vriacej vody. Cez hlavu si prehoďte uterák a inhalujte. Len pozor, aby ste sa nepopálili, a nezabudnite, pri inhalovaní octu treba mať VŽDY zatvorené oči!
Vyrovnané trávenie
Či už užívanie antibiotík, nesprávne stravovanie, alebo hektický životný štýl, trávenie dokážu dostať do riadnych problémov. Rovnováha črevných baktérií je pritom kľúčová pre imunitný systém. Jablčný ocot sa v črevách postará o optimálne osídlenie potrebnými baktériami. Pôsobí ako prírodné probiotikum.
Reguluje hladinu cukru
Jablčný ocot má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Výskumy ukázali, že diabetici s cukrovkou 2. typu mali na druhý deň ráno znížené hodnoty cukru v krvi, ak si pred spaním dali za lyžicu jablčného octu. Aj ocot v jedle má rovnaký účinok.
Tip: Trápi vás štipnutie od komára alebo spálená pokožka? Potrite zasiahnuté miesto trochou octu.