Reklama

Janka nečakane prišla o prácu: Som čiastočný invalid, na čo mám nárok?

Pani Janka sa s nami podelila o svoj problém.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pani Janka prišla nečakane o prácu. Ako čiastočná invalidná dôchodkyňa poberá invalidný dôchodok 167,20 €.

Zaujíma ju, či má nárok na dávku v nezamestnanosti, prípadne na aké dávky ešte? Je slobodná a bezdetná.

„Keďže je pani Janka čiastočná invalidná dôchodkyňa, predpokladáme, že má mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 70 % a menej. Za predpokladu, že mala uzatvorený riadny pracovný pomer a dosahovala pravidelný mesačný príjem, bola poistená v nezamestnanosti. Ak splní podmienky stanovené zákonom pre priznanie nároku na dávku v nezamestnanosti, nárok na dávku jej vznikne bez ohľadu na to, či poberá alebo nepoberá invalidný dôchodok s mierou poklesu o 70 % a menej,“ vysvetľuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Zdroj: RCA

Peter Višváder, Sociálna poisťovňa

Nárok na dávku v nezamestnanosti podľa jeho slov vzniká, ak žiadateľ o dávku:

  • dosiahol v posledných troch rokoch pred zaevidovaním sa v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny aspoň 730 dní poistenia v nezamestnanosti (teda dva roky),
  • respektíve v posledných štyroch rokoch, ak pracoval výhradne na dobu určitú,
  • na nárok na dávku v nezamestnanosti nemá vplyv stav žiadateľa ani jeho majetkové pomery.

Aká bude suma?

„Okrem dávky v nezamestnanosti by v Sociálnej poisťovni nemohol pani Janke pri strate práce vzniknúť nárok už na žiadnu inú dávku. Ak jej nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne, mala by kontaktovať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ohľadom možnosti získať niektorú zo štátnych sociálnych dávok,“ radí P. Višváder a upozorňuje, že ak mala pani Janka uzatvorenú akúkoľvek formu dohody, ako poberateľka invalidného dôchodku poistená na poistenie v nezamestnanosti nebola, preto jej dávka v nezamestnanosti nevznikne.

„Výška podpory v nezamestnanosti sa bude odvíjať od toho, ako dlho a v akej výške ste platili odvody do sociálneho poistenia,“ potvrdzuje aj Ida Želinská, sociálna poradkyňa. Z Jankinej otázky cíti obavu, čo bude ďalej, keď si počas šiestich mesiacov prácu nenájde. Suma, koľko vám môže štát dať, sa bude stále pohybovať okolo 198,09 €. Toľko je totiž životné minimum. Ak je váš dôchodok nižší, potom vám ho bude doplácať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci dávok v hmotnej núdzi,“ vysvetľuje I. Želinská.

Zdroj: RCA

Ida Želinská, sociálna poradkyňa

Záchranná sieť

Ostať v hmotnej núdzi je však podľa nej jedno z najhorších riešení, ktoré môže človek zvoliť. „Preto si už teraz začnite ťahať svoju vlastnú záchrannú sociálnu sieť:

  • na úrade práce si vyžiadajte nielen voľné pracovné miesta, ale aj zoznam zamestnávateľov vo vašom okrese a špeciálne zoznam chránených dielní,
  • okamžite po tom, ako vstúpite do evidencie, sa pýtajte na odborné poradenstvo, na ňom si so psychologičkou „vyčistíte“ situáciu a nájdete problémové miesta, ona uvidí viac, ako keď budete bojovať sama,
  • požiadajte o zoznam rekvalifikačných kurzov, ktoré úrad organizuje, a požiadajte o zaradenie do niektorého z nich,
  • pýtajte sa na oddelení aktívnej politiky zamestnanosti na možnosti rôznych príspevkov, ktoré by na vás mohol zamestnávateľ poberať,“ uzatvára sociálna poradkyňa.

Náš tip

Nenechajte sa odbiť! Podľa sociálnej poradkyne sú úradníci povinní vám podať informácie a viesť vás vašou situáciou tak, aby ste sa v nej dokázali orientovať.