Až 71 % z nás, ktorí vlastníme k bankovému účtu aj platobnú kartu, uprednostňuje platenie kartou pred hotovosťou. Kartu na platenie 2 až 3 razy týždenne pritom využíva až 43 % opýtaných. Denne ňou platí až štvrtina z nás. Ak je karta bezkontaktná, volíme radšej platbu bez nutnosti zadávať PIN. Vyplynulo to z aktuálneho prieskumu Master Index spoločnosti MasterCard®, ktorý uskutočnila spoločnosť g82.

Platba aj bez karty?

„Z výsledkov prieskumu vyplýva, že ľudia si veľmi dobre uvedomujú výhody bezkontaktného platenia, ktorými sú rýchlosť a bezpečnosť. Pri bezkontaktnom platení pritom kartu jej držitelia nedávajú z ruky a majú ju neustále pod kontrolou,“ hovorí Richard Walitza, riaditeľ pre rozvoj mobilných platieb a inovácií spoločnosti MasterCard Europe pre Česko a Slovensko. „Bezkontaktná technológia PayPass je natoľko flexibilná, že je možné aplikovať ju nielen do štandardných kariet, ale aj do mobilu, hodiniek, príveskov na kľúče či do samolepiek. Tie si môžu ich majitelia nalepiť na akýkoľvek predmet, ktorý nosia stále pri sebe. Hoci aj na mobil. Získajú tak možnosť platiť bezkontaktne bez toho, aby museli nosiť klasickú platobnú kartu neustále so sebou,“ vysvetľuje R. Walitza.

Za čo kartou platíme najčastejšie?

Ak ste hádali jedlo a oblečenie, uhádli ste. Na prvom mieste ich uviedlo až 73 % ľudí. Nasledovali platby na benzínových pumpách a on-line nákupy. No a do budúcna prejavili respondenti prieskumu najväčší záujem hradiť platobnou kartou poplatky u lekára, na poštách alebo vo verejných inštitúciách.

Anketa

Je lepšia peňaženka plná peňazí alebo platobných kariet?

Anna (60)

– Ja som ešte stará škola. Kartu som si síce už vybavila, ale častejšie si s ňou vyberám peniaze z bankomatu, ako by som ňou platila.

Milena (23)

– Jednoznačne karty. Minule mi moja síce prestala fungovať, dnes mám už pre istotu dve. Ale kým mi vydali novú, musela som si vybrať peniaze z banky. Platila som takmer 6 eur! A s plnou peňaženkou som sa cítila nesvoja.

Ivan (43)

– Vždy sa snažím mať pri sebe aspoň zopár drobných, ak by sa niekde nedalo platiť kartou. Inak mám v peňaženke len karty. Problém by bol, keby mi ju ukradli...