Kam s domácim odpadom: Čo patrí do koša, na zberný dvor a čo späť do predajne?
15. 11. 2014, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:28)

Zdroj: Shutterstock
Potrebujete sa zbaviť starej práčky, počítača, bateriek do diaľkového, starého nábytku, liekov či obyčajných plastových fliaš? Poradíme vám, kam s nimi.
Od augusta 2005 nemôžeme vyhadzovať staré a nefunkčné elektrospotrebiče do bežného odpadu. Vďaka recyklačnému poplatku, ktorý zaplatíme pri kúpe, môžeme staré spotrebiče odovzdávať do zberných dvorov a predajní zadarmo. Postačí predložiť občiansky preukaz. Alebo odpad odovzdať prostredníctvom kalendárových či mobilných zberových akcií, akou je i projekt Čistíme Slovensko. V rámci neho sa slovenské domácnosti tento rok zbavili 7899 spotrebičov. Najväčší záujem bol o odvoz televízorov (2804 ks), chladničiek a mrazničiek (2050 ks) či pračiek a sušičiek (1256 ks).
Radí Jozef Kozák:
Mobilné telefóny
„Najlepšie je ich odniesť na zberné dvory, alebo využiť spätný odber v ktorejkoľvek predajni, ktorá mobily predáva,“ radí Radovan Kazda, z portálu Odpady-portal.sk a mesačníka Odpadové hospodárstvo.
Domáce spotrebiče
Aj pri chladničkách, práčkach, mikrovlnkách či kuchynských robotoch a podobných spotrebičoch môžete využiť zberné dvory, ktorých je čoraz viac, či spätný odber v predajniach.
„Ak si dáte nový spotrebič doviezť z predajne domov, prepravná spoločnosť nie je povinná starý odniesť,“ upozorňuje Jozef Kozák z organizácie SEWA a dodáva, že niektorí predajcovia elektroniky však takúto dohodu s prepravcami majú. Vopred sa na to informujte.
„Staré spotrebiče z kategórie nebezpečné odpady (chladničky, monitory a televízory, batérie a žiarivky) môžete zaviezť aj do kontajnera, ktorý sú obce povinné dvakrát ročne pristaviť na pár dní,“ radí R. Kazda. Tento spôsob však neodporúča, lebo spotrebiče môžu z kontajnera ľahko ukradnúť. A treba si uvedomiť, že tam nemožno voziť nič iné, iba nebezpečný odpad.
Batérie a akumulátory
„Použité prenosné batérie a akumulátory sa zbierajú na zberných dvoroch, sezónnych kampaniach mobilného zberu a v predajniach, ktoré ich predávajú. Ale tiež v školách, úradoch a inštitúciách, ktoré na to majú vhodné zberné nádoby na ich zber. Recyklované pritom môžu byť všetky typy bez rozdielu či ide o primárne alebo dobíjateľné batérie,“ upresňuje J. Kozák. Počítače, notebooky, náplne do tlačiarní
Aj tú máte tri možnosti. Zaniesť ich na najbližší zberný dvor, do predajne elektra pri kúpe nového spotrebiča alebo do zberného kontajnera v rámci vyhlásenej sezónnej kampane mobilného zberu.
Žiarovky a žiarivky
„Ak staré žiarovky neobsahujú nebezpečené látky, môžu ísť do komunálneho odpadu. Žiarivky však nebezpečné látky obsahujú a preto sa ich najbezpečnejšie zbavíte na zbernom dvore, alebo ich bezplatne odovzdáte v predajni, kde sa predávajú,“ tvrdí R. Kazda.
CD, DVD a VHS kazety
Môžu ísť do bežnéo odpadu, alebo aj do zberného dvora.
Starý nábytok a lampy
„Nepristavujte ho ku stojiskám so zmesovým ani separovaným komunálnym odpadom! Patrí na zberné dvory, podobne ako odpad zo stavebných úprav v byte. Na väčšie úpravy je najlepšie objednať si kontajner,“ odporúča R. Kazda a radí využiť aj kontajnery na nadrozmerný odpad, ktoré zvyknú obce sezónne pristavovať priamo v obci.
Zvyšky farieb
Ani tie nepatria do komunálneho odpadu. Zbierajú sa 2x ročne na zberných dvoroch alebo v rámci zberu nebezpečného odpadu.
Expirované lieky
Nepatria do koša ani do záchoda. Na ich likvidáciu slúži bezplatný spätný odber v lekárňach.
Toto treba vedieť
Radí Radovan Kazda:
Musím jogurtové kelímky po použití umývať?
Nie. Zbytočne spotrebúvate vodu, čo je náklad navyše. Odporúčam ich ani neoddeľovať od vrchnáka a ukladať do zmesového komunálneho odpadu.
Patria papierové tašky a servítky do koša na papier?
Papierové tašky áno. Týka sa to aj servítok, ale iba ak nie sú biologicky znečistené!
Kam s igelitkami, do plastov?
Je to individuálne a závisí to aj od miestneho systému triedeného zberu v obci. Tá by ho mala mať zverejnený na svojej internetovej stránke. Prípadne sa pýtajte priamo na obecnom úrade.
Treba z PET fliaš oddeľovať pred separovaním vrchnáky a etikety?
Nie. Ľudia si myslia, že odhodením odpadu do separovaného zberu ide papier, plasty a sklo hneď na spracovanie. V skutočnosti tento odpad odchádza najprv na dôkladné pretriedenie. V ďalších krokoch sa odpad drví, prípadne perie. Až potom je možné predať ho konečnému spotrebiteľovi, ktorý ho znovu využije na výrobu nového tovaru.
Zaujímalo vás
Martin Gergely, OKAY Slovakia:
Ako sa dá využiť elektroodpad?
Až 90 % elektroodpadu sa dá naďalej využívať. Recykláciou získané suroviny slúžia na výrobu ďalších výrobkov. Vďaka nej môžeme získať rôzne železné kovy, hliník, meď, cín, ale aj plasty. Napr. z 1 chladničky, vážiacej asi 50 kg, možno získať približne 26 kg ocele, 6-10 kg plastov, 5 kg polyuretánového prachu a 1,7 kg hliníka či 0,7 kg medi. Z týchto materiálov sa dá vyrobiť záhradný nábytok, kovové zábradlie alebo svietnik, no dajú sa použiť aj pre výrobu alternatívnej energie.
Prečo nie je dobré vyhadzovať ho do obyčajných smetí?
Staré spotrebiče môžu obsahovať toxické kovy a iné škodlivé látky – olovo v starých počítačoch s klasickými monitormi, ortuť – vo výbojkách či notebookoch, kadmium – v akumulátoroch, freóny – v starých chladničkách a mrazničkách... Vplyvom dažďa, snehu, či mechanickým poškodením sa môžu uvoľniť do pôdy či vody. Uniknutý freón poškodzuje ozónovú vrstvu. Toto má negatívny vplyv na životné prostredie aj naše zdravie. Preto ho treba likvidovať bezpečne a ekologicky.
Vedeli ste, že...
… jedna stará chladnička obsahuje priemerne 400 gramov freónu?
… množstvo freónu z jednej chladničky má v ovzduší taký istý účinok ako 4 tony oxidu uhličitého (CO2), ktorý spolu s inými plynmi vytvára smog a spôsobuje globálne otepľovanie?
… únik freónov z jednej chladničky spôsobí v ovzduší také škody, ako keby ste prešli autom 20 000 kilometrov?
Užitočné stránky
www.odpady-portal.sk
www.zelenybod.sk/sk
www.cistimeslovensko.sk