Každá je určená na niečo iné! Na farbe špongie na riad záleží! TOTO je ich SPRÁVNE využitie
27. 8. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Napadlo by vám, že farba čistiacej hubky určuje, na aký účel je vhodná? Odtieň vrchnej časti prezrádza stupeň jej drsnosti, a preto sa hubky využívajú v kuchyni rôznym spôsobom.
Žltá
Je určená na umývanie krehkého, skleneného alebo porcelánového riadu. Teda takého, ktorý je najviac náchylný na poškriabanie. Žltá hubka je totiž najmäkšia.
Zdroj: Shutterstock
Ružová, oranžová, červená
S nimi ľahko umyjete akýkoľvek riad, okrem toho krehkého a ľahko rozbitného. Hodia sa napríklad na teflón. Príliš však nefungujú na odolnejšie škvrny a pripáleniny.
Zdroj: shutterstock
Zelená
Táto je veľmi tvrdá. Využijete ju predovšetkým pri odstraňovaní silne pripečených zvyškov jedla. Používajte ju však s rozvahou. Citlivý povrch by sa mohol pri použití veľkej sily nenávratne poškodiť. Ohrozený je hlavne chróm, keramika, teflón.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Modrá
Je dosť jemná, nepoškodí ani sklo. Na ľahké nečistoty funguje bezchybne. Zaschnuté alebo pripálené veci však neodstráni. Dobre poslúži napríklad aj na zrkadlá a steny sprchovacieho kúta.
Zdroj: Shutterstock
Čierna
Najhrubšie hubky zo všetkých, v domácnosti sa však používať neodporúčajú. Uplatnenie nájdu napríklad v dielni alebo v garáži.
Zdroj: shutterstock
Ktorý povrch na ktorú miestnosť?
Keď je povrch špongie žltý, mal by sa používať hlavne na čistenie v kuchyni, zelený sa hodí do kúpeľne, červený nájde využitie pri čistení WC, modrý umyje sklá. Upratovací experti majú zlepšovák na to, ako si zapamätať, ktorú špongiu, kde použiť: žltú si spojte s maslom alebo tukom, a teda s kuchyňou, červenú považujte za výstražnú – na zatočenie s baktériami na toalete.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: shutterstock
Bude sa hodiť: Ako dezinfikovať špongiu na riad?
Hneď pri prvom náznaku zápachu sa hubky nemilosrdne zbavte. Aby vám v dobrej kondícii vydržala dlhšie, je možné ju dezinfikovať. Možností je viacero, napríklad ju vložte do horného košíka umývačky riadu a program nastavte na sušenie teplom, aby sa špongia zbavila nežiaducich mikroorganizmov. Najefektívnejší je, samozrejme, najdlhší a najhorúcejší program vašej umývačky. Ďalší spôsob je za pomoci mikrovlnnej rúry. Namočte špongiu do vody, nikdy ju nedávajte do mikrovlnky suchú, a vložte do plytkej nádoby. Potom nechajte 5 minút ohrievať pri strednom výkone. Následne nechajte odstáť 15 minút, a po ich uplynutí hubku vyberte a nadbytočnú vodu riadne vyžmýkajte. Ak ste radšej za klasiku, namočte kuchynskú špongiu do misky s neriedeným octom na päť minút. Potom ju prepláchnite v teplej vode, vyžmýkajte a nechajte vysušiť.