Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Túžite po peknom bývaní? Koloniálny štýl vás nadchne eleganciou, ale na túto chybu pozor, všetko pokazíte

Radi cestujete? Tento štýl je pre vás ako stvorený!

Zdroj: living4media

Reklama

Poteší milovníkov elegancie s nádychom histórie a vzdialených krajín. Je to totiž ten najlepší koktail namiešaný z rôznych kultúr.

Koloniálny štýl stavia na vyváženom miešaní európskych a exotických interiérových prvkov z čias kolonializmu, od objavenia Ameriky až po zrušenie kolónií v polovici 20. storočia. Európania si do cudziny prinášali nábytok a veci dennej potreby, pri návrate domov zas so sebou vzali to, čo považovali za krásne a praktické. Stret dvoch svetov a mix kultúr sa nevyhnutne premietol do neopakovateľného interiérového štýlu.

Ako na to?

Koloniálny štýl je obľúbený dodnes. Patrí medzi najstaršie a najharmonickejšie štýly vôbec. Na svoje dokonalé vyniknutie potrebuje veľké priestory, avšak napriek tomu z neho vyžaruje teplo domova, a to najmä vďaka nádherným, ručne vytváraným detailom na textíliách, doplnkoch či vyrezávaných častiach nábytku. Keďže život v kolóniách bol úzko spätý s prírodou, aj koloniálny štýl lepšie vynikne v spojení so záhradou, s terasou či veľkým balkónom plným sviežich exotických rastlín. Zabudnite preto na masívne ťažké závesy, pustite do interiéru prirodzené svetlo a trochu exotiky.

1. Masívny NÁBYTOK

Najtypickejšími znakmi tohto štýlu sú veľké kusy nábytku vyrobené z masívneho, poväčšine exotického dreva. Mohutná drevená konštrukcia býva pri sedacom nábytku zjemnená kožou či výpletom z prútia, morskej trávy a sisalu. Často ho zdobia aj rôzne vyrezávané ornamenty s motívom zvierat. Ďalším používaným materiálom na nábytku je ratan a prútie. Z nich sú vyrobené kreslá, paravány, postele, ale aj gauče a úložný nábytok a rôzne doplnky. Postele bývajú doplnené vysokými stĺpikmi po bokoch alebo baldachýnom.

Zdroj: living4media

Masívne drevo, exotické sošky a kvalitné textílie sú zárukou elegancie.

2. Prírodné MATERIÁLY

Koloniálny štýl najlepšie podporí masívna drevená podlaha s textúrou dubu. Do zaťažovaných priestorov, ako sú kuchyne, predsiene či kúpeľne, sa hodí aj kamenná dlažba alebo terakotové dlaždice. Namiesto klasických kobercov použite zvieracie kože, veľkorozmerové sisalové rohože. Skvelým doplnkom sú aj menšie pestré kusové koberce s etnickými motívmi.

3. DOPLNKY

Sú nimi najmä suveníry z ciest. Pre koloniálny štýl sú typické vejáre, africké masky a sošky, poľovnícke trofeje a parožie divokých zvierat. Nesmieme zabudnúť ani na zrkadlá vo vyrezávaných drevených rámoch, lampy s textilnými tienidlami, mohutné lustre či kovové svietniky. Keďže pôvodným domovom koloniálneho štýlu boli krajiny v tropickom pásme, ideálne sú žalúzie z prírodných materiálov a vonkajšie okenice. Vítané sú jemné vyšívané vankúše a prikrývky v jasných farbách.

Zdroj: living4media

Biely ratan, starožitné lampy a palmy vytvoria ostrovnú atmosféru.

4. FARBY exotiky

More, džungľa, slnko a púšť sú hlavnou farebnou inšpiráciou. Farebnosť zahŕňa celú škálu teplých pieskových a terakotových odtieňov. Monochromatická farebná škála prechádza od exotického ebenu (čiernohnedá) až po jasnú bielu na omietkach stien a ľahučkých záclonách. Použiť môžete aj studené zelené a modré odtiene mora a drahých kameňov.

Zdroj: living4media

Tlmené pieskové odtiene spolu so zelenou sa postarajú o pokojnú atmosféru.

5. Dôležité RASTLINY

Koloniálnu atmosféru podčiarknu exotické rastliny vo vázach, ale najmä v terakotových kvetináčoch. Siahnite najmä po tých veľkolistých, ktoré vytvoria efekt džungle.

Rada na záver

Do interiérov zariadených v tomto štýle nepatria doplnky ani nábytok z plastu. Naopak, zabudnúť by ste nemali na stropný ventilátor, ktorý je okrem funkčnosti skvelou dekoráciou. Medzi doplnky určite zaraďte starožitný glóbus, ďalekohľad či lodný kufor.

Vyberáme pre vás niečo PLUS