Rozbory medov v supermarketoch nie sú pre nás spotrebiteľov veľmi potešujúce, hoci falšovanie a pozmeňovanie je zakázané. Prišlo sa na to, že do každého druhého medu zámerne primiešavajú menej hodnotné zložky, pretože väčší objem znamená väčší zisk.

Čo sa do medu primiešava

Často sú to lacné trstinové alebo kukuričné sirupy, hlavne v tých medoch, ktoré sa dovážajú z Argentívny, Čile a Číny. V týchto výrobkoch je len zlomok toho, čo voláme med.

Prečo je to dovolené

Lebo Európska únia stanovuje iba to, že med má obsahovať určité množstvo vody, sacharózy, fruktózy a ďalších látok. Ak sa tieto parametre neprekročia, výrobca je nepostihnuteľný. Niektoré kontrolované medy tak obsahovali aj ťažké kovy či cudzorodé látky a zvyšky pesticídov... Práve exotické druhy peľov môžu vyvolávať alergie.

Čo si všímať

Väčšina medov v obchodoch je s označením „zmes medu z krajín ES a mimo ES“. Vyberajte si iba slovenské medy. Sme krajina, ktorá má najväčší počet včelárov na obyvateľa, nedajte sa zlákať lacnejšími produktmi.

Ako ho otestovať

Jednoducho otočte pohár hore dnom a sledujte, ako rýchlo sa vzduchová bublina, ktorá bola pod viečkom, premiestnila ku dnu. Ak sa tak stane v okamihu, je to podozrivé, takýto med nekupujte. Radšej kúpte kvetový med, ktorý síce rýchlejšie cukornatie, ale je zdravší ako lesný.

Rada na záver

Tak ako má každá rodina svojho lekára, mala by mať aj svojho včelára. Nájdite si v okolí včelára a odoberajte med priamo od neho. Aj keď drahšie, ale je to lepšie ako nekvalitný med z obchodov.